Joskus tuntuu, että sitä maksaa niin turhasta kun vie auton määräaikaishuoltoon. Käytin juuri Xsara 1.6 SX -00 coupeni Veholla 40 tkm huollossa ja hintaa tuli 235 euroa. Sillä sai uudet öljyt, öljy- ja raitisilmasuodattimen, bensasuodattimen, jarrujen silmämääräistä tarkistusta ja vähän tietty lasinpesuainetta. Työt oli 120 euroa. Että kyllä tuli huoltokirjan leimalle hintaa. 60 tkm huolto onkin sitten luokkaa kalliimpi, 450 euroa. Esim. Esson drive in vai express pika öljynvaihtoasema vaihtaa öljyt hintaan 56 euroa ja Veholla vastaavan sai hintaan 63,- plus työ.
Paljonko autoa vaihtaessa voi laskea arvoa täydelliselle huoltokirjalle? Pari prosenttia auton hinnasta? Siinähän sen sitten saa kai takaisin.
Paljonko autoa vaihtaessa voi laskea arvoa täydelliselle huoltokirjalle? Pari prosenttia auton hinnasta? Siinähän sen sitten saa kai takaisin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeile mitä tapahtuu, kun et teetä määräaikaishuoltoja. Vaihda öljyt itse tai huoltoasemalla. Sittenhän sen tiedät. Jos mitään ongelmia ei ensimmäisten 200 000 aikana ilmene, ovat määräaikaishuollot todellakin tarpeettomia.
Leimat huoltokirjassa ovat tärkeitä vaihatessa autoa toiseen.
Muuten määräaikaishuollot voisi teettää asiantuntevassa pajassa ( monasti parempi kuin Vehot, eteenkin mannemese-vehoissa :D )
Takuiden takia määräaiakaishuoltojen teettäminen ketjun pajoissa tärkeätä, kun takua-ajat umpeutuvat, tilanne toinen, mutta tosiasia on että leimat huoltokirjassa merkitsevät paljon vaihtaessa autoa.
Totta se on että ne leimat huoltovihkosessa on ainakin myyjälle pelkkiä euroja, miksei myös autoaan vaihtavalle, tosin suhteessa välirahaan.
Mutta kuka luottaa pelkkiin leimoihin ostaessaan käytettyä, leiman saamiseen riittää kaverisuhde tai jopa tutun tuttu. Aina on joku kaveri jossain autopajalla töissä, tai hänen tuttu.
Älkää lukeko turhaan rivien välistä, tarkoitan todella että autoa ei tarvitse edes huoltaa saadakseen ne leimat huoltovihkoon.
Tätä ei ole pakko uskoa, mutta olen saanut itsekin tasakymppitonni huollosta,ei ensimmäinen 10 000tkm, leiman varustettuna allekirjoituksella öljynvaihdosta.
Tämä ei koske Sitikkaa, vaan varmasti kaikkia merkkejä.
Se ei tapahtunut nykyiseen Sitikkaani. Ei edes Sitikkaan.
Määräaikaishuollot eivät ole turhia, mutta suurimman osan niiden töistä voi tehdä itse. Ostin nykyisen ZX TD:n 30 tkm ajettuna ja nyt on mittarissa 260 tkm. Minä en ole teettänyt siíhen yhtäkään määräaikaishuoltoa, vaan huoltokirjan mukaisesti vaihtanut öljyt ja suodattimet ja tarkastellut huoltokirjassa mainitut tarkistuskohteet. Jarrupalat, käsijarruvaijerit, etupyörän laakerit ja hehkutulpat olen vaihdattanut tutulla pikkukorjaamolla.Tarvikkeet olen ostanut Kai Knuutilalta Malmilta. Hyvin on pelannut ja jos tämän jollkekkin myyn, pystyn esittämään auton huoltohistoriasta paremmat dokumentit kun leimat huoltokirjassa.
kuin edellinen puhuja. Kaikki työt mitä suinkin pystyy itse tekemään kannattaa tehdä ja dokumentoida hyvin. Tunnollinen autonpitäjä pystyy näin todistamaan asiantuntevalle ostajalle auton olleen hyvässä hoidossa. Itse olen huoltanut oman Xantiani (takuuajan jälkeen)itse lukuunottamatta jakohihnan vaihtoa jonka teetin sitikkapajalla, ja senkin vain saadakseni vuoden takuun hommalle. Näin olen tehnyt muillekin omistamilleni sitikoille ja uskallan väittää että autoni ovat paremmin huollettuja kuin jos olisin huollattanut ne merkkiliikkeessä ja saanut leimat huoltokirjaan. Tämä edellyttää tietysti jonkinlaista Citroenin tekniikan tuntemusta. Merkkihuolloissa saa edelleen aivan liikaa ns. "valohoitoa". Kaupan päälle saatetaan vielä naarmuttaa lokasuojat ja sotkea kuskin penkki ja oviverhoilut!
Minäkään en ole mikää vankka merkkihuollon kannattaja. Vaan yksi etu niillä on, joka puuttuu nyrkkipajoilta, jos ne jotain kämmää niin niillä on sen kokoinen organisaatio että asiat saadaan kuntoon vaikka vähän kädenvääntöä kaivattaisiinkin.
Olen valinnut itse menetelmän että isot huollot tekee merkkikorjaamo ja pikkuhuollot tekee tuttu pienempi paja (joka sekään nyt ei mikään pikkupaja ole, mutta ei merkkikorjaamokaan). Asiantuntemusta löytyy molemmista, mutta nyt parin vuoden sitikkakokemuksesta voin sanoa että lähes aina merkkikorjaamossa jää jotain tekemättä tms pikkuharmia, joka vaatii sitten vähän omaa panosta taikka uuden käynnin korjaamolla.
Auton voi huoltaa, jos osaa. Kaikki eivät kuitenkaan osaa. Jostakin on tullut sellainen harhainen käsitys, että huolto on yhtä kuin öljynvaihto. Eihän se näin ole. Huollossa ammattimies tarkastaa auton niin, että sillä pääsee varmasti huoltovälin jäämättä tielle tai että jarrupalat loppuvat. Ei huoltoleima ole pelkästään autoa vaihdettaessa realisoituva asia. Jos pakkasessa jää tielle ja kyydissä on pieniä lapsia, voi tulla mieleen, että olisiko sittenkin kannattanut huoltaa. Vastaavaa pohdintaa voi harrastaa ruostesuojauksen suhteen. Ei sitäkään tarvitse, jos auto ei ruostu. Sen tietää vasta sitten, kun on myöhäistä. Ajoneuvoveroa tai vakuutusmaksua ei tarvitse maksaa ennenkuin vähän ennen ratsiaan ajamista tai katsastuksessa käyntiä, jota sitäkään ei tarvitse tehdä, jos ei aja ratsiaan.