Heips!
Liitin VHS-nauhurin Maximum CX 8000:n VCR scart-liitäntään.
Kun nyt sitten valitsen Maximumin kauko-ohjaimen 0-painikkeesta VCR-tilan, näkyy telkkarissa aina vaan sen digikanavan lähetys, jota katselin ennen 0-painikkeen käyttöä.
Missä vika?
Maximumissa on yhä 1.01-ohjelmistoversio, kun tuo pukki toi ton laitteen jouluaattona ja kun ei ole vielä 10 metriä verkkokaapelia (ethernet) laitteen liittämiseksi tietokoneen ja internetin yhteyteen.
Lisäksi otin VHS-nauhurilta pois antennikaapelit, se siis on vain scartitse yhteydessä Maximumiin. Videonauhurin AV-valinta ei tuo näkyviin videokuvaa nauhalta televisioon.
HDMI-kaapelilla olen liittänyt Maximumin HD-telkkaan.
Siispä kuinka saan videonauhurin kuvan näkyviin vai onko HDMI-kaapelin käyttö syynä analogisen signaalin näkymättömyyteen?
Liitin VHS-nauhurin Maximum CX 8000:n VCR scart-liitäntään.
Kun nyt sitten valitsen Maximumin kauko-ohjaimen 0-painikkeesta VCR-tilan, näkyy telkkarissa aina vaan sen digikanavan lähetys, jota katselin ennen 0-painikkeen käyttöä.
Missä vika?
Maximumissa on yhä 1.01-ohjelmistoversio, kun tuo pukki toi ton laitteen jouluaattona ja kun ei ole vielä 10 metriä verkkokaapelia (ethernet) laitteen liittämiseksi tietokoneen ja internetin yhteyteen.
Lisäksi otin VHS-nauhurilta pois antennikaapelit, se siis on vain scartitse yhteydessä Maximumiin. Videonauhurin AV-valinta ei tuo näkyviin videokuvaa nauhalta televisioon.
HDMI-kaapelilla olen liittänyt Maximumin HD-telkkaan.
Siispä kuinka saan videonauhurin kuvan näkyviin vai onko HDMI-kaapelin käyttö syynä analogisen signaalin näkymättömyyteen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis onko tuossa boksissa 0 videomoodin valinta vai oletatko tuon? Kytke scart boksista TV:hen niin pitäisi toimia. Tietysti voit kytkeä sen videonauhuristakin, jos siellä on vapaa liitäntä.
Ei se boksi osaa tulkita sitä videonauhurin kuvaa, se vain välittää sen suoraan eteenpäin. Siellä ei ole mitään AD-muunninta, joka voisi muuttaa signaalin HDMI:ksi.
Yleensäottaen HDMI:sta saat vain digikuvaa ulos, ei se osaa muuttaa videon kuvaa HDMI:lle.
Lisäksi myös ethernetin kanssa tulet kokemaan pettymyksen Maximumin kanssa, se ei perustu mihinkään standardiin protokollaan. Siksi se toimii ainoastaan erikseen asennettavan ohjelmiston kanssa vastaparina hankalasti, normaalit verkkojaot, ftp-siirrot taikka TV:n ja tallennusten katselu verkon kautta eivät toimi. Ethernet ei tarjoa mitään lisäarvoa USB:hen verrattuna koska se on tällä tavoin toteutettu.
Verkkokaapeli CAT-5 löytyi tänään kaupasta, huomenna kokeillaan ohjelmistonpäivitystä 1.01 > 1.02.
Ahaa, hieman itsekin epäilin, ettei analoginen VCR-kuva muunnu Maximumissa digitaaliseksi HDMI-kaapelia myöden telkkariin.
Muutoin Maximum on toiminut hienosti ja toistaiseksi kertaakaan "kaatumatta". Ainoastaan tekstityksessä (ohj.versio 1.01) on ollut outoutena kursivoituinut teksti, jota on toisinaan ilmennyt.
Musiikki ja kuvat kansioihin pääsee normaalisti verkon läpi.
Tuolla lisätietoa päivityksistä yms..
http://www.5wwwww5.com/maximum/
-Ethernet-yhteys toimii tietokoneen ja Maximumin välillä ADSL-modeemin/reitittimen kautta.
-Pieni pettymys, ettei laitetta ole ohjelmoitu hakemaan itse päivityksiä netistä, vaan piti ladata itse zipattu päivitystiedosto 1.02E ja asentaa se PVR Managerillä.
-Kun ethernet-nopeus on vain se max. 100 Mbit/s (vrt. USB 2.0 480 Mbit/s) , niin digikuvien siirto vei ainakin pari tuntia PC:ltä Maximumiin.
-Digikuvien siirron aikana Maximum jumiutui samanaikaisessa tv:n katselussa, jäi näyttämään liikkumatonta kuvaa ja ei reagoinut painikkeisiin. Kun parin tunnin digikuvasiirto oli valmis, onneksi digikuvat olivat siirtyneet todellakin Maximumiin ja Maximumin päävirtapainikkeen käytöllä laitteen sai toimimaan.
-HDMI-käyttö antaa mahdollisuuden 1080i-käyttöön, vaikka käytössäni oleva HDTV ei ole FullHD.
Toivomuksia tulevaan päivitykseen:
- Ylen tekstitys yhä satunnaisesti kursivoituu
- Ylen teksti-tv:ssä näkyy toisinaan kahta teksti-tv-sivua samanaikaisesti (sama ilmiö on myös tietokoneeni Hauppaugen tv-kortin teksti-tv-käytössä)
- Digikuvien värisäätö on luonnottoman värikylläinen, etenkin vihreät sävyt ovat äärimmäisen voimakkaat
Huom: PVR Manager-ikkunaan (Käynnistä>Kaikki ohjelmat) kannattaa lisätä kuvake/linkki päivityksiin (http://www.maximum.fi/ohjelmistot_ja_kayttoohjeet.html), Käynnistä-valikko löytyy Documents and Settings>All Users-kansiosta C:-asemassa.
---
Kiitos tty:lle foorumi-vinkistä, on vilkaistu.
Joo, varoitinkin jo tuosta eetteristä, se ei tosiaan toimi standardilla tavalla ja siksi siirto on hidasta eikä esimerkiksi päivitysten ja pluginien haku suoraan netistä toimi kuten mm. Dreamboxissa. Toisaalta tällainen asia pitäisi kyllä mainita myydessä, sillä moni joka ostaa boxin tuon ethernetin takia pitää itsestään selvänä että se toimii kuten ethernetin kuuluisi toimia.
Sinänsä tuo 100 Mbit/s ei ole mikään paha rajoite silloin kun softa on tehty oikein. Jos verrataan Dreambox 7025:a jossa on 100 MBit/s ethernet ja Topfieldia, jossa on USB2, niin DM7025 siirtää neljä kertaa nopeammin tiedostoja. Eli gigan saa boxista ulos alle kahteen minuuttiin - sieltä tulee ihan koko kaistan edestä, mitä 100 meganen mahdollistaa. Lisäksi siirtojen aikana voi käyttää boxia täysin normaalisti.
Standardilla tavalla toimivan ethernetin etu olisi muuten myöskin ollut se, ettei niitä digikuvia olisi tarvinnut siirtää lainkaan sinne boxiin. Olisit vain laittanut koneelta ko. hakemiston jakoon ja katsellut suoraan verkon yli niitä boxilla. Varsin kätevää jos perheessä sattuu olemaan joku NAS tai muu levypalvelin, jossa on teratavun verran tallenteita, musiikkia, digikuvia yms. matskua - ne ovat automaattisesti käytettävissä kaikilla verkossa olevilta digiboxeilla ja tietokoneilla.
Ai juu, kokeilepas muuten pingata sitä maximumia samalla kun katsot/tallennat salattua kanavaa. Huoltovalikon foorumilla joku nimittäin väitti, että se kaatuisi siihen joka kerta? Ihan vaan vinkkinä jos tulee outoa kaatuilua salatuilla kanavilla niin on kai pakko ottaa verkkopiuha irti...