Silikoni kuivuu tuubiin!!

Moi.

Itsellä on päässyt silikonituubi kuivumaan pari kertaa käytön jälkeen, kun ei ole ollut tarvetta käyttää uudestaan vähään aikaan.

Kysyisin ihan vinkkejä kuinka tuubi tulisi sulkea, jotta silikoni olisi käyttökuntoista taas ensi kerralla tarvittaessa?

10

7513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pari kolme

      muovikassia tiukkaan putkilon ympäri ja pitää viileässä, niin ainakin itsellä on pysynyt käyttökunnossa

      • moi.

        Kiitos neuvoista :)


      • Jukka
        moi. kirjoitti:

        Kiitos neuvoista :)

        Olen ruuvannut ruuvin tuohon suulakkeen päähän,ja päälle jonkun muovin.


      • Hyvä paremmaksi

        l
        Tuossa oli jo hyvä vastaus, mutta ei riitä viileä, laita muovivusseja tiukkaan toiseen päähän ja TÄRKEIN
        LAITA Jääkaapissa kiinni siihen takaseinän kylmäelementtiin ja jos et tarvi pitkään aikaan, pakasta ja säilytä pakkasessa.

        Toki näsäviisaat kertoo että ominaisudet kärsivät, toki varmaan kärsiikin, mutta 20 vuoden kokemuksella voin sanoa että niin tyhmä olen että en ole huomannut mitään muutoksia ja laboratoriota minulla ei ole.

        Kaikki säilyvät jääkaapissa 6-12-kk moni todella useita vuosia , vaikak 2-3 kertaa vuodessa käyttäisikin.
        -------------------------------

        Muuten yksi hyvä neuvo mihin voi käyttää vajaat silikonit ja liimaputkilot, ei niitä vesiliukoisia mikä niiden nimi nyt onkaan.

        Laita liukkaiden mattojen alapuolelle, ensimmäinen raita (2cm ainetta, 5 cm tyhjää taas 2 cm ainetta), 2-3 cm ulkoreunasta, paina hieman jotta ottaa mattoon kiinni.

        Sitten kun saat lisää ainetta laita toinen kierros 8-10 cm ulkoreunasta, t
        tosin sen puoleinen matto menee piloille, jos on kääntömatto,
        mutta on se paljon mielyttävämpi kun meillä oli aikoinaa sellaisia "jarrumattoa" alla, se npstaa 2-3 mm, mutta tämä ei yhtään ja meillä ei ole tarvinnut laittaa keskemmälle lainkaan, vaikak on kevyitä ja ohuita.

        Toki ensin kannatta harkita maton pesua, jos se on ajankohtainen,
        samoin katsoa puhtaamman puolen ylös.


    • kiipeilyhiiri

      Tämä ei toimi pidempään säilytykseen, mutta jos viikon sisällä jatkaa hommia, niin suuttimen avaamista helpottaa jos pursottaa ulos pienen kärsän ja antaa kuivua! Näin tulppaa ei tarvitse kaivaa hankalasti naulalla ulos, vaan siinä on ikään kuin kahva! ;)

      • silikonisimo

        tuo on hyvä konsti. sitä käytän itsekin jatkuvasti. joissain nokissa on mukana kierteellinen korkki, mutta jollei sitä ole, niin pää on helppo tukkia ilmatiiviiksi jeesusteipillä, säilyy muutaman päivän kauemmin


    • kari789

      Alumiiniteippi tuntuu olevan hyvä, parempi kuin maalarin teippi.

      • .

        jos jotain tiivistystä yritetään, vahaksi aikaa
        niin paras on laittaa vettä ämpäriin ja tuubi sinne leikattu pää veteen
        tietysti tuo kylmäsäilytys, jos säilyttää kuukausia ja vuosia.

        moni säilyy useita vuosia , vaikka käyttääkin pari kertaa vuodessa


    • Kynttilän valaja

      Lopusta silikonista voi tehdä kestäviä valumuotteja pienille betonesineille tai kynttilöille. Kovettuu tosin vähän hitaammin, kuin muottisilikoni, johon lisätään kovetinta.

      Minä säästän silikonituubien käyttämättömät suutinpäät. Kun tuubissa kiinni oleva kovettuu, voi uuden homman aloittaa uudella suuttimella.

    • Tuubi_s

      Kynttilänvalajan konsti on minunkin suosikkini. Suutin ruuvataan tiukasti kiinni ja varmistetaan että on täynnä silikonia. Jos suuttimia ei ole kertynyt liikaa niin kannattaa antaa sen irroitetutun suuttimen silikoneineen kuivua kunnolla jolloin kuiva silikonitappi on helppo poistaa suuttimesta ja ottaa suutin uudelleen käyttöön. Käyttämättömiä suutinpäitä jää jemmaan kun tekee isompaa hommaa ja vaihtaa aina uuteen tuubiin vanhan suuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2738
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2257
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      227
      1193
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe