eteisistukka

kuinka monella on ollut eteisistukka rv20? onko mahdollista että se vielä nousisi/siirtyisi ja saisi alatie synnytyksen?minulla istukka todella alhaalla ja en halua toista kertaa sektiota kun edellinen oli niin kauhea kokemus.epätoivo iskee..
8602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi sectiosi oli hirveä kokemus?

Äänestä
  • ja ei yritetty sairaalassa käynnistää synnytysä vaikka pyysin. Lopulta rv 37 1 aamulla herätessä en tuntenut enää liikkeitä ja vilusti.Kuume oli tullut ja kohtutulehdus.Alkoivat antamaan lääkkeitä suoneen ja koko ajan ktg käyrää vauvasta. ei näkyny pahemmin liikkeitä ja syke jatkuvasti yli 200.Neljän tunnin päästä tieto että pakko leikata.Leikkaus alkoi ja lääkäri sanoi että kohtu tulikuuma tässä vaiheessa.Kohtu ei meinannut supistua lainkaan kovan tulehduksen takia.Veri ei meinannu hyytyä ja lääkäri alkoi hermoon että veret roiskuu silmille ja veri ei hyydy.No loppu hyvin - tyttö syntyi ja suoraan teholle,Viikon teholla.Nenäletku ruokinnassa,antibiootteja annettiin kaks kertaa jouduttiin tekeen verensiirto ILMAN että minulle ilmoitettiin asiasta ym.. Itse menetin paljon verta.Pyörtyilin ja vauva oli 5 päivän ikäinen kun näin kunnolla.Siis olin siinä kunnossa ettei voineet viedä mua katsomaan häntä.Viisi päivää morfiini ja suonensisäisessä tiputuksessa.Huusin kivusta kun kohtua paineltiin.Viiden päivän jälkeen ekat tulehus arvot otettiin YHÄ 131.Kuukauden ajan antibiootteja söin mutta tulehdus ei poistunut .Aikaa meni 6kk että pystyin istumaan ja käveleen ja kantamaan vauvaa kivuiltani.Samoin silloin vasta ohi kohtutulehdukset.JOten kiitos en tahdo enää kokea moista.

    Äänestä

  • kaikkien komplikaatioiden (sekä lapsi että itse meinasimme kuolla) ja leikkauksessa saadun tulehduksen takia 5 ensimmäistä päivää morfiinihuuruissa- 6 kk söin antibioottejA että tulehdus lähtee pois.en pystynyt kävelemään/istumaan ja hoitamaan lastani kovilta kivuilta.ja näin lapsen ensimmäistä kertaa 5 päivän iässä kiitos oman vointini.lapselle tehtiin mm.verensiirtoja kaksi kertaa ilman minulle ilmoittamatta.alatiesynnytys oli lstenleikkiä verrattuna tähän..

    Äänestä

  • alkup.kysyjä kirjoitti:

    ja ei yritetty sairaalassa käynnistää synnytysä vaikka pyysin. Lopulta rv 37 1 aamulla herätessä en tuntenut enää liikkeitä ja vilusti.Kuume oli tullut ja kohtutulehdus.Alkoivat antamaan lääkkeitä suoneen ja koko ajan ktg käyrää vauvasta. ei näkyny pahemmin liikkeitä ja syke jatkuvasti yli 200.Neljän tunnin päästä tieto että pakko leikata.Leikkaus alkoi ja lääkäri sanoi että kohtu tulikuuma tässä vaiheessa.Kohtu ei meinannut supistua lainkaan kovan tulehduksen takia.Veri ei meinannu hyytyä ja lääkäri alkoi hermoon että veret roiskuu silmille ja veri ei hyydy.No loppu hyvin - tyttö syntyi ja suoraan teholle,Viikon teholla.Nenäletku ruokinnassa,antibiootteja annettiin kaks kertaa jouduttiin tekeen verensiirto ILMAN että minulle ilmoitettiin asiasta ym.. Itse menetin paljon verta.Pyörtyilin ja vauva oli 5 päivän ikäinen kun näin kunnolla.Siis olin siinä kunnossa ettei voineet viedä mua katsomaan häntä.Viisi päivää morfiini ja suonensisäisessä tiputuksessa.Huusin kivusta kun kohtua paineltiin.Viiden päivän jälkeen ekat tulehus arvot otettiin YHÄ 131.Kuukauden ajan antibiootteja söin mutta tulehdus ei poistunut .Aikaa meni 6kk että pystyin istumaan ja käveleen ja kantamaan vauvaa kivuiltani.Samoin silloin vasta ohi kohtutulehdukset.JOten kiitos en tahdo enää kokea moista.

    Ei kai noi sun kuvaamas ongelmat sectiosta johtunu vaan kohtutulehduksesta. Varmaan olis menny paremmin jos olis ajoissa tehty se sectio.
    Itse ainakin paranin nopeasti, enkä haluu nytkään missään tapauksessa alatiesynnytystä.

    Äänestä

siis tarkottaako eteisistukka sitä että se on tossa etuseinämässä? vai siis missä? mutta ei kumminkaan peitä kohdun suuta? vai peittääkö? :)

mulla on kuulemma tossa edessä mutta ei peitä kohdun suuta.. eli voin siis synnyttää iha "normaalisti"?

kylläpäs pisti mietittämään :)

Äänestä

minulla todettiin viikolla 20 2 että istukan helma on kohdun kaulalla ja vuotaa.

viikolla 27 menin ultraan uudelleen ja oli noussut 2,5cm ja todennäköisesti vielä noussut edelleen..

Äänestä

jos istukka on alhaalla ja peittää kohdun kaulan niin ei voi synnyttää alateitse ja jos istukka samalla sijoittuu eteen niin sectiossa pitää leikata sen läpi, tämä aiheuttaa erittäin suuren veren vuodon ja vaaran vauvalle ja äidille.
puhutaan ihan parista minuutista saada lapsi ulos ja tyrehdyttää vuoto ja tikata äiti..

Äänestä
  • ja siksi mieletön pelkokin. Tällä hetkellä istukka on siis etinen ja tulee takaseinän kautta yli kohdunsuun eteen rakon alle. ja pelottaa niin maan vietävästi jo nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


en halua leikkausta kirjoitti:

kuinka monella on ollut eteisistukka rv20? onko mahdollista että se vielä nousisi/siirtyisi ja saisi alatie synnytyksen?minulla istukka todella alhaalla ja en halua toista kertaa sektiota kun edellinen oli niin kauhea kokemus.epätoivo iskee..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu