täällä ja kehuvat tanssejaan Inglesissä. Pateettista luettavaa. Ilmeisesti kova alamäki bisneksessä ja pakko yrittää kaikin keinoin.
Suomalaisbaarien omistajat itse
kirjoittelevat
163117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kun täällä ex, inglesissä oli viimevuonna vähän väkee ja nyt vielä vähemmän,sen hän näkee jokapaikasta.Ja sit vielä,nää Suomalaiset kapapakat hinnoittelevat itsensä ulos,ruuasta puhumattakaan. Käytiin Casa Finlandiassa"uus paikka TÄNÄVUONNA "tasan kolme asiakasta,tilatiin konjakit 5€ kpl,ja tätä paikallista myrkkyä,et ei me vahenuttu siellä,mentiin Berry;bubiin 10 kunta asiakasta konjakkit 6€ mut se oli oikeeta.Et ei ihme et kansa on muissa paikoissa
ylipäätään, oisko niin? Kaukomatkailu lisääntynyt. Ei mekään sinne tänä vuonna tulla, vaikka tehdään neljä matkaa vuodessa. Nyt on listalla joku kaupunkiloma, Kreikka, New York ja Thaimaa. Takana on yli 30 reissua kanarialle, mutta hiukka kyllästyttää jo.
Yritin pikaisesti ihan mielenkiinnosta penkoa jotain tuoretta tilastotietoa, mutta kaikki on takavuosilta. Uskoisin pikemminkin siihen, että kansa hakee myös Kanarian saarilta uusia kohteita, jolloin esim. Ingles, joka ollut kestosuosikki pitkään, kärsii jonkinlaisesta kadosta.
Tietyt kohteet on loppuunmyyty pitkälle kevääseen.
Minä löysin viralliset tilastot, jotka on tehnyt Gobierno de Canarias.
Kanarian kävijöitten määrä EI ole vähentynyt, päinvastoin. Esim. vuonna 2002 Kanarian saarilla kävi 209.300 suomalaisturistia (joista 92.472 Gran Canarialla).
Vastaavat luvut vuonna 2006 heitä oli 248.393 (ja 116.040 Gran Canarialla).
Että näin sitten katkaistiin väärältä luulolta siivet.
Vuonna 2006 siis Kanarian saarilla kävi 39093 suomalaista enemmän, mikä tarkoittaa plussaa peräti 18,68%. Gran Canarian kohdalla luku on 23.568 eli 20,3 %.
Sitten vielä niille, jotka väittävät, että Kanarian saaret on täynnä suomalaisia:
Vuonna 2006 kaikkiaan saarilla kävi 9.530.039 ulkomaalaista turistia. Heistä suomalaisia oli peräti 2,6%. Brittejä oli 3.642.893 eli 38,2% ja saksalaisia 2.657.786 eli 27,9%.
En sitten malttanut olla tutkimatta Thaimaan tilastoja, kun sitäkin täällä aina mainostetaan.
Siellä kävi vuonna 2006 110.205 suomalaista, vuonna 2005 85.632 ja 2004 75.432. Että lisääntymään päin on kovasti senkin maan suosio.
tilastot on tilastoja,näin tasamaan tallaajana,näkee katu kuvassa ja kaupoissa,vukrattavissa,myytävissä asunnoissa,liikehuoneustoissa että,vähempi on .Vaiko sitten pysyttelevät kämpillä,kun toi hinta taso Euron myötä on noussu täälläkin, kuten muuallakin.
HYVÄÄ JOULUA JA ONEKASTA UUTTA VUOTTA
vielä viitsii käydä kanarialla. En lähtis vaikka maksettais.
Kuten Estrellita tuossa ansiokkaasti raportoi, vuonna 2006 suomalaisia kävi saarilla lähes neljännesmiljoona, täysin vapaaehtoisesti omilla rahoillaan. Että revi siitä.
Väki on varmaan siirtynyt sieltä kulahtaneesta levottomasta Inglesistä uudempiin ja parempiin paikkoihin. Nuo tilastot kyllä pitävät paikkansa. Ne on suoraan niistä tiedoista, jotka kertovat kuinka moni maahan on tullut mistäkin. Mukana eivät ole ne, jotka ovat saarelle jääneet olemaan.
Kerro missä sitten käyt? Tallinnassa? Rhodoksella? Thaimaassa muitten pervojen pedofiilien kanssa? Älä pelkää, sinulle ei kukaan maksa mitään missään käymisestä. Sillehän ei mitään voi, jos sinä et Kanarialla käy. Melkein kymmenen miljoonaa kuitenkin tykkää käydä siellä lomalla.
HYVÄÄ JOULUMIELTÄ SINULLEKIN :D
käynyt Thaimaassakin. En tosin vuosiin. Nyt reissuan muissa Aasian maissa. Todella kiehtovia ja kiinnostavia maita. Samoin reissuan Latinalaisessa Amerikassa. Kanaria kuvottaa, samoin aurinkorannikko.
tuota,mitähän ne uudet kohteet mahtaa olla,kun niin tyhjentävät inglesiä ????????
Ainakin me viihdytään nykyään Kanarian kaupungeissa, Las Palmasissa, Puerto de la Cruzissa sekä Santa Cruz de La Palmassa. Omatoimisesti voi tietysti matkustaa saarella ihan minne tahansa.
Eihän Inglesissä mitään isompaa vikaa ole, paitsi hintataso, joka on selvästi korkeampi, kuin em. kaupungeissa. Sen ja lisääntyneen rikollisuuden, josta palstalla on paljon kirjoitettu uskon kyllä karkottavan porukkaa. Joku moitti paikkaa kulahtaneeksi, ei ole tullut käytyä varmaan kymmeneen vuoteen, silloin asuttiin rauhallisella alueella San Agustinin kupeessa ja viihdyttiin oikein hyvin.
saattaahan tässä tulla esiin jotain helpommin ymmärretävää,että sinäkin ymmärrät.
Kyllähän näihin matkailutilastoihin voi luottaa. Oma kokemus ja havainnot riippuvat kuitenkin aina siitä, missä on ja mitä siellä puuhaa.
Inglesissä oli oman kokemukseni mukaan kyllä melko lailla suomalaisia, mutta huomattavasti paljon enemmän saksalaisia. Ehkä suomalaiset todellakin nykyään hakeutuvat monipuolisemmin ympäri saarta. Toinen pointti: ehkä suomalaiset eivät enää nykyään hakeudu niin usein näihin suomalaispaikkoihin. Nuoremmat sukupolvet ovat kielitaitoisia ja musiikkimakukin voi olla toinen kuin mitä suomalaispaikkojen tarjonta on. Itse en innostunut Tauskia ja Virpiä, enkä Frederikiä katsomaan. Kyllähän myös tuo edellä mainittu hintataso ohjaa. Ruokatottumukset eivät nekään ole enää niin konservatiivisia kuin pari vuosikymmentä sitten: moni mättää ihan tyytyväisesti espanjalaista ruokaa mustekaloista kaniiniin.
Mitä suomalaispaikkoja on ja kuka kirjoittaa? Yökyöpeli odottaa vastausta mahd. pian.