Asetuksia tähtikuvaukseen

otava

Tervehdys kuvaajat! Olisiko antaa pieniä säätövinkkejä aloittelevalle tähtikuvaajalle? Tarkoitus olisi tässä joulunpyhien aikana kuvata tähtitaivasta ja täysikuuta. Kamerana on Canon 350D vakio-objektiivilla 18-55 mm jalusta.

7

2822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi hyvä

      jos osaisi säätää säät kohdalleen, että taivas näkyisi. Lisäksi _paljon_ lisää polttoväliä, jos kuuta aikoo kuvata. 55-millisellä jää todella kuvautumissuhde pieneksi. Sitten ei tietysti haittaa, jos aikoo ottaa maisemakuvia kuutamoyöstä, mutta itse kuusta ei kummoisia kuvia kyseisellä varustuksella saa. Tähtiä kuvatessa reilu valotusaika, ei taida ajastimen 30 sekuntia riittää, eli tarvitset lankalaukaisimen. Lisäksi pitkillä valotuksilla tähdet piirtyvät viivoiksi taivaalla ilman seurantaan kykenevää jalustaa.

      • sitten vielä

        sen verran, että jouluaattoaamuna Mars ja Kuu kohtaavat, kun Kuu peittää Marsin noin klo 07 aikoihin. Siitä voi yrittää kuvia. Mikäli sää tietysti sallii kohtaamisen näkemisen.


    • hankkia

      Voisit alkuun hankkia pitkän teleobjektiivin. Vakio-objektiivin polttovälin kasvattaminen kymmen-viisitoistakertaiseksi (n.500-800mm) auttaisi näin alkuun edes jonkinlaisten kuvien saamiseksi. Laatua pitää tietysti olla ja sitähän saa muutaman tuhannen euron sijoituksella.

    • kannattaa tutustua

      Hei!

      En halua masentaa kuvausintoasi, mutta täysi kuu on kuvattavaksi melko "lattea". Paljon komeampia kuvia kuusta saa puolen kuun aikaan, jolloin kraatereiden varjot tulevat esiin.
      Tähtien kuvaukseen ellet "viirutähtiä" halua, on sinun hankittava seurantajalusta.
      Sitten tuo objektiivisi ei oikein riitä.
      Hyvää infoa tähtikuvauksesta löydät täältä:

      http://www.tahtikuvaus.info/tahtikuvaus/aloittaminen/

    • tähtiä tavoittelen

      Itsellä 1000mm objektiivi (kinovastaavuus 1600mm) ja ei semmoinenkaan riitä alkuunkaan tähtikuvaukseen. Kuuta sillä saa ihan ok kuvattua. Pidempi objektiivi on hankintalistalla.

      • normaalilla telelläkin pärjää

        >Itsellä 1000mm objektiivi (kinovastaavuus 1600mm)

        Onhan tuommoinen tietysti jo muhkea objektiivi.
        Minullakin on käytettävissä kaukoputket joissa suurimmassa on 4000 mm polttoväli ja saahan sillä jo kivasti kuvia syvän taivaan kohteista.
        Mutta se asettaa jo kamerakalustollekin ihan eri vaatimuksia. Totuushan on, että Suomen ilmakehä kirkkaina (pakkas) öinäkin on aika kosteata ja seeing on useimmiten valitettavan huono hyville tähtikuville.
        Mutta eipä mennä liiallisuuksiin. Tähtikuvausta voi toki harrastaa ihan normaaleilla kameran teleobjektiiveilla. Se on kiinni ihan siitä, mitä odotuksia asettaa itselleen.

        Ilman seurantajalustaa saa toki kuvia kuusta, mutta paljon kiitollisempia taivaan kohteita ilman seurantajalustaa olisivat tietenkin revontulet ja ns. halo ilmiöt.

        Jos hankkii seurantajalustan, niin silloin voi käyttää pitkiä valotusaikoja ja taivaan tähtien sekaan ilmaantuu mm. komeita väri ilmiöitä, joita nuo suuret kaasusumut sinne tekevät.
        Kuvauspaikan on kuitenkin oltava myös valosaasteista vapaa, eli jonkin suuren kaupungin laitamillakin on yleensä liikaa valosaastetta ilmakehässä.

        Netistä löytyy googlen avulla kivasti infoa.
        Tässäkin on mm. kohtuu hyvää infoa ja esimerkkikuvia tähtikuvauksesta:

        http://www.kaapeli.fi/~jmantyla/tahti1.html

        Noilla sivuilla on näköjään kuvia monenlaisilla kalustoilla, joten eiköhän noista löydy vinkkejä tämän säikeen aloittajallekin.


    • tähtikuvaukseen niin

      Tämä ei nyt ole ihan se, mitä halusit tietää, mutta jos tähtikuvaus kiinnostaa jatkossa enemmän, niin kannattaa liittyä lähimpään tähtiseuraan ja varsinkin jos heillä on joku seurantajalustalla oleva kaukoputki. Sen avulla saat otettua omalla kamerallasi oivia kuvia tähtitaivaasta. Sopivalla sovitteella saat liitettyä kamerasi lähes kaikkiin kaukoputkiin.
      Kuvauksen voi suorittaa tietysti käsin kamerasta, mutta vakavammin harrastavat ottavat kuvat tietokoneen ohjaamana. Minulla on käytössä MaxDSLR ohjelma, jolla pystyy kätevästi "kauko-ohjaamaan" kameraa. Näkyy ko. ohjelma tukevan sinunkin kameraasi:
      http://www.cyanogen.com/products/maxdslr_main.htm

      Eihän tuo mikään halpa ohjelma ole, mutta sen avulla voi sitten myös käsitellä kuvat eli poistaa mm. kohinaa, mitä väkisin tulee näissä digikameroissa pitkillä valotusajoilla ja mikä mukavinta, ulkona palelemassa on vain kamera ja kaukoputki

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      5788
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4298
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3695
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      3035
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2688
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2188
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1438
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1254
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe