20.12.
Halpalentäjille uusi kenttä
Turun lentoaseman tyhjäksi jäänyt kunnossapitorakennus otetaan matkustajaliikenteen käyttöön huhtikuun 2008 alussa.
Turun uudesta halpalentojen terminaalista voidaan operoida 10–12 edestakaista lentovuoroa päivittäin.
Ensimmäisenä low cost -yhtiönä Turkuun liikennöinnin aloittaa unkarilainen Wizz Air. Se avaa kaksi kertaa viikossa lennettävän reittiyhteyden Puolan Gdanskiin.
Wizz Air on Keski- ja Itä-Euroopan suurin halpalentoyhtiö. Sillä ei ole aiemmin ollut lentoja Suomeen.
Low cost -palvelukonsepti otettiin käyttöön Tampere-Pirkkalan lentoasemalla vuonna 2003. Turun lentoasemalla samalla hinnoittelumallilla luodaan edellytykset halpalentoyhtiöiden toiminnalle, kertoo Finavia tiedotteessaan.
Halpalentäjille uusi kenttä
Turun lentoaseman tyhjäksi jäänyt kunnossapitorakennus otetaan matkustajaliikenteen käyttöön huhtikuun 2008 alussa.
Turun uudesta halpalentojen terminaalista voidaan operoida 10–12 edestakaista lentovuoroa päivittäin.
Ensimmäisenä low cost -yhtiönä Turkuun liikennöinnin aloittaa unkarilainen Wizz Air. Se avaa kaksi kertaa viikossa lennettävän reittiyhteyden Puolan Gdanskiin.
Wizz Air on Keski- ja Itä-Euroopan suurin halpalentoyhtiö. Sillä ei ole aiemmin ollut lentoja Suomeen.
Low cost -palvelukonsepti otettiin käyttöön Tampere-Pirkkalan lentoasemalla vuonna 2003. Turun lentoasemalla samalla hinnoittelumallilla luodaan edellytykset halpalentoyhtiöiden toiminnalle, kertoo Finavia tiedotteessaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Puolan Itämeren rannikko ja Gdanskin kaupunki ovat hyviä kesäkohteita. Moni suomalainen on käynyt siellä (oliko sen laivan nimi Pomerania?)
Toki odotetaan muitakin kohteita Turusta.
Myös Ryanair tulee Turkuun mutta
kohteita ei ole vielä julkistettu.
Mikäs on lähteesi? Eiköhän se ole vain mutu-viesti?
Wizz Airin terminaaliksi kunnostetaan tyhjäksi jäänyt kunnossapitorakennus lentoasemalla. Luksusta ei ole tiedossa, mutta vaatimaton rakennus, jossa terminaali toimi vuosina 1955-1978, kelpaa halpalentoyhtiölle.
Suomalaisille lähes tuntematon Wizz Air on perustettu vuonna 2004. Hurjaa vauhtia kasvaneella Wizz Airilla on tällä hetkellä 13 lentokonetta, kaikki ovat samanlaisia Airbus A320 -koneita, ja niiden keski-ikä on vain kolme vuotta.
- Lisäksi meille on aivan pian tulossa kuusi konetta lisää. Olemme myös tehneet niin monta lukkoon lyötyä tilausta Airbusille, että vuonna 2014 meillä on yhteensä 82 Aibus-konetta, kertoo johtaja Péter Gulyás Wizz Airilta.
Wizz Airin takana on kansainvälisiä rahoittajia, muun muassa brittitaustainen Indigo Partners. Gulyás ei halua paljastaa Wizz Airin liikevaihtoa, mutta sanoo toiminnan nyt rahoittavan itse itsensä.
- Ja kaikki varmasti ymmärtävät sen, että Airbussin kaltainen jättiyritys ei ota tilauksia vastaan, jollei rahoitus ole kunnossa ja tilaajan taustat tutkittu, Gulyás vakuuttaa.
Wizz Airilla on Euroopassa jo yli sata reittiä. Se työllistää 600 henkeä ja kuljettaa tänä vuonna 4,3 miljoonaa asiakasta.
- Meillä on yksi työntekijä 7 500 matkustajaa kohden. Siinä on yksi selitys meidän tehokkuuteemme, Gulyás kertoo.
Hän luokittelee Wizz Airin samantyyppiseksi lentoyhtiöksi, kuin Ryanair ja Easy Jet.
Turun ja Gdanskin välillä luvataan yhdensuuntaisten lentojen hintojen alkavan 19,99 eurosta, johon sisältyvät lentolippuun kuuluvat verot ja maksut. Ateriat saa ostaa erikseen. Lisämaksuja tulee nettisivujen mukaan kuitenkin esimerkiksi matkalaukuista ja käsittelymaksuista.
- Hinta tietysti vaihtelee halpalentoyhtiöiden tyylin mukaisesti kovasti sen mukaan, kuinka kova kysyntä on. Mitä aikaisemmin varaa, sitä halvemmalla lipun saa, Gulyás muistuttaa.
Turun-reitille Wizz Air odottaa 30 000 matkustajaa vuodessa.
Turun lentoaseman päällikkö ja Finavian aluejohtaja Mats Rosin myhäilee tyytyväisenä. Turku on kauan kadehtinut Tampereen Ryanairia, ja nyt paikan päälle on saatu lähes vastaavanlainen toimija.
- Meille ei tule juuri mitään investointitarpeita, sillä kunnossapitorakennus on ollut tyhjillään, Rosin kertoo.
Low cost -terminaali on avoin kaikille lentoyhtiöille. Sieltä voidaan operoida 10-12 nousua tai laskua päivittäin. Rosinin mukaan Finavia neuvotteleekin parhaillaan myös muiden halpalentoyhtiöiden kanssa mahdollisesta Turkuun tulosta.
Terminaali noin 500 neliön vaatimattomassa rakennuksessa jää varsin riisutuksi malliksi. Finavian tytäryhtiö Airpro vuokraa terminaalin ja tuottaa siellä matkustaja- ja maahuolintapalveluja. Terminaalilla on kapasiteettia palvella yhtä lentokonetta kerrallaan.
Aker Yardsin Turun telakan 2 000 ulkomaalaisesta suurin osa onkin puolalaisia.
- Heidän lisäkseen turistiliikenne tulee varmaan kasvamaan kaupunkien välillä. Aloitamme markkinointikampanjan Puolan suuntaan, kertoo Turun matkailujohtaja Anne-Marget Niemi. Myös Turun kauppakamarin toimitusjohtaja Juha Lähteenmäki iloitsee uudesta yhteydestä.
- Se saattaa jopa tuoda helpotusta meidän työvoimatarpeisiimme, kun Puolasta pääsee helpommin tänne päin, hän toteaa.
eihän siellä ole kuin surkeita putkimiehiä jotka hitsasivat sinnepäin putket ideaparkissakin. pysyisivät kotona, eihän puolasta tule kuin rosvoja ja russakoita huorien mukana. valmiiksi kuopattu idea toi lentoreitti ja Ryanair ei ala lentään Turusta, sehän lisää Tampereelta lentoja keväällä
...ja ennakkoluulot kotiin. Puola on näkemisen arvoinen maa.
Kiitos Muumimamma, Pikku Myy, Haisuli ja hattivatit!
Näin voisivat turkulaiset kiittää naapurikaupunkinsa Naantalin tunnetuimpia asukkaita. On näet osittain muumianimaatioiden ansiota, että unkarilainen halpis Wizz Air aloittaa huhtikuussa lennot Turun ja Puolan Gdanskin välillä. Muumit pyörivät Puolan televisiossa ja ovat siellä käsittämättömän suosittuja.
Mutta miksi juuri Gdanskiin? Turkuhan kurkottaa sijaintinsakin puolesta kohti länttä?
- Luulen, että Wizz Airilla on laskettu työmatkalaisten varaan. Olkiluodon ydinvoimalassa on paljon puolalaisia työntekijöitä, samaten telakalla, Turun matkailujohtaja Anne-Marget Niemi kertoo.
- Työni puolesta toivon tietysti matkailijoitakin Turkuun.
Wizz Airin johtaja Peter Gulyás perusteli linjaa myös tällä muumipointilla - työntekijöiden perheillä saattaisi olla kiinnostusta tulla muumien kotimaahan ja Naantalin Muumimaailmaan.
Liikenne starttaa huhtikuun alussa. Lennot ovat keskiviikkoisin ja sunnuntaisin. Kyytiin mahtuu 180 ihmistä.
- Nyt Turusta pääsee vain SAS:llä Kööpenhaminaan ja Blue1:llä Tukholmaan sekä tietysti Finnairilla Helsinkiin. Onneksi monet matkanjärjestäjät lentävät chartereita Turusta. Wizz Air on ensimmäinen low cost -yhtiö meille, ja se avaa tien esimerkiksi Gdanskin kautta Lontooseen ja muualle Eurooppaan, Niemi huomauttaa.
Vinkki on hyvä vaikkapa nuorille, jotka haluavat halvalla maailmalle. - Jos nyt lähtisin interrailille, niin ilman muuta ostaisin parinkympin lipun Gdanskiin ja jatkaisin sieltä. Nuorena jouduimme aina menemään Tukholman kautta.
Matkalaukkujen maksun ja koneessa erikseen tilattavien antimien kanssa edestakainen lento Turku-Gdansk maksaa noin 40 euroa. Hinta vaihtelee täyttöasteen mukaan.
(Lähde: Ilta-Sanomat)