Moi!
Onko jossain päin Suomea talven influessaa jo liikkeellä? Kuulemma Etelä-Savossa olisi, mutta varmaa tietoa en ole löytänyt.
Flu
Onko jossain päin Suomea talven influessaa jo liikkeellä? Kuulemma Etelä-Savossa olisi, mutta varmaa tietoa en ole löytänyt.
Flu
Vastaukset 1
Vanhimmat
on ainakin jotakin kuumetautia liikkeellä. Kuumetta 5-10 päivää, muutaman 3-5 päivän kuumeilun jälkeen vasta puhkeaa kurkkukipu ja nielu onkin rakkulaisen näköinen ja kuin verinaarmuja täynnä, jos pystyy itse katselemaan. Kurkkukivun myötä tulevat myös aivastelut, pärskeet ja jonkinasteinen nuha. Myös äänenkäheyttä vähäsen. Päänsärkyä, mutta ei voimallista lihassärkyä. Kuume ei sahaile vaan pysyttelee koko päivän sillä tasolla, joka sille päivälle on "säädetty". Minulla kuume laski kuudentena päivänä. Mutta nämä flunssaoireet toipumisineen tulevat varmasti kestämään n. kuukauden. Niin raju tauti on.