Milloin asianajaja?

Heti vai myöhemmin?

Olen tehnyt aikoinaan ilmoituksen minua epäasiallisesti kosketelleesta henkilöstä. Tänään soittivat poliisista, että esitutkinta on nyt päättynyt ja juttu menee syyteharkintaan. Oli kuulemma jo keskustellut jutustani syyttäjän kanssa ja syyttäjä oli sitä mieltä alustavasti, että oikeuteen mennään. Tutkintanimikkeenä on ollut mm. seksuaalinen hyväksikäyttö.

Eli, vähän nyt yritän selventää ajatuksiani.

Minulla on siis oikeus oikeusavustajaan (joka olisi minulle, vähätuloiselle, ilmainen?) tai jopa oikeaan asianajajaan? Saisin asianajajan ilmaiseksi koska olen seksuaalirikoksen uhri, näinkö? Jos vastapuoli häviää ja minä voitan, asianajajakustannukset menevät rikoksentekijän maksettavaksi. Jos minä taas häviän (mikä on erittäin epätodennäköistä), maksaa joku muu (valtio kenties?) kustanbnukset, mutta minun ei tarvitse maksaa. En myöskään joudu maksamaan vastapuolen oikeuskuluja jos häviäisin?

Olenko käsittänyt nuo nyt oikein?

Entä mitä eroa on oikeusavustajalla ja asianajajalla? Oikeusavustaja on tukena ja antaa neuvoa, mutta itse tilanteessa edustan itseäni? Asianajaja taas hoitaa käytännössä kaiken? Missä vaiheessa minun tulee hankkia asianajaja/oikeusavustaja ja kumpi on parempi? En nimittäin itse haluaisi nähdäkään tätä erästä ihmistä ja vielä vähemmän puhua kokemuksestani hänen kuullen. Joudunko minä kertomaan kaiken uudestaan oikeudessa vaikka yhden lausunnon esitutkinnan aikana olen antanut? Joutuuko vastapuoli myös kuulusteltavaksi?

Tämä on ensimmäinen kerta ikinä kun joudun tällaiseen tilanteeseen. Sen takia olen vielä aika hämmentynyt ja kädetkin tutisee, koska ajattelin että henkilö on saanut itsensä jotenkin kuin koira veräjästä.

Jos juttu on nyt mennyt syyteharkintaan, milloin tulee mahdolliset haasteet postiluukusta sisään?

Kiitos kaikille jotka vaivauduitte vastaamaan minulle epätietoiselle. :)

12

6082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melkein sama asia

      Asianajaja on henkilö, joka kuuluu asianajajaliittoon. Oikeusavustaja-titteliä käyttävät mm. kunnalliset oikeusavustajat. Molemmilla on oikeustieteellinen koulutus. Eroa on lähinnä kustannuksissa. Kunnalliset oikeusavustajat ovat halvempia. Jos sinulla on oikeusturvavakuutus, erolla ei ole merkitystä. Jos voitat oikeusjutun, sillä ei ole myöskään merkitystä.

      Katso netistä paikkakuntasi kunnallisen oikeusavustajan ja sopivan asianajajan yhteystiedot. Vertaa ja ota yhteyttä. Molemmat toimivat samalla tavalla oikeudessa. Parasta on antaa heidän hoitaa juttu. Itse olet vain kuultavana.

      • pilkunviilaaja__

        Oikeusavustajat, siis julkiset oikeusavustajat eivät ole kunnan, vaan valtion palkkalistoilla ja työskentelevät valtion oikeusaputoimistoissa. Useat heistä ovat myös asianajajaia, eli kuuluvat Suomen Asianajajaliittoon.


      • Aiemmin
        pilkunviilaaja__ kirjoitti:

        Oikeusavustajat, siis julkiset oikeusavustajat eivät ole kunnan, vaan valtion palkkalistoilla ja työskentelevät valtion oikeusaputoimistoissa. Useat heistä ovat myös asianajajaia, eli kuuluvat Suomen Asianajajaliittoon.

        oikeusavustaja oli nimeltäänkin "kunnallinen oikeusavustaja". He eivät voineet myöskään kuulua Asianajajaliittoon. Ehkä tilanne on muuttunut. Asianajajaliittokin on voinut lieventää sääntöjään. En viitsi tarkistaa. Ei ole ollut tarvetta. Tarkistakoon joku muu.


    • paikkakuntasi

      rikosuhripäivystykseen. Me saimme sieltä kullanarvoisia neuvoja, kun lapsemme joutui seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi. Seksuaalisen hyväksikäytön uhri on oikeutettu ilmaiseen asianajajaan (ainakin alaikäiset), mutta käsittääkseni koskee myös täysi-ikäisiä. Kysy rikosuhripäivystyksestä neuvoa, vaikka tapahtuneesta olisi jo kulunut aikaakin, seksuaalirikos ei vanhene vuosiin... Rikosuhripäivystyksestä osaavat neuvoa sinulle kriisiavun (jos tarvetta) sekä he osaavat suositella sinulle asianajajan joka on hoitanut vastaavanlaisia tapauksia. Jaksamista Sinulle, ja rauhaisaa Joulunaikaa.

    • tuloista riippumatta

      Vastapuoli tai valtio korvaa kaikki kulut, jos voitat jutun. Hävitessäsi joudut maksamaan oikeusavun tai oikeusturvavakuutuksen omavastuuosuuden omista kuluistasi, mutta et vastapuolen kuluista mitään silloin kun syyttäjä ajaa asiaa yksin.

      Tuomioistuin voi myöntää mm. seksuaalirikoksen uhrille oikeusavustajan uhrin tuloista riippumatta. Muussa tapauksessa pitää hakea oikeusapua, mutta sitä ei voi saada, jos on kattava oikeusturvavakuutus.

      Oikeusapua myönnetään käyttövarojen ja varallisuuden mukaan porrastetusti. Se on kokonaan ilmaista vain silloin, kun on käytännöllisesti katsoen täysin varaton. Puolison tulot vaikuttavat, samoin kuin omaisuuden määrä, mutta ei kuitenkaan omistusasunto. Tuen määrää pienentää talletukset ja muu helposti rahaksi muutettava omaisuus siltä osin kuin sen määrä ylittää 5000 euroa.

      Vakuutuksista korvataan kuluja yleensä vain tietyn kiinteän omavastuuosuuden ylittävältä määrältä johonkin kattosummaan saakka ja lisäksi korvattaviksi tulevista kuluista joutuu itse maksamaan tietyn prosenttiosuuden, esimerkiksi 15%. Oikeusapua voidaan myöntää oikeusturvavakuutuksen omavastuuosuuden kattamiseen, jos sitä myönnettäisiin kokonaan ilmaisena, mikäli oikeusturvavakuutusta ei olisi.

    • sanoisin, että..

      Ota vaan se asianajaja. En tiedä, mistä tälläinen käsitys ihmisille tullut, et vähä varaisille avustaja "jostain helvetin kunnantoimistosta", koska monet pätevät asianajajat ajavat myös ns. lmaisia. Saavat valtiolta tai mistä lie korvauksen samalla tavalla, ku nämä avustajat. Itse aina käyttänyt. tuloraja aika korkea. Mulla ja miehelläni oma talo ja neljättä tonnia kuussa tulot. 25% kuluista nykyisin on itse maksettu. Ilmainen neuvo, käytä aina samaa henkilöä, näin lopulta säästät sen 25%. Ei ne sitä enää lopulta tartte, ku oot tuttu.

    • Kaisu-Leena

      Ihmettelen kyllä melko paljon,kuinka sanot että vastapuoli on päässyt kuin koira veräjästä??..jos on kerran syytteet niskassa! luulisi olevan ihmisellä sen verran selkärankaa ja vastuunottoa,että jos syytteen nostaa niin ymmärtää että asiat joutuu kertomaan moneen eri kertaan ja vastapuoleen tulee törmäämään jatkossa!Myöskään ei ole päivänselvää,että syytteet kaatuu.Täytyy olla päivänselvää näyttöä että sinua on käytetty seksuaalisesti hyväksi-mm.todiste siitä,ettet ole ollut kykenevä puolustamaan itseäsi. Ei ketään tuomita,ellei ole asiasta saatu varmuutta! Ja luulen kirjoituksesi perusteella,että olet tainnut itse olla myös jollainlailla asiassa mukana mikäli et halua vastapuolen kuullen asioita kertoa..Tämäkin vain oma ajatukseni,tietämättäni tilannettasi.

      • mietityttää..

        Mulla kans yx kaveri jota syytettii raiskauksesta.Muijaa alko vähä kaduttaa ja teki ilmotuksen frendistä.Onnex kaveri sai hyvä asia-ajajan,joka kyseli sen verran ovelat kysymykset et kaverin puolelle meni oikeus ja syytteet kaatu!sai vaa ämmä ite sit kunnianloukkauksesta kova mällin.Kyllä kytät tutkii jos rikos ilmotetaa,toine juttu et mikä on lopputulos!


      • alkuperäinen....

        Asioilla on monta puolta.. Haluttomuuteni kertoa tämän syytetyn kuullen asioita on se, että tiedän romahtavani hänet nähdessään. En haluaisi puhua koko asiasta, mutta pakko on koska tämän henkilön tulee saada rangaistus. Kyse ei todellakaan ole mikään oma keksimäni tai että olisin siinä itse ollut mukana touhussa. Kyse on vaan siitä, että kyseinen tapahtuma jätti minulle niin pahat traumat että pelkään sitä päivää kun häneen törmään.


      • samaa_kokenut
        alkuperäinen.... kirjoitti:

        Asioilla on monta puolta.. Haluttomuuteni kertoa tämän syytetyn kuullen asioita on se, että tiedän romahtavani hänet nähdessään. En haluaisi puhua koko asiasta, mutta pakko on koska tämän henkilön tulee saada rangaistus. Kyse ei todellakaan ole mikään oma keksimäni tai että olisin siinä itse ollut mukana touhussa. Kyse on vaan siitä, että kyseinen tapahtuma jätti minulle niin pahat traumat että pelkään sitä päivää kun häneen törmään.

        Pakko oli vastata vaikka onkin tosi vanha ketju. Jäi niin paljon häiritsemään noiden kahden häirikön mielestäni epäasialliset kommentit. Siis ymmärrän alkuperäistä kirjoittajaa täysin. Siinä todellakin pelko on niin kova tekijää kohtaan ettei sitä vain voi ymmärtää ellei ole itse mitään vastaavanlaista kokenut. Eihän niistä asioista ole kivaa puhua uudestaan ja uudestaan mutta oikeutta saadakseen on vain pakko. Toivottavasti homma on ratkennut niin että syyllinen saadaan vastuuseen.


    • chillaaja83

      Jos sinulla ei ole tuloja saat aina ilmaisen oikeuden käynnin ja avustajan, voitit tai hävisit!! Ja kannattaa selvittää kenet otat as aj, mieluiten joku kokenut as aj joka on hoitanut tämän tyyppisiä juttuja. Onnea käräjille!! T. Seksuualirikollisten ikuinen vihaaja

    • Huu haa

      Minäkin pesin tyttäreni pyllyn noin 33 vuotta sitten vaippoja vaihtaessani.
      Estääkö itsekriminalisointisuoja tämän tunnustamisen ?:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      340
      3976
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe