Suon päälle maata

Onko moni tehnyt oman suolammen rannasta ns. kuivaa maata eli tuonut täytemaata suon päälle jotta se ei upottaisi ja siitä saisi oleskelukelpoista rantaa?Onko ollut suuri urakka ja onko vesi noussut maan läpi silti?
41249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sit maata päälle nniin paljon kuin tarttee

Äänestä

kyllästetyt pylväät pitkälleen ja lautaa päälle.

Ei se lisämaa suon pinalla pysy.

Äänestä

laittamalla monta kerrosta kuusenhavuja ristikkäin kantavaksi matoksi, sen päälle sitten maata.

Äänestä
  • suodatinkankaaksi, millä kantokyvyltään heikomman
    maa-aineksen päällä saadaan pysymään kantavaa maakerrosta sen pahemmin painumatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


upottaa kirjoitti:

Onko moni tehnyt oman suolammen rannasta ns. kuivaa maata eli tuonut täytemaata suon päälle jotta se ei upottaisi ja siitä saisi oleskelukelpoista rantaa?Onko ollut suuri urakka ja onko vesi noussut maan läpi silti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu