Joo elikkä minkä tehoinen kone olis tähän veneeseen sellainen joka antaisi kunnolla vauhtia mutta olisi kuitenkin suht turvallinen?
Tutulla oli joskus 175hv:n kone, mutta se oli jo "hieman yläkanttiin"...aika paljonkin
Kertokaahan mielipiteitä
Finnsport 500
5
6180
Vastaukset
- Juhis
100hv taitaa olla jo suositusten yli mutta erittäin oiva siihen paattiin. tutulla oli joskus tommoinen ja erittäin näppärästi kulki ja vesisuksien vedossa oiva laite.
Naapuripaikalla laiturisssa näyttää nakottavan ko. laite marinerin 115hv koneella. - jussi
60-90 hv lienee paras, ja mielellään alle 125 kg, niin ajo-ominaisuudet pysyvät tasapainoisina. Veikkaa, että 80-90 hv Jammun kanssa ois vene parahaimmillaan. Toki isommankin vene kestää, mutta ominaisuudet kärsivät jonkin verran peräpainoisuuden vuoksi.
- Ile
Itellä Yamarininä sama vene (510S) ja 70 Yamaha. Ysikymppinen Yamaha ois varmaan ykkösvaihtoehto. Kulkis varmaan sillä jonkun 45-47 solmua ja painais n. 120 kg. On kevein 2T 90 heppanen.
Menee kyllä tolla mun nykyiselläkin ihan riittävästi, 38-40 kn "tähtien asennosta riippuen".
175 kaakkia on liikaa, kone painaa jo niin törkeesti, että vesi lilluu koko ajan moottorikaivossa. Olen kokeillu siten, että seison perälaudan päällä, niin kone minä painaa silloin n. 175kg, ja vettä tulee moottorikaivon tyhjennysreiästä moottorikaivoon. 120 kg kestäis vielä kevyeen.
Järki mukana!- jpee
moi kaikille . millä Te saatte noi veneet kulkeen noin lujaa. mulla oli Fs 500 -82 ja yamaha 85 hv. se kulki 42 solmua kun oikein trimmasi.potkuri oli 21" ja kierroksia n. 5400, vakio moottori. Nyt mulla on Fs 500 rs -87 ja suzuki 85 hv. se kulkee 19" potkurilla ja 4950 kierroksilla 39solmua. huonolla 17" potkurilla tänään ja 5600 kierroksilla 37 solmua. ton vanhan veneen nopeusmittari oli tarkistettu gpässällä. huomenna alan tarkistamaan uuden veneen mittaria painemittarilla . pitäisi olla 2.15 kg paine 40 solmun vauhdissa. eli ylimääräinen painemittari t-kappaleella nopeusmittarin paineletkun väliin ja kaasu pohjaan.
- Jorkki
jpee kirjoitti:
moi kaikille . millä Te saatte noi veneet kulkeen noin lujaa. mulla oli Fs 500 -82 ja yamaha 85 hv. se kulki 42 solmua kun oikein trimmasi.potkuri oli 21" ja kierroksia n. 5400, vakio moottori. Nyt mulla on Fs 500 rs -87 ja suzuki 85 hv. se kulkee 19" potkurilla ja 4950 kierroksilla 39solmua. huonolla 17" potkurilla tänään ja 5600 kierroksilla 37 solmua. ton vanhan veneen nopeusmittari oli tarkistettu gpässällä. huomenna alan tarkistamaan uuden veneen mittaria painemittarilla . pitäisi olla 2.15 kg paine 40 solmun vauhdissa. eli ylimääräinen painemittari t-kappaleella nopeusmittarin paineletkun väliin ja kaasu pohjaan.
Riippuu miten korkeella sun kone on, jos "kavitaatiolevy" on veneen pohjan alapuolella niin kannattaa korottaa ainakin siihen pohjan tasoon.
Minulla on Finnsport 410 ja 60hv yamaha.Nopeus ennen korotusta oli 38-39 solmua ja sen jälkeen nopeus nousi n.42 solmuun vakiopotkurilla. Ei sillä kovin suuri vaikutus ole mutta kannattaa kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4761723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781497Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641338Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151299- 100905
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19856- 47804
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15701