Lainaus:
Syökää, juokaa ja olkaa iloisella päällä, sillä vuodesta 2008 ei tule hyvää. Edessä on joukko alaskirjauksia, ja taantumaennusteet ovat jo arkipäivää Yhdysvalloissa, Cooper kuvaili joulun Bottom Line-katsauksessaan.
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=8686&ext=rss
Syökää, juokaa ja olkaa iloisella päällä, sillä vuodesta 2008 ei tule hyvää. Edessä on joukko alaskirjauksia, ja taantumaennusteet ovat jo arkipäivää Yhdysvalloissa, Cooper kuvaili joulun Bottom Line-katsauksessaan.
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=8686&ext=rss
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaikka väkisin!!!
suoraan sen sanovat...
Syklien kesto vaan on sellainen, että nousukausi taittuu vasta kun pessimistitkin alkavat uskoa ettei lamaa tulekaan ja lama loppuu kun optimistitkin odottavat huonojen aikojen vielä jatkuvan. Se raamatun 8 lihavaa ja laihaa vuotta pätee edelleen, joten seuraava hillitön kulutusjuhlajoulu voikin olla vaikka 2015!
olivat kyllkin kertaluonteinen tapaus eivätkä siten yleisemmin päteneet edes tuolloin, saati nyt (sitä paitsi niitä oli seitsemän). Mikä saa ihmisen kirjoittamaan täyttä potaskaa - onko se tyhmyys vai täydellinen tietämättömyys?
Mikä potaskaa, suuruusluokka tarkoittaa että talouden suurin syklisyys lasketaan vuosissa, ei esimerkiksi kvartaaleissa. Aivan sama puhutaanko seitsemästä vai kahdeksasta vuodesta. Hieman historiaa:
- nousukausi 20-luvulla (yksi historian suurimpia)
- lama 30-luvun alussa (se historian suurin)
- nousukausi 30-luvun lopulla
- sota 40-luvulla
- nousukausi 50-luvulla
- nousukausi 60-luvulla (sodasta noustiin vähän pidempään, tosin pienet ongelmat hoidettiin devalvaatioilla)
- laskukausi 70-luvulla (öljykriisi)
- nousukausi 80-luvulla (historiallinen Suomessa, suuri myös muualla)
- lama 90-luvulla (historiallinen Suomessa, lama muuallakin mutta alkoi ja loppui aiemmin)
nousukausi 2000-luvulla (yksi historian suurimpia)
- uuden laskun ensimmäisiä merkkejä alkaa kuulua jotensakin tutuista ympyröistä: pörssikurssien epästabiilius, varoittavat uutiset ulkomailta ja täällä kotimaassa sahatollisuus
- mitähän seuraavaksi ???