Te, jotka pesette vauvan vaatteet ja lakanat yms. ennen käyttöön ottoa, käytättekö normaalia pesuainetta vai jotain hajustamatonta/allergiaystävällistä..? Entäs käytättekö huuhteluainetta? Tavallista vai hajustamatonta?
Vaatteiden
pesusta
5438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vauvan vaatteitä ja ihan dailyn pesu jauhe ja huuhtelu aine käytössä
tarkotus olisi jotain hellää pulveria ruveta käyttää ja ei voimakkaasti tuoksuvaa huuhtelu ainetta
Omon Sensitiveä ja Sensitive Coloria. Siis käytin jo ennen lapsia. Eli niillä samoilla olen pessyt sitten myös lastenkin vaatteet. Huuhteluaineena käytin ennen jotain sensitiveä, eri merkeiltä mitä milloinkin. Nykyisin käytän ihan etikkaa huuhteluaineen tilalla, koska se on niin loistava siihen. Sitä aion käyttää myös tämän meidän kolmosen vauvanvaatepyykkiin huuhteluaineeksi.
Suosittelen lämpimästi sitä etikkaa myös muille huuhteluaineeksi. Se ei kerry vaatteisiin, ei kuormita luontoa, puhdistaa konetta ja tekee pyykin raikkaaksi ja pehmeäksi. Ja ei taatusti haise etikalle ne vaatteet, vaikka moni niin kuvitteleekin. :)
pesuaineita.erisan on hyvä (lukeekin että suositellaan vauvan pyykille) niin pesuaineena kuin huuhteluaineenakin
Kuinka paljon ja minkälaista etikkaa sä sinne koneeseen laitat? Rupesi nimittäin kiinnostamaan.
sellaisia joiden tuotepakkauksessa lukee "sensitive" :)