Pleksin sahaus?

plakke

Hei,

Minun pitäisi muotoilla 2 mm paksuista pleksiä. Miten sitä voisi sahata? Rautasahalla, pistosahalla...? Mikä olisi paras tapa, jota pleksi kestää?    

3

17795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä kun

      ... on montaa eri materiaalia noita "plexejä".
      Styreeniä, acrylia, polycarbonattia...

      Jos sulla on tarve kuviosahaukseen niin varovasti puuterä/kuviosaha.
      Jos taas pelkästään suorien sivujen leikkausta niin tiheähampainen pyörösaha.

    • vaaaan.

      Jos pleksi tarkoittaa akryylia niin sitä voi sahata melkein millä vaan. Eli kuviosahalla,rautasahalla,sirkelillä,rälläkällä jne. Tärkeää on jotta levy ei lähde pärräämään sahan mukana silloin se halkeaa mielellään. 2mm on niin ohutta että tekee sitä oikein mielellään joten levyn pitää olla kiinni alustassaan.
      Sirkelillä pitäisi olla ns.trapetsiterä eli alumiini terä. Ja ohuelle tiheä semmonen. Tavallisella puu terälläkin voi mennä mutta halkoo mielellään ja lisäksi tylstyy nopiaan.
      Kuviosahalla tiheä terä myös ja rälläkällä vaikka kaakeliterällä.

      Sanakryyli ja polystyreeni menee suurin piirtein samoilla neuvoilla. Pvc kannattaa vetää rällällä. Se pilaa muut terät.
      Polykarbonaatti ja polyesteri on sitkeämpiä niitä voi sahailla melkein millä vaan. Sen lisäksi niitä voi leikata leikkurilla tai viiltää veitsellä viivan ja taittaa poikki.

      • Anonyymi

        Akryylinkin voi leikkaa veitsellä puoleen väliin abaut ja sitten painoa päälle niin hittona niin katkee kyllä nätisti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      150
      6478
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2322
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2099
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1343
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      89
      1286
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1077
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      10
      858
    Aihe