Olen toistaiseksi työkyvyttömyyseläkkeellä ja
olen aikonut hakea eläkkeesaajien hoitotukea!
Vaikuttaako eläkkeeni suuruus siihen saanko
kyseistä tukea?
Valtiokonttorista saan n.950 eur,kansaneläkettä
n.112eur ja erikseen työeläkettä n.24 euroa.
Näistä summista verot otetaan vielä pois.
Muuten täytän todennäköisesti ne kriteerit,
joita lääkärinlausunto C:ssä edellytetään.
Asiallisia kommentteja,kiitos!
olen aikonut hakea eläkkeesaajien hoitotukea!
Vaikuttaako eläkkeeni suuruus siihen saanko
kyseistä tukea?
Valtiokonttorista saan n.950 eur,kansaneläkettä
n.112eur ja erikseen työeläkettä n.24 euroa.
Näistä summista verot otetaan vielä pois.
Muuten täytän todennäköisesti ne kriteerit,
joita lääkärinlausunto C:ssä edellytetään.
Asiallisia kommentteja,kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos Sinulla on diagnoosi ja täytät edellytykset, joudut käyttämään lääkkeitä, saat tuen.Mutta muista hakemuksen täyttö kohta kohdalta huolellliseti niin, että asiat laitat jopa hieman liioitellen, ei sinua kukaan Kelassa tunne, ne jotka tuesta päättää, -joten tee hyvä hakemus.
Siivousapua saatko esim ystävältä, sinua autetaanko ja tuetaanko esim puhelimitse, sekä tietenkin jos saat jotain apuja kotiin, virallisesti,- kaikki pitää merkitä.Muista laittaa myös psyykinen puoli, haitat, uupumus, väsymys, masennus, aamuyön heräämiset, haluttomuus, mielialan lasku ja kaikki mikä vaikuttaa jokapäiväiseen elämääsi.
Osaiaisn neuvoa enemmänkin jos tietäisin diagnoosin. Älä kerro sitä yleisesti täällä kuitenkaan. Muista että tuki tulee diagnoosin saannista alkaen, vuoden ajalta takautuvasti, siis diagnoosista alkaen -ei aikaisemmalta ajalta.
Kysy Kelasta neuvoja, siellä on ihmisiä juuri tähän asiaan perehtyneitä, varaa aika ja tee hakemus pian. Onnea JA JOULUJA!
on jo olemassa ns. lääkekatto, tänä vuonna 627,47 €.
Eiköhän nyt ole muista, kuin lääkekuluista kyse?
Hoitotukeen kuuluu nimenomaan siihen alimpaan noin 50 euroa kk, että se kattaa vuotuisen lääkkeiden maksukaton, sitten jos tarvitsee muita apuja, hoitotuki korottuu,(rahat saat käyttää tietysti vaikka kaljaan) ollen 2. noin 80 ja 3. noin 200 e /kk.Lue netistä Kelan sivuilta tarkemmat tiedot ja edellytykset, maksukatolla ei ole mitään tekemistä hoitotuen kanssa, mutta korvaa ne lääkkeiden omavastuut, ei kukaan siis väitäkään että hoitotuki ja maksukatto lääkkeille olisi sama asia.Kelalla on selvät sivut asioista ettei tarvitse netin palstoilla ihmetellä itsestään selviä lakisääteisiä asioita!Ja hoitotukeen kyllä käsittääkseni kuuluu että sairaalla on myös kuluja. Aika usein ne on lääkekuluja.