Olen jo pitkään miettinyt aran hankkimista. Olisiko kellään kokemuksia? ...Tuleeko toimeen myöskin perheen muiden lemmikkien kanssa?
Sinikelta -ara ja muut lemmikit...?
7
1202
Vastaukset
- -------
ensiksi, arat maksavat 3000-15000e ja hintakin kohdillaan ettei ketä tahansa mene ostamaan.
muitten lemmikkien kohdalla vaikea sanoa koska se riippuu ihan minkä-ikäinen lintu on, miten kasvatettu jne.
ara on hyvin vaativa eläin ja kokemusta täytyy ehdottomasti olla ennen hankintaa, ettei lintu joudu kiertoon, kärsi tai itselle/muille tapahdu ikäviä.
arat ovat yleensä yhden ihmisen lintuja eli leimaantuvat aika kovin omistajaansa, joten vieraatkin saavat olla varuillaan:)- ...
Kehtaisin olla kyllä eri mieltä tuosta hinnasta..jos aloitetaan yleisimmästä lajista eli sinikellasta, ei itse lintu kyllä maksa kuin 1500-1700e yleensä. Häkkeineen ja tarvikkeineen hinta voipi sitten nousta tuonne 3000e helposti.
Vaativa se on lemmikkinä ja iso koko tarvitsee tooodella paljon tilaa. lentävä ara on todella kaunista katsella.
Jos aroista on yleensä kiinnostunut, kannattaa huomioida myös pienemmät aralajit, jotka ovat kuin isot kaimansa, mutta pieneen kokoon pakattuja( ja sitäkin energisempiä). Näille tilatkin ovat paljon helpompi tarjota. - ,,,,,
... kirjoitti:
Kehtaisin olla kyllä eri mieltä tuosta hinnasta..jos aloitetaan yleisimmästä lajista eli sinikellasta, ei itse lintu kyllä maksa kuin 1500-1700e yleensä. Häkkeineen ja tarvikkeineen hinta voipi sitten nousta tuonne 3000e helposti.
Vaativa se on lemmikkinä ja iso koko tarvitsee tooodella paljon tilaa. lentävä ara on todella kaunista katsella.
Jos aroista on yleensä kiinnostunut, kannattaa huomioida myös pienemmät aralajit, jotka ovat kuin isot kaimansa, mutta pieneen kokoon pakattuja( ja sitäkin energisempiä). Näille tilatkin ovat paljon helpompi tarjota.Kehtaisin kyllä olla eri mieltä tuosta lajien samanlaisuudesta.... jos isot lajit eivät ole keskenään samanlaisia edes luonteensa puolesta puhumattakaan ulkonäöstä, kuinka pienet voivat olla samanlasia kuin isot?
- pilkkuihin tartuta
,,,,, kirjoitti:
Kehtaisin kyllä olla eri mieltä tuosta lajien samanlaisuudesta.... jos isot lajit eivät ole keskenään samanlaisia edes luonteensa puolesta puhumattakaan ulkonäöstä, kuinka pienet voivat olla samanlasia kuin isot?
Noh noh..tässä nyt puhuttiinkin yleisellä tasolla. Eihän muistakaan lajeista pysty sitten yleistämään mitenkään; amatsonilajitkin ovat keskenään todella erilaisia, mutta silti ihmiset puhuvat amatsoneista.
Eroja on toki isoissa keskenään(kukaan ei niin väittänytkään?), ja isojen sekä pienien välillä, mutta onhan nyt ne pienet paljon lähempänä isompiaan kuin jotkut amatsonit tai kakadut jne. Kyllä pienissä löytyy samankaltaisuutta verratessa isoihin aroihin, vaikka niissä erojakin on(aktiivisuutensa puolesta varsinkin) - parempi kai
pilkkuihin tartuta kirjoitti:
Noh noh..tässä nyt puhuttiinkin yleisellä tasolla. Eihän muistakaan lajeista pysty sitten yleistämään mitenkään; amatsonilajitkin ovat keskenään todella erilaisia, mutta silti ihmiset puhuvat amatsoneista.
Eroja on toki isoissa keskenään(kukaan ei niin väittänytkään?), ja isojen sekä pienien välillä, mutta onhan nyt ne pienet paljon lähempänä isompiaan kuin jotkut amatsonit tai kakadut jne. Kyllä pienissä löytyy samankaltaisuutta verratessa isoihin aroihin, vaikka niissä erojakin on(aktiivisuutensa puolesta varsinkin)olisi varmaan syytä puhu lajiominaisuuksista, eikä tasapäistää ominaisuuksia isompiin lajeihin. Harvemmin kuitenkaan verrataan isoa pienempään, mikä kuitenkin olis yhtä selventävää, kuin tämä yleisempi suunta. Taitaa olla vaan, että näin vain mainostetaan "omaa" lajia. Ei viherarasetkaan ole miniamatsoneja edes sukulaisuhteiltaan, vaikka niin niistä kirjoitetaan. Joitain isoja amatsoneja voisi hyvinkin verrata pienempiin lajeihin juuri käytöksensä perusteella ja pieniä aroja etenkin aratteihin.
- niin jos
parempi kai kirjoitti:
olisi varmaan syytä puhu lajiominaisuuksista, eikä tasapäistää ominaisuuksia isompiin lajeihin. Harvemmin kuitenkaan verrataan isoa pienempään, mikä kuitenkin olis yhtä selventävää, kuin tämä yleisempi suunta. Taitaa olla vaan, että näin vain mainostetaan "omaa" lajia. Ei viherarasetkaan ole miniamatsoneja edes sukulaisuhteiltaan, vaikka niin niistä kirjoitetaan. Joitain isoja amatsoneja voisi hyvinkin verrata pienempiin lajeihin juuri käytöksensä perusteella ja pieniä aroja etenkin aratteihin.
se tajuntaa helpottaa;) Eli suositellaan tutustumaan pieniin aroihin myöskin vaikka ne ovat täysin erilaisia kuin isot. Kelpaako?
- kymppi!
niin jos kirjoitti:
se tajuntaa helpottaa;) Eli suositellaan tutustumaan pieniin aroihin myöskin vaikka ne ovat täysin erilaisia kuin isot. Kelpaako?
Jo vain kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533430Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842976Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva602450Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412340Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?532270Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172217Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121576Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville301565