Asus on tuonut markkinoille snadin eeePc:n (UMPC / 299€) jossa heidän modifoima Linux Xandros, joka erään artikkelin mukaan sisältää myös antivirusohjelman (mikähän se voisi oola?), siis AV on liitettynä Xandros:iin.
Entä palomuuri. Ajatellen laitteen käyttöä mm. sähköpostiin ja pankkiasoihinkin ajoittain ja tämä mahdollisesti myös Wi-Fi:llä. Miten on tietoturvan kanssa?
Kovalevyn roolia siinä näyttelee flash 4-8 Go.
Moni ehkä on jo tutustunutkin tuohon ja vastaaviin pikkuvempeleisiin, mutta ohessa jokunen linkki:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS3918376159.html
Tuolla tuo Asus ja muutama muukin:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS9292516116.html
Asus eeePC:n jenkkisivut: http://www.eeeuser.com
Ohessa yksi kilpaileva vaihtoehto "Everex Cloudbook" noin $400:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS6962839488.html
...
Entä palomuuri. Ajatellen laitteen käyttöä mm. sähköpostiin ja pankkiasoihinkin ajoittain ja tämä mahdollisesti myös Wi-Fi:llä. Miten on tietoturvan kanssa?
Kovalevyn roolia siinä näyttelee flash 4-8 Go.
Moni ehkä on jo tutustunutkin tuohon ja vastaaviin pikkuvempeleisiin, mutta ohessa jokunen linkki:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS3918376159.html
Tuolla tuo Asus ja muutama muukin:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS9292516116.html
Asus eeePC:n jenkkisivut: http://www.eeeuser.com
Ohessa yksi kilpaileva vaihtoehto "Everex Cloudbook" noin $400:
- http://www.linuxdevices.com/news/NS6962839488.html
...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Herää kysymys, että ovatko tietoturvaan liittyvät seikat Linuxia käyttäville jonkinlainen tabu?
Linux asennettuna ja sen jälkeen ko. asiaa ei "tarvitse" enää edes ajatella? Realistista ja järkevää? Ainakin tällaisen vaikutelman saa asiaa sivuavista keskusteluketjuista.
Ohjelma itsessään kiinnostaa, vaan edellämainittu lähestymistapa vähemmän.
On linuxilla paremmissa katimissa kuin wintoosassa.
Tosin jos tuota käyttää tuolla Xandros Linuxilla, jossa toimii vaikka mitkä winkusovellukset oletuksena, voi olla mahdollista, että jossain tapauksissa siinä toimii myös ei toivotut winku "sovellukset" out of box.
Asuksen muokkaaman Xandrosin Windows yhteensopivuusasia kiinnostaa.
Olisiko mahdollisesti linkkiä jossa asiasta infoa tarkemmin?
Ensitietojen mukaan
Linux
Windows XP compatible...
Asennus pitänee hoitaa sitten varmaankin USB cd aseman kautta Xp:n osalta.
Ellei halua sitten kikkailla tämän kanssa XP romppua muuistitikulle: http://www.nu2.nu/pebuilder/
Eli tuolla saa tehtyä winkua muistitikulta käytettäväksi (tosin melkoinen väänäminen, on testattu ja toimii), ja "live cd" XP:tä.
Sitten oli vielä joku softa jota nyt en muista millä sai teoriassa USB kovon ja tikun näyttämään itsensä romppuasemana biosissa ja käyttämään imagea, sitä en tosin ole testannut...
Ajattilin asiaan tuosa ylempänä mainitsemasi tietoturvan kannalataa.
Mainitsit ylempänä, että Asus-Xandrosissa toimi oleletuksena kaikki Windows-sovellutukset niiden tieturvaongelmineen.
Mitä tuon Asuksen viilaaman Xandrosin XP yhteensopivuus tarkalleen otettuna tarkoittaa / taknisesti ja miten se on tietoturvan kannalta lisäriski, mikäli laite pyörii ainoastaan Xandrosilla?
Luin että laitteeseen on tulossa tai on jo valmiiksi tarvittavat ajurit (?) XP:n asennusta varten.
Ps. Olin myös kiinnostunut linkistä tuohon tietolähteeseen, jonka mukaan Asus-Xandros on XP yhteensopiva.
Mitään ole viilannut, Xandros on sellainen kaupallinen Linux, jossa toimii mm. officet out of box.
Tuohon voi ihan yhtä hyvin asentaa debianin, ubuntun, PCLOS:n ,mandrivan jne linuxdistron haluaa aivan vapaasti, sillä nuo Intelin piirisirjat on aika hyvin tuettuja.
Eli Asuksen osuus siis rajoittuu ohjelman esteettisen ja osin toiminnaliseen (?) säätöön, vaan ei XP-yhteensopivuuteen joka on Xandrosin oma ominaisuus.
Oleellinen pointti. Miten mainitsemasi Windows-yhteensopivuus on tietoturvariski, mikäli ko. Windows-härpäkkeitä ei koneelle ole asennettu?
Rajoittuu laitteen valmistamiseen ja kenties ajureihin...
Oleellinen pointti on tietoturva, josta avauksessa oli kysymys.
a) Oleelliseen kysymykseen itse Xandrosin tietoturvasta kukaan ei ole antanut palautretta.
b) Vastasit että joissakin tapauksissa ei toivotut winkkisovellutukset voivat olla riskinä.
Kuitenkin kierrät systemaattisesti ko. kysymyksen, kun tiedustelen tarkennusta siihen miten se voi olla riskinä, varsinkaan mikäli mitään Windowsohjelmaa ei ole asennettuna.
" Asus on tuonut markkinoille snadin eeePc:n (UMPC / 299€) jossa heidän modifoima Linux Xandros, joka erään artikkelin mukaan sisältää myös antivirusohjelman (mikähän se voisi oola?), siis AV on liitettynä Xandros:iin.
Entä palomuuri. Ajatellen laitteen käyttöä mm. sähköpostiin ja pankkiasoihinkin ajoittain ja tämä mahdollisesti myös Wi-Fi:llä. Miten on tietoturvan kanssa? "
A: mitä jos tutkisit itse asiaa?Wlan on aina riski, jos yhteys ei ole salattu.Linuxseissa palomuurin virkaa toimittaa mm. firestarter ja veikkaan että se on myös pohjana tälle "Xandros Firewall" ohejlamlle.
Ja mitä tuohon Xandrosin virusturvaan tulee, se perustuu mitä ilmeisimmin ClamAV:n.
Toisaalta taas linuxissa ei tarvitse varsinaisesti virusturvaa johtuen siitä, että tiedostoja, varsinkin niitä järjestelmätiedostoja hallitaan ja käsitellään eri tavalla, kuin wintoosassa.
B:Winkusovellukset ovat aina riski, sillä windows ei ole linux.Pääosin windowsin risteyttämisestä linuxiin tai windows yhteensopivuuden vuoksi kernelin muokkaaminen niin, että siitä tehdään wintoosa yhteensopivampi voi pahimmillaan laittaa itse linuxin vuotamaan jopa pahemmin kuin itse windows, jos "oikeat palikat" osuvat kohdalleen.
Nyt jos noista winkusovelluksista edes yksikin pyörii edes osittain roottina voi siitä jokainen päätellä mitä siitä voi seurata.
Tästä saat vielä ihan ilmaisen vinkin, ettei tarvitse inttää typeriä:http://google.fi auttaa monesti kun tiedonjano iskee.
Kyse on avoimesta foorumista ja tässä tapauksessa Linux Debian. Foorumilla esitetään eri näkökulmia ja mielipiteitä, sekä kysymyksiä.
Jokainen on vapaa osallistumaan, tai olla osallistumatta, mutta kuitenkin mielellään niin, että otetaan selkeästi kantaa itse aiheeseen.
Olisi myöskin suotavaa tehdä se asiallisessa sävyssä.
Itselleni on täysin toisarvoinen seikka mikä laite tai käyttöjärjestelmä on kyseessä, kunhan se vastaa käyttötarpeita, on normaalin luotettava teknisesti ja toimii tietoturvan kannalta hyvissä olosuhteisa.
Linuxia en sen paremmin tune vaikka se kiinnostaakin. Linuxin suhteen olen kuitenkin havainnut, että sen käyttäjienkään keskuudessa tietoturvan suhteen ei aina olla samaa mieltä.
Luonnollisestikin käyttöjärjestelmää tuntematta herää kysymys tietoturvasta ja mitä sen suhteen tulee ottaa huomioon. Linux koneelle ja silmät kiinni, ei kiitos.
Ps. Viimeiseen virkkeeseen liittyen jätän tahdikkuussyistä laittamatta linkkivastinetta.