b-mies/likinäköisyys

Niin kuinka likinäköinen täytyy olla että voidaan laittaa B-kelpoisuusluokkaan? Entä missä tulee raja vapautukselle?
4588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

enää ei taija vapautusta tulla (?; kertokoon joku kuka tietää paremmin, lehdestä vaan luin että aikovat muuttaa joitain vuosia sitten), aikoinaan eli ennen muutosta taisi raja olla kasin tai ysin paikkeilla. mun tuvasta lähti joku kotiin pienemmällä miinuksella kuin mitä mulla oli. toisaalta yksi entinen tuttu taisi saada nostettua itsensä aluokkaan kun erikseen pyysi tahtoessaan aukkiin ja rukkiin mutta sillä ei miinusta ollut paljoakaan.

Äänestä
  • Joo, kyl huonosta näöstä saa vieläkin B-miehen paperit, ainakin yhdellä p-kauden tupalaisella oli asiat juurikin näin.

    Äänestä

  • Korppi kirjoitti:

    Joo, kyl huonosta näöstä saa vieläkin B-miehen paperit, ainakin yhdellä p-kauden tupalaisella oli asiat juurikin näin.

    Minulla on näkö huonommassa -3,75 ja paremmassa -3,0 ja täysin A2:na koko intin ajan. Ei sen kanss ollut ongelmia intissä, siinä mentiin missä muutkin. Niitä ammuntakuntsareita ei tullut, en kyllä osunutkaan...

    Äänestä

Oma näköni n. -5 kummassakin silmässä. Olis varmaan saanut b-paperit jos olis valittanut siitä, mutta halusin jostain syystä olla A-luokan mies. Ja silmälasien kaa pärjää erittäin hyvin. Ampumataitotestissä mm. täydet pojot. Eri asia olis tietty sit oikeessa sodassa jos rillit menis paskaks, mut se nyt on niin kaukaa haettua ainakin nykynäkymin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rauski kirjoitti:

Niin kuinka likinäköinen täytyy olla että voidaan laittaa B-kelpoisuusluokkaan? Entä missä tulee raja vapautukselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu