Karhuista...

Eikö waa,että jos karhun houkuttelee kaurapellolle,ni sitä ei saa ampua siitä? Pliiz,wastatkaa tähän, tää on TOSI tärkeetä! Tärkeempää,ku uskottekaa!!!
3301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tottakai sen saa ampua jos on kyse kaurapellosta. Ohrapellolta ei saa ampua, onhan se jo sanommattakin selvää.

Äänestä
  • Täähän on päivänselvää!!!! Jos se karhu on nuori ja pyrkii kohti Uuttamaata, niin siinä tappauksessa sen saa ampua vaikkei olisi kaurapellossakaan. Mutta jos se on vielä kaukana (n.200 km) kehäkolmosesta niin silloin ei.

    Äänestä

Girlie olet oikeassa ei sitä karhua ampua saa. Karhun metsästys on luvanvaraista, karhuhan on rauhoitettu elikko.

Hyvä linkki jossa kerrotaan karhun metsästyksen säännöistä:

http://www.suurpedot.fi/hoito/metsastyskarhu.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Girlie kirjoitti:

Eikö waa,että jos karhun houkuttelee kaurapellolle,ni sitä ei saa ampua siitä? Pliiz,wastatkaa tähän, tää on TOSI tärkeetä! Tärkeempää,ku uskottekaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu