Onko 100 litrainen akvaario liian pieni neljälle partamonnille? Mitä jos on, millä tavalla se sitten vaikuttaa kaloihin? Kuinka montaa partamonnia 100 litraisessa kannattaisi pitää?
Epäluuloinen
Salla
8272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juu, 100-litrainen on liian pieni neljälle aikuiselle partikselle. Kaksi menee juuri ja juuri, pohjan koosta ja levätilanteesta sekä muista kaloista, kasveista ja piilopaikoista riippuen.
Kaksi (tai enemmän) urosta tappelevat, vahingoittavat toisiansa pahastikkin. Myös naaraat joutuvat keskenään sotatantereelle jos tilaa ei ole tarpeeksi ja taistellaan pohjan "herruudesta" ja ruuasta. Jos satalitrasessaon uros ja naaras, on poikastulva loputon eikä tilaa ole uusille tulijoille ollenkaan.
Jos on siis pakko ottaa enemmän kuin yksi, ota kaksi naarasta.
eikös siihen vaikuta myös pohjapinta-ala?
Ei tietenkään urosten välisiin riitoihin, mutta..
Eikö muut kalat syö niitä poikasia, kun ne lähtee pesästä?
Eikö muut kalat syö niitä partiksenpoikasia?
100-litrasissa altaissa pohjan pinta-alat on aina _suunnilleen_ saman kokoisia, eivät heitä paljoa 70*30cm:stä. Käytännössä ei siis ole juuri vaikutusta.
Partiskoiras vartioi poikasia aika pitkään, eivätkä muut kalat pääsen niitä tuolloin syömään. Kun poikaset sitten lähtevät omille teilleen ne ovat jo niin isoja ettei tavallisimmat seura-akvaarion kalat (etenkään pienen akvaarion) niitä syö.
No voi voi.. Kiitoksia kuitenkin! =)
juu...partiksenpoikasia ei pääse kukaan syömään, joten pian akvaariossa on katastrofi ylimmillään. Ainakin minun akvaariossa oli kun partikset lisääntyivät ja lisääntyivät vaikka poistin luolan... sitten poikaset syövät ja syövät, joten sain olla tiuhaan tahtiin upottelemasa kasviksia tai ne käyvät upeiden akvaariokasvieni kimppuun. Lopuksi meni hermot: jätin yhden poikasen itselle ja kenkkäsit loput poikaset aikuiset sikiäjät eläinkauppaan pientä korvausta vastaan... se siitä katastrofista!!!!