Musiikkia painista tai painijoista ?

painija2008

Hei !

Kertokaa kaikki mahdolliset kappaleet joissa lauletaan painista tai laulajana on painija yms

Vanhempia kappaleita varmasti luulisi olevan suomeksi tai sitten muilla kielillä?

Hyvää uutta vuotta !

17

5680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - Pekka -

      Painista tehtyjä kappaleita ei mieleen pätkähdä ainuttakaan, mutta muutamassa kipaleessa laji ainakin vilahtaa.

      Irwin lauloi muinoin, jotta "painikuninkaita harteikkaita kiitää lattialla, tango Kauhajoen kasinolla soi" Perimätieto ei kerro, jotta oliko ko. kuningas itse Haaparanta.

      Miljoonasateen Heikki Salo taas kertoo eräässä biisissä satsanneensa poikapainiin. Ja tuo lienee pitää paikkansa, sillä kaveri on ilmeisesti poikavuosina painiskellut.

      Samoin Lauri Tähkän tuoreella levyllä viitataan painiin yhdellän kappaleella. Koska ulkona sataa lunta ja cd on autossa, niin kappale jää nimeämättä. Ja pohjalaiset tiennee paremmin, mutta eikös tämä Tähkä ole kanssa joskus molskilla ollut?

      Ja tunnetuin painitaustainen laulaja lienee Eino Grön. En nyt muista, olisiko hänellä painiin liittyvää kappaletta.

      • on tehty

        laulu atlantan olympialaisten jälkeen. en muista kuka esittää, mutta kertoo nokian pellavapäästä.


      • Lohjan Voimailijoiden riveissä on tietääkseni poikavuosina paininut jompikumpi Beats and Styles -kaksikosta. En vaan muista kumpiko ko. artisteista. Ainakin painisalilla opittuja voltteja käyttää lavalla kuuleman mukaan ahkerasti.

        Lohjalaiset sen tietävät jos tietävät. Bändin kotisuvut löytyy osoitteesta http://www.beatsandstyles.com/
        ja sieltä voi tarkistaa löytyykö tuttua pärstää.


      • etelässäkin

        -Miljoonasateen heikki Salo on tehnyt loistavan "painioopperan" : Ilimari Jauhiaasen teräksinen takavyö
        Koko perheen näytelmä, kirj. Heikki Salo .
        Löytyy netistä kokonaisuudessaan. Siinä oliis mukava ohjelmanumero innokkaille puuhamiehille, vaikka kari. O ja kumppanit, ottakaa ohjelmistoon jonkun painikisan yhteyteen!!!

        -JOPE RUONANSUU JA ELVIS-OSASTO : Pieretä, kieritä mua (Paini karaoke)

        - Haukiputaalta laulaja VOITTO LEPPÄNEN on entinen painija


      • tähkää

        kertosäkeessä: huudetaan, hillutaan, hoilataan
        hävitä ei koskaan
        painitaan, punnataan, pinnataan
        hävitä ei koskaan....


      • Hannu

        Lauri Tähkä alias Jarkko Suo, edusti Teuvan Rivakkaa painissa 4-5 vuoden ajan ja kilpailikin jonkin verran.

        Tähkän viimeisimmällä levyllä on biisi hävitä ei koskaan: painitaan, punnataan, pinnataan, mutta hävitä ei koskaan menee sanat.


      • voiton sävel
        on tehty kirjoitti:

        laulu atlantan olympialaisten jälkeen. en muista kuka esittää, mutta kertoo nokian pellavapäästä.

        niminen laulu.Kertoo myös Ukkolan Pertsasta ja painista yleensä.Sanat julkaistu molskissa vuosia sitten...


      • Eli Asmo Soivio
        junttamies kirjoitti:

        Lohjan Voimailijoiden riveissä on tietääkseni poikavuosina paininut jompikumpi Beats and Styles -kaksikosta. En vaan muista kumpiko ko. artisteista. Ainakin painisalilla opittuja voltteja käyttää lavalla kuuleman mukaan ahkerasti.

        Lohjalaiset sen tietävät jos tietävät. Bändin kotisuvut löytyy osoitteesta http://www.beatsandstyles.com/
        ja sieltä voi tarkistaa löytyykö tuttua pärstää.

        ...on tuo kaveri. Tuli itsekin aikoinaan väännetyä Lohjan vanhalla varikolla kaverin kanssa. Ei mikään turha tekijä mut musa vei miehen.


    • paini mainitaan

      "Metsän poika tahdon olla,
      Sankar jylhän kuusiston,
      Tapiolan vainiolla
      Karhun kanssa painii lyön,
      Ja mailma Unholaan jääköön."

      Taitaapi olla Aleksis Kiven sanat Metsämiehen lauluun

    • 20v juhlat

      siellä ensiesitetty seuraava biisi v. 1932

      http://www.tulsavo.fi/tarmo/kirja/laulu.htm

      siinä painista seuraava pätkä

      "Paenimaton evustus meillä on vankka
      vaekka paini urheilu on tavattoman rankka
      nii meillä on riskijä miehii
      joeta porvari liittokii liehii.
      "

    • Pate Mustajärvi
    • Aki Kettunen

      Johanssonin Pepe on ammattimuusikko (paini Porvoon Weikoissa) ja bändi oli ainakin joku vuosi sitten Pepe&hyväolo

      tunnetumpi on sitten Mamba-yhtyeen solisti Tero Vaara joka paini joskus Porin Painimiehissä!

    • ovat nähneet

      Älykkään painijan. Albuumilla, Valkoinen Kupla, kappaleessa " Mutta ihmeistä suurin (joka jäi nekemättä)"

      • hönötönö

        aknestikin piisissä suomirokkia painiotteella. laulaja takalon jukka paininut aikanaan haukiputaan heitossa?


    • molskimanu

      Turun puolesta TWM:n painitallista ovat leivänhakuuseen musiikin ammattilaisiksi vääntäneet oopperalaulaja (basso) Janne Sundqvist, joka pokkasi muutaman nuorten raskaansarjan SM-mitskun 1980 luvun lopulla (muuten esiintyy 4.1.Vaasassa ja 11.1.-08 Turussa). Perälän musikaalisista painivista veljeksistä Henry on apulaiskapellimestarina Lahden varusmiessoitokunnassa ja hänet on nähty usein pressan linnan juhlissa soittelevan. Hän keikkailee lisäksi monissa kevyemmän musan bändeissä huilistina. Hän voitti monia nuorten ja poikien SM-mitaleja 1980-1990 luvun vaihteessa. Hänet varmaan muistaa Ahokkaan Juha ja Virtasen Janne hyvin, joille hän ei koskaan hävinnyt.
      - Muuten, sanoittajille löytyisi töitä. 1983 on sävelletty "Turun Voimamiesten marssi", joka on vailla sanoitusta. Tekstiin saataisiin varmaan puukattuan runsaasti painiteemaa!

      • - Pekka -

        ..varmaan apuja tuolta Varkauden puolesta. Siinä heitin marssissa oli kyllä otetta;

        "Paenimaton evustus meillä on vankka
        vaekka paini urheilu on tavattoman rankka
        nii meillä on riskijä miehii
        joeta porvari liittokii liehii"

        Tosin manu taitaa olla vanhan porvariliiton miehiä meikäläisen tapaan, joten voisihan se olla, jotta hieman menisi yli tuo sanoitus. Mutta otetta ja asennetta on kyllä Tarmon marssin sanoittajalla ollut tuolloin 75 vuotta sitten.


    • Anonyymi

      Paula Koivuniemi lauloi painosta, kun ympärilleni kädet hän laittaa, tuntui niin kuin lentäisi😄

    Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe