Oisko jollakin kokemusta tai tietoa raskaustestin luotettavuudesta? Tein testin kun kuukautiset oli viikon myöhässä, sillon näytti negatiivista. Näyte suositellaan ottamaan aamulla, mutta otin sen vasta päivällä. Nyt kuukautiset on myöhässä jo kolmisen viikkoa. Voiko testi antaa väärän tuloksen näytteen ajankohdasta riippuen? Toki uutta testiä voisi tehdä, mutta ajattelin nyt ensin kysyä muiden kokemuksia...
Raskaustestin luotettavuus?
odottaja?
3370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos sulla on säännölliset kuukautiset niin kyllä sen pitäis jo tossa vaiheessa näkyä jos olisit raskaana. Menkathan voi syystä tai toisesta olla myöhässä. ei tarkota raskautta välttämättä.
Itse testasin kuukautisten ollessa pari päivää myöhässä Aconin early detectionilla ja silloin näytti että en ole raskaana. En tehnyt testiä aamuvirtsasta.
Nyt menkkojen ollessa kaksi viikkoa myöhässä tein Predictorin testin ja kaksi testipuikkoa näytti kahta viivaa. Nyt tein testit peräkkäisinä päivinä. Viimeisen vielä varmuudeksi aamuvirtsasta.
Edelliset menkat oli tosi niukat ja muutenkin poikkeavat ja rinnat olivat tosi kipeä viikko menkoista. Nyt odottelen soittoaikaa neuvolaan jotta pääsisi katsomaan onko kaikki ok.
Aikaisemmin olen aina tehnyt testin tuolla Aconin testillä kun on ollut halvin, ja tosiaan väärä tulosta ei ole tullut ennen tätä, mutta toki tein testin aika alkuvaiheessa.
Itse ostin netistä halvimpia mahdollisia raskaustestejä ja näytti haaleaa viivaa vaikka tein testin päivällä. Nyt rv 11 4 menossa :)