Laukaa on huono paikka!

Laukaa on oikeasti ihan huono paikka! Siellä ihmiset kyttää toistensa tekemisiä ja juoruillaan IHAN PIENISTÄ ASIOISTAKIN Esim."Kun tuokin meni nyt tuossa kauppaan". VOI ELÄMÄ!! EIKÖ SIIS IHMISILLÄ OLE SIELLÄ ELÄMÄÄ? Et voi edes mennä kauppaan rauhassa kun siitäkin jo kulkee juoruja! Valitetaan JOKA asiasta ja ihmiset on niin kylmiä ja inhottavia siellä! Ja kylä on muutenkin kuolemassa pois kokonaan, eihän siellä ole edes kunnon vaatekauppaa! No voihan sitä tietysti käydä ostamassa JKL:stä vaatteet ja muut, MUTTA YLEISESTI OTTAEN SE KYLÄ KUOLEE! Aina samat naamat, aina samat ihmiset, siellä koskaan ole mitään tapahtumia. Joulunavajaisissakaan ei ammuta ENÄÄ edes rakettejakaan niinkun ennen ja kaikenlisäksi oli sillon ennen KUNNON joulunavajaiset, nyt vaan saat kuppasen piparin jota imeskelet koko illan ja kuuntelet joululauluja ja samat joulukatuvalot kun aina ennenkin! EI KOSKAAN MITÄÄN UUTTA!

Jos hyvä ihminen olet ettimässä hyvää paikkaa/kylää jossa olisi tekemistä ja tapahtumia ja ei jää kyhjöttämään paikalleen ja mihin muutat, älä hyvä ihminen muuta AINAKAAN LAUKAASEEN! PAHIN KYLÄ KOKO SUOMESSA!
283705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Laukaassa niin empä tiedä koko kunnastakaan, joku on tainnut sanoa, että Laukaa kierrä kaukaa.

Äänestä

ompa sulla huono itsetunto kun noin ahistaa tavalliset maalaisihmiset ja maalaiskylä.

Äänestä
  • Niin on Laukaa lähellä Jyväskylää että näitä samanlaisia vaikutuksia on havaittavissa paljoltikin täällä Jyväskylässäkin.
    Toisten kyttäämismentaliteetia tapaa täällä jokapaikassa.Se taitaa olla tämä Keski-Suomalainen perimä.Ei ole oikein murretta eikä luonnetta minkäänlaista olemassa. No,---sehän näkyy sitten just tuollaisena pahansuopaisuutena ,kateutena,ryppyotsaisuutena,
    jäykkyytenä jne. Kaikesta huolimatta uusi polvi eli nuoret ehkäpä tulee muuttamaan tätä vakavailmeisyyttä hieman valoisampaan suuntaan.
    Toivotaan näin...

    Äänestä

käsittänyt ihan väärin , kyllä laukaa on oikeesti hyvä , ellei paras paikka suomessa . jos laitat esim. 200:n litran jätesäkin päähäsi , (joka sinulla pitäisi olla päässäsi jo yksistään ulkonäkösi puolesta ) , niin kukaan ei pääsisi sanomaan naapurin rinkelikeuhkolle , että Rötkö Topi on nyt mennyt pistäytymään kiljavaisen lesemyyntiliikkeessä . mitä tulee ampumisiin uudenvuoden yönä , niin eihän tästä öle montaa vuotta , kun siellä ammuttiin pari sukukypsää isäntää pystyyn . joten pieniä ovat murheet kanahäkkigangsterilla norsuihin verrattuna .

Äänestä
  • Mitä helvettiä sä sekoilet?!
    Ota lisää viinaa ni juttuihis saa jotain tolkkuu,-------rinkelikeuhko? .... Kirjavaisen lesemyyntiliikkeessä.....Heh,heh,,---%¤#&%=()/

    Äänestä

  • Rötkön Topi kirjoitti:

    Mitä helvettiä sä sekoilet?!
    Ota lisää viinaa ni juttuihis saa jotain tolkkuu,-------rinkelikeuhko? .... Kirjavaisen lesemyyntiliikkeessä.....Heh,heh,,---%¤#&%=()/

    on ahdasmielistä ja ilotonta porukkaa. Itse kauempaa muuttaneena tämä kulttuuri on todella masentava. Olen luonteeltani iloinen, riehakas elämänmyönteinen rohkea ja henkisesti voimakas niinkuin siellä ollaan mistä tänne jyväskylään tulin. Oli shokki tulla tänne sillä täällähän ei ihmiset tervehdi toisiaan.. ei puhuta tuntemattomille, jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Täällä säikähdetään ja katsotaan oudosti jos alat puhuun jollekin vieraalle :) Pelokasta kansaa nämä keskisuomalaiset.

    Äänestä

  • yleensäkin... kirjoitti:

    on ahdasmielistä ja ilotonta porukkaa. Itse kauempaa muuttaneena tämä kulttuuri on todella masentava. Olen luonteeltani iloinen, riehakas elämänmyönteinen rohkea ja henkisesti voimakas niinkuin siellä ollaan mistä tänne jyväskylään tulin. Oli shokki tulla tänne sillä täällähän ei ihmiset tervehdi toisiaan.. ei puhuta tuntemattomille, jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Täällä säikähdetään ja katsotaan oudosti jos alat puhuun jollekin vieraalle :) Pelokasta kansaa nämä keskisuomalaiset.

    Mä asun nyt siellä mistä sä tulit ja saman voi sanoa sikäläisistäkin. Se on vaan sen merkki, että kummallakin seudulla asuu i h m i s i ä .

    Äänestä

  • Avaa jo silmät kirjoitti:

    Mä asun nyt siellä mistä sä tulit ja saman voi sanoa sikäläisistäkin. Se on vaan sen merkki, että kummallakin seudulla asuu i h m i s i ä .

    tiedä mistä kaupungista tulin tänne.... etkö parempaa keksi, no joka tapauksessa jyväskylä on yleisilmeeltään jo niin ruma kaupunki, että sekin vaikuttaa ihmisten käyttäytymiseen :D... mua ihan oikeesti naurattaa tää kylä ja sen ihmiset... koittakaa nyt ihmees jo tulla ulos kuoristanne.

    Äänestä

Miten tuo kuvaamasi poikkeaa muusta Suomesta??
On tullut asuttua idässä ja lännessä, etelässä ja pohjoisessa, sekä Laukaassa. Suomalaisia ollut kaikkialla. Ja kotoisaa.

Äänestä
  • on ihan oma kultturiinsa, jos olet koskaan kuullut tuota sanaa nimittäin ...kulttuuri.... eikö se sano sinulle mitään .. taidat sitten olla paljasjalkainen
    keskisuomalainen :D ja olet sitten lapsuudessas käynyt vähän äiskän ja iskän kanssa lomareissulla muualla..

    Äänestä

Siis sehän on rötösteliöille hyvä säilömispaikka jos kaikki vahtivat toisiaan,

Äänestä

Muutimme Laukaaseen muutamia vuosia sitten pienemmästä naapurikunnasta ja voin sanoa että oon kanssasi täysin eri mieltä! Ollaan viihdytty loistavasti ja kaikki tarpeellinen on täällä. Ja äkkiäkös sitä Jyväskylään hurauttaa, jos ei näistä kaupoista saa mitä tarvitsee. Kodin löysimme upealta paikalta Saraveden rannalta, emmekä parempaa voi juuri toivoa. Kaikista paikoista löytyy hyvät ja huonot puolensa, niin se vaan on. Mutta oma maa mansikka, muu maa mustikka :)

Äänestä

Ite muutin muutama vuos sitte rovaniemelt Laukaaseen ja musta vähä tuntuu ku itte oon kaikille ystävällinen ja juttelen nii sillo neki on ystävällisii ja juttelee.. kannattais joskus vähä kattoo eka peilii ja sillee.. tää kylä on muutenki iha tarpeeks sopiva, löytyy kauppoja josta saa arjen tarpeet ja jos haluaa jotain isompaa nii ei todellakaa oo pitkä matka ajjaa Jyväskylään

Äänestä

no laukaa on aivan samallainen kuin muutkin pienet kylät jossa enemmistönä on alkuperäisväestö,mutta tee kateellisista juoruajista oma tutkimus.toisten asioista huolehtija yrittää puheillaan viedä huomion itsestään pois,mitä suurempi ongelma sen enemmän huolehtii toisten asioista.pitää aina muistaa että ei terve ihminen sekaannu toisten asioihin.kaikista pahinta on kun tälläinen juoruilija rupeaa itse keksimään jutun aiheita,joita keksii omassa sairaassa päässä,joita sitten puhuu totena,eli päästään pehmenneet puhuvat,yksinkertaiset uskovat,kaappihomot puhuvat totena,näin ollaan viety huomio taas pois itsestä.tälläisiä martta kerhoja on huoltoasemat pullollaan,missä munattomat (miehiäkö muka)puhuvat peräsuoli pitkällään paskaa toisista senkuin vaan kerkiävät,ja sitten lähetäänki poikakaverin kanssa kalaan tai metsälle,ja kun marttamieskerho taas kokoontuu huoltsikalla puhutaan taas paskaa jostain ettei kukaan kiinnitä huomiota siihen että missähän nuo olivat.näitä asoita kun rupeat esim. seuraamaan niin tiedät minkä takia huolehditaan toisten asioista niin paljon.

Äänestä
  • olipa aiheellinen kirjoitus,siinähän tuli oikeasti esiin se mistä ja minkä takia kaikennäköisiä huhuja liikkuu.

    Äänestä

Laukaan ympäristösihteeri sai potkut, kun kuvitteli että hänen tehtävänsä on todella suojella ympäristöä. Hänen olisi pitänyt vain antaa se vaikutelma, että Laukaassakin suojellaan ympäristöä.

Äänestä

No et ole varmaan kovin monessa paikassa kerennyt asua jos pidät Laukaata suomen pahimpana kylänä :D Voi voi! Avaahan silmäsi ja katsele vähän muuallekkin. Ei se ole missään vähän pienemmässä paikassa sen kummempaa! Aina tätä ainaista valitusta, muuta pois!!!!!

Äänestä
  • Kalosch puhuu asiaa ja varmaan viestiketjun aloittajakin, vähänkin on jyvällä asioista niin kyllä laukaa on syvältä (laukaa sanaa en kirj isolla koska se ei ansaitse sitä) joskus kesällä haavelimme että muutamme laukaaseen mutta ehkä kun on nähnyt näitä juttuja niin paras että emme edes haaveile oman talon rakentamisesta laukaaseen, ehkä johonkin muualle mieluummin.

    Äänestä

miten määritetään että jos joku paikkakunta on huono paikka:D ?

ite asunu laukaassa koko ikäni ja koskaan en oo joutunu mihinkään baaritappeluun enkä muuhunkaan vaaratilanteeseen vaikka asun laukaan taajama-alueella joka on jopa paikkakuntalaisten mielestä huonointa seutua täällä päin.

ihan rauhassa on saanut olla että siinä teille :)

Äänestä

Odottakaas vaan kun hyvin itsenäisesti toimeen tuleva Laukaa pakkoliitetään Jyväskylään,että saadaan Anderssonille palkkaa lisää?
Sitten vasta hulina alkaa kun mamuja alkaa pyörimään kylällä,silloin ei nuoriso varmasti ajele enää pelkän kaljan voimalla?

Kiitoksia kokoomukselle ja keskustalle.

Äänestä

Kuinka on mahdollista, että varakkaana esiintyvä Laukaa on vielä pahempi kriisikunta kuin Jyväskylä? Siellä on melkein kaikki mitttarit punaisella. Moni on kakku päätlä kaunis.

Äänestä
  • esitä jotain konkreettista älä jauha paskaa siellä...

    Äänestä

Laukaa on edelleenkin aivan paska paikka ja samat naaman pyörivät vuodesta toiseen. Ukot kierrättävät akkoja ja akat ukkoja, oikeen parinvaihtoa sillä kylällä! Kyllä kuppa ja kuus muuta leviää oikein, yhtälailla niinkun lestadiolaisetkin lisääntyy tuolla kyläpahasessa. Kunnon juoru ja lestamesta!

Äänestä

Kehnoa seutua ei kelpaa edes vangeille .

Äänestä
  • Jos näkisit meidän koiran sanoisit tää on paras paikka

    Äänestä

Mitä tulee kyttäämiseen, niin ei pidä olla niin omahyväinen, että kuvittelee, että muut ihmiset vahtivat juuri minua. Miksi sinä olisit niin kiinnostava?

Äänestä

Oikeesti ite asut pe##eessä elä hauku toisten koti paikkoja

Äänestä

Keskisuomessa kaikkialla on ihan samanlaista!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Yksi tyyppi vain! kirjoitti:

Laukaa on oikeasti ihan huono paikka! Siellä ihmiset kyttää toistensa tekemisiä ja juoruillaan IHAN PIENISTÄ ASIOISTAKIN Esim."Kun tuokin meni nyt tuossa kauppaan". VOI ELÄMÄ!! EIKÖ SIIS IHMISILLÄ OLE SIELLÄ ELÄMÄÄ? Et voi edes mennä kauppaan rauhassa kun siitäkin jo kulkee juoruja! Valitetaan JOKA asiasta ja ihmiset on niin kylmiä ja inhottavia siellä! Ja kylä on muutenkin kuolemassa pois kokonaan, eihän siellä ole edes kunnon vaatekauppaa! No voihan sitä tietysti käydä ostamassa JKL:stä vaatteet ja muut, MUTTA YLEISESTI OTTAEN SE KYLÄ KUOLEE! Aina samat naamat, aina samat ihmiset, siellä koskaan ole mitään tapahtumia. Joulunavajaisissakaan ei ammuta ENÄÄ edes rakettejakaan niinkun ennen ja kaikenlisäksi oli sillon ennen KUNNON joulunavajaiset, nyt vaan saat kuppasen piparin jota imeskelet koko illan ja kuuntelet joululauluja ja samat joulukatuvalot kun aina ennenkin! EI KOSKAAN MITÄÄN UUTTA!

Jos hyvä ihminen olet ettimässä hyvää paikkaa/kylää jossa olisi tekemistä ja tapahtumia ja ei jää kyhjöttämään paikalleen ja mihin muutat, älä hyvä ihminen muuta AINAKAAN LAUKAASEEN! PAHIN KYLÄ KOKO SUOMESSA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu