A4 ostossa

Olen jo hyvän aikaa miettinyt ja koeajanut kahta a4 mallin avantia. 1.8t quattro ja toinen 1.8t quattro 140kw. Varustuksessa ei kovin isoa eroa. Maksanko turhaan mooottorin virittämisestä? Epäilen että sen itse viemällä viritettäväksi saan samat teholukemat halvemmalla..
61333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itse olen tutustunut ko. malleihin myös. Mielestäni tehoero on vähäinen hintaeroon nähden. Laita mieluummin sekin raha esim. Xenon lamppuihin niin saat vastetta euroille.

Äänestä
  • Sinuna tyytyisin 120 kilowattiseen! Tehokkaamman version vaihteisto on myös epämukavan tiheäksi välitetty esim. satasessa kone kiertää 6-vaihteella jo reilut 3000kr/min.!

    Äänestä

  • 1.8T/120kw kirjoitti:

    Sinuna tyytyisin 120 kilowattiseen! Tehokkaamman version vaihteisto on myös epämukavan tiheäksi välitetty esim. satasessa kone kiertää 6-vaihteella jo reilut 3000kr/min.!

    se on nykyään sama vaihteisto molemmissa quattrona.

    Äänestä

jos uutta aiot ostaa, suosittelen tarkistamaan takuuhommat. Ei taida tehtaan takuu enää viritystesi jälkeen olla voimassa. 190hv mallille tehdas antaa takuunsa, muttei jälkiasennetuille.

Äänestä

Onko kokemusta siitä paljonko neliveto syö suorituskykyä käytännössä, Audin imoituksen mukaan 163hv etuveto kiihtyy sataseen 8.8s ja Quattro 8.9s. Tuntuu koeajon perusteella aika optimistiselta ainakin Quattrolle, ajoin ko. autoa manuaalivaihteisena ja ei tuntunut kovin liukkaalta, samana päivänä ajamani 175hv Saab 9-3 sensotronic-automaatilla (tehtaan ilmoitus 9.7s sataseen)tuntui huomattavasti nopeammalta.

Äänestä
  • ...omissa tuntumaselvityksissä paljon paremmin kuin persaus---innoissaan vaan muistaa verrata polkaisua saman suoran tolppavälillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaja kirjoitti:

Olen jo hyvän aikaa miettinyt ja koeajanut kahta a4 mallin avantia. 1.8t quattro ja toinen 1.8t quattro 140kw. Varustuksessa ei kovin isoa eroa. Maksanko turhaan mooottorin virittämisestä? Epäilen että sen itse viemällä viritettäväksi saan samat teholukemat halvemmalla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu