ECR88 vai Vio75 hiukan kiikun noiden välillä. ECR88 on ainakin jossain Koreassa tehty, mahtaako olla joku Yuchai Volvon teipeillä? Tiedä sitten tuleeko vaihdettuakaan. Kunhan unelmoin kun on nyt aikaa välipäivinä katella.
Volvo vai Yanmar
uusi kone tarttis laittaa
66312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Viioon ei saa ilmastointia, ja siinä on omia "ominaisuuksia".
Volvot tehdään Koreassa - Svenskien spekseillä ja valvonnassa.
Hyviä vai huonoja. Vio 55:seen saa ainakin ilmastoinnin, eikö 75 saa? Väittävät että Yanmarissa tarkempi hydrauliikka kuin Volvossa.
alle 13 tonnisilla tehdään pikkutöitä johon kuuluu putkia, mittaamisia ym muuta kun kaivamista. nämä engon lippiksillä ja aurinkolaseilla varustetut kollit jotka luulee että konekuskin homma on sitä että ilmastointi päälle radio, ja sit odotetaan että joku näyttää mistä seuraavaksi kuopaistaan.ne koneet kuski yleensä lähtee aikas vikkelään pois tarpeettomana. pikku koneessa ei tarvi ilmastointia koska jos hoitaa hommansa niin siinä on niin paljon ulkotyötä ja apumiehen (jos on) kanssa kommunikointia ovi tai ikkuna auki. ilmastointi tekee sen että siinä esi lämpeää ilma joka tulee syylärille ja lauhduttimelle. eli kone kuumuu tarpeettomasti. jota muuten yanmar tekee. helteellä koneen sylitereissä polttaa kätensä, uskon että 80 astetta, mikä tapaa tiivisteet ennen pitkää.
Tulee ajettua etuikkuna ja ovi seljällään. Eikä tosiaan varttia kauempaa perseellään tienata. Eri se on kun jossain montulla naputtelet 30t Catilla kiveä kokopäivän, sillon saa olla ilmastointi. (vähän niinkun ilotyttö)
ilmastointi,mutta sitä ei voi käyttää,kun moottori menee polvilleen ilmastointi päällä.Ainakin ECR 88 mallissa.
http://www.youtube.com/watch?v=Dogx2CBdjNE esimerkki Vio 15 ilmastoitu suodattimella - ja Engcon