Mitä te olette kokeneemmat ihmiset laittaneet siihen vauvan esnisänkyyn jos olette käyttäneet ensisänkynä sitä äitiyspakkauksen laatikkoa?Siis mitä sinne tavallaan "patjaksi" ja oletteko laittaneet laatikon reunustoille pehmusteita jne.? Oletteko jotenkin "koristelleet" tai laittaneet laatikkoa muuten?Ja oletteko sitten sitä laatikkoa pitäneet pinnasängyn sisällä vai missä? Niin ja mitä pakataan vauvalle mukaan "sairaalanyyttiin" ja mitäs itselle?
Tuntuu että olen ihan pihalla kaikista näistä alkuhommeleista ja koko vauvan hoidosta.. kääk.
Tuntuu että olen ihan pihalla kaikista näistä alkuhommeleista ja koko vauvan hoidosta.. kääk.
Vastaukset 4
Vanhimmat
huomannut sitä patjaa siellä laatikossa? se on se ensi patja. ja tietty lakana siihen.. ei muuta turhaa sinne ettei vauva tukehdu mihinkään.
sairaalaan mukaan ei oikeestaan tarvii vauvalle mitään.. mies voi tuoda ne samalla kun hakee sinut.. mutta imetys liivit ja suojuksia kannattaa muistaa ainakin ottaa
haluttas tietää
tietysti lakanat ja sitte laitoin pinnasängynsuojan reunoille. Taittelin sen laitojen yli, niin ettei pääse tippumaan vauvan naamalle ja on kyllä osottautunu tarpeelliseksi kun tuo neiti on aika möngerteliä.patjahan tosiaan tulee laatikon mukana.
siihen laatikon patjan päälle patjansuojuksen, sen sellaisen muovipohjaisen "lakanan" ja siihen päälle sitten lakana. Lisäksi olin tilannut jo jokin aika sitten netistä (pikkupingviini) äitiyspakkauksen reunapehmusteen, joka tulee nimensä mukaisesti laatikon reunojen yli. Lisäksi ostin Ikeasta ohuen, pienen fleecepeiton, jonka laitoin ä-pakkauksen pussilakanaan...just sopivan kokoiset keskenään ja riittävät ohut "rätti". Ä-pakkauksen oma peitto on mun mielestä ihan liian iso ja jyhkeä siihen pikkulaatikkoon, parempi sitten pinnasänkyyn.
No vähemmälläkin varmasti pärjää, mutta meillä on nyt varustauduttu em. tyyliin. Eihän se laatikon reunapehmustekaan ihan ilmainen ole, mutta toivottavasti sillä on käyttöä toistekin.