Jäähdytin vuotaa ja pitäisi löytää tehokas aine tukkimaan nuo vuodot. Silmiini sattui tälläinen artikkeli. Onko tuo aine tehokasta jos jäädytin vuotaa useammasta kohti. Autoni on jo yli 20 vanha ja jäähdytin maksaa tähän autoon maltaita kun on automaattivaihteinen öljynlauhduttimella ja jäähdytinkorjaamoja ei ole lähimaillakaan. linkki:http://www.turtlewax.fi/bars.htm
Jäähdytin vuotaa
mikä neuvoksi
912113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Osta nestemäistä Jäähdyttäjän-tiivistysainetta. Lähimmästä varaosaliikkeestä kyllä löytyy. Älä missään nimessä käytä jauhemaisia aineita!!! Ne kyllä tukkii vuodot, mutta myös jäähdytyskanavistot ym.
tavallista vehnäjauhoa kun tunget muutaman kilon sinne syylärii,niin varmasti loppuu vuoto.
nyt asiallinen vastaus. Kaverilla on oikea ongelma ja sinä vastaat jotain noin typerää. Taas joku testosteronin kyllästämä teinipoju asialla.
asiallinen vastaus.toi vehnäjauho homma kun toimii.jos et ole kokeillut niin parempi kun et ala arvostelemaan muiden vastausta.
halpa vaihto ehto on laittaa jäähdyttimeen kaksi kananmunaa ilman keltuaista!
Itsellä oli sama ongelma n.1.5v sitten ja käytin tota tekniikkaa! Ja hyvin on toiminu, eikä ole tullut mitään ongelmia sen jälkeen!
konsti tosiaankin ja vielä noinkin pitkään? Olen luullut että tuollaiset kananmuna/kaneli/inkivääri konstit ovat vain tilapäinen apu jotta auto saadaan huoltoon asti ... mutta että tuo kananmunapaikkaus kestäisi noinkin kauan kuin kerroit.
Ajoa tosin ei ole ollut hirveesti. n.10 000km/v
Jos aiot autollasi ajaa vielä pitkäänkin on varmasti huolettomin ratkaisu kennon lähettäminen asian mukaiseen huoltoon tai uusiminen. Tuppaa oleen silleen että kun paikka-aineilla korjaat repee kohta muualta.
Parhaat jäähdyttimeen kaadettavat paikka-aineet saattavat kestää jopa seuraavaan viikonloppuun asti mutta nekin vain jos vuodot ovat korkeintaan tihkumista. Vuotoon sanan varsinaisessa merkityksessä ne eivät vaikuta edes tilapäisesti.
Paikka-aine kannattaa kaataa syyläriin vasta ostajakandidaatin koeajoa edeltävänä päivänä tai mielellään samana aamuna.
Jos taas ajattelit pitää sen auton itse ja ajaakin sillä kannattaa ruveta vaan pläräämään keltaisia sivuja. Ellei asu jossain käsivarren lapissa niin kyllä jostain löytyy jäähdytinkorjaamo tai romis joka lähettää matkahuollon kautta ehjän syylärin.