Neurologi määräsi minut erinäisten ms-tyyppisten oireiden (lihasheikkous, nykäykset, yms) perusteella ENMG-tutkimukseen, mutta ei MRI-kuvaan. Mitä tämä tutkimus voi kertoa oireistani? Selviääkö siinä ehkä jotain, jonka perusteella sitten määrätään tai ei määrätä MRI:tä? Käykö ENMG:stä ilmi ero esim. alsin ja ms:n välillä? Kertokaa viisaammat. Kiitos!
Paljastaako ENMG ms-taudin?
ölkasdfkasd
33339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tiedän, että pään, niskan ja selän magneettikuvauksesta ja selkäydinpunktiosta selviää MS-tauti.Kaikilla ei pelkkä MRI paljasta tautia.
,,,,,,,,,,,,,
Ihan yleistä tuo tutkimisjärjestys.Ensin suljetaan
pois lihastaudit(=ENMG- tutkimus)ja yleensä pari DNA verikoetta(katsotaan onko perinnöllistä lihastautia).JOS sieltä ei löydy vastausta
oireisiin ,annetaan aika MRI tutkimukseen ja neuropsykologisiin
tutkimuksiin(etenkin jos muisti pätkii tai muuta kognitiivista oiretta).Eli ihan normaali käytäntö sunkin
kohdalla.Varmaan jatkoa seuraa sullakin.