masu

Tässä sitte jouluna plussa tuli! =) vihdoin! IHANAA!=)
Nyt ajattelin kysyä teiltä muilta odottelijoilta että missä vaiheessa teillä alkoi masu näkymään? mikä rv oli kun alkoi "pömpöttämään"?? =) haluaa äkkiä ihanan vauva masun! =)
8952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onnea plussauksen johdosta. :)

Vauvamasun näkyminen riippuu kovasti vartalon rakenteesta. Hoikilla masu näkyy yleensä aikaisemmin. Joillain (myös minulla) maha jotenkin turposi jo ihan raskauden alussa niin, että heti näytti olevan pitemmällä kuin mitä olikaan. Viikolla 18 tuntemattomammatkit uskalsivat jo onnittelemaan.

Äänestä

onnea plussauksesta :)

mulla on nyt vähän aikaa jo maha näkynyt.. nyt rv 15 4

Äänestä

paljon! ja siitä masun näkymisestä että riippuu tosi paljon siitä kuka katsoo. esimmäisessä raskaudessani se muka näkyi heti turvotusta kyllä oli... ja tässä toisessakin mukamas ennen kuin edes 10 oli täynnä niin näkyi mutta omasta mielestä se on näkynyt ihan vähän aikaa ehkä viikolta 20. nyt on 29 1 ja ei se maha musta vieläkään ole tarpeeks iso! että riippuu ihan siitä kuka katsoo ja mistä kulmasta ;D

Äänestä

Ikävä kyllä en muista ihan viikkoja, mutta sen muistan, että ei mennyt kauaa plussasta. Vatsa turposi, eli ei tietenkään vauvan ansiosta ollut isompi, mutta näytti jo mukavasti raskaana olevan masulta. Turvotus ei edes laskenut missään vaiheessa vaan muuttui sitten vauvamasuksi, kun pikkuinen alkoi kasvamaan. Eli kaikki kyllä huomasivat jo ennen kuin olisi tarvinnut. :) Onnea.
Me odotellaankin tässä jo synnärille lähtöä kovasti :)

Äänestä

Itselläni laskettu aika viikon päästä:) Olen pitkä ja hoikka ja jo viikolla 12 näkyi aivan selkeä pömppis. Turvotustakin oli aika aikasin. Mutta viikolla 20 kukaan ei erehtynyt epäilemään vauvamasuani :) Luulivat minun olevan jo pidemmällä kun sitten päivittelivät että ompas masulla kokoa:)

Äänestä

Se riippuu hirveästi omasta ruumiinrakenteesta ja siitä onko aikasempia raskauksia takana. Mä odotan ensimmäistäni raskausviikoilla 23 1 nytten ja maha on alkanut näkymään vasta tossa ehkä kuukausi sitten silleen kunnolla.. =) ja ei nyttenkään kyllä kukaan välttämättä tajua kun on takki päällä pihalla kumminkin.

Äänestä

Masuni alkoi "kovettua" ja hieman pömpöttää joskus viikon 20 tietämillä, mutta se oli niin pientä pömpötystä, että se näkyi vain, kun olin alasti.

Vaatteet päällä masu alkoi näkyä viikon 32 tietämillä. Nyt viimeisen 3-4 viikon aikana masu on taas mennyt huomaamattomammaksi - varmaankin siksi, että vauva on laskeutunut.

Masuni ei missään vaiheessa raskautta ole ollut kovin suuri tai huomattava. Tuskin kukaan ulkopuolinen sen perusteella olisi edes epäillyt minun olevan raskaana.

Olen ihan tyytyväinen, että masuni ei kasvanut isoksi. Säästyinpä raskausarvilta ja liikkuminen on ollut helpompaa. Olen koko raskauden ajan saanut mm. itse sidottua kengän nauhani. Niin, ja en ole käyttänyt kertaakaan äitiysvaatteita. Olen vain lisännyt vanhoihin housuihini belly belt -pidentimen. :)

Vauva on kyllä ihan normaalikokoinen. Viikko sitten painoarvio oli 3,6kg. Nyt odotan kovasti, että pääsisin synnyttämään ja pääsisi pikkuhiljaa palautumaan tästä kaikesta...

Äänestä
  • ..todella paljon. Itsellä ollut turvotusta jo kunnolla noin viikolta 5 lähtien ja nyt jo näkyy selvä ja isohko vauvamasu. Tällä hetkellä menossa raskausviikko 12. Olen pitkä ja normaalipainoinen/hoikka rakenteeltani.
    Täältä voit käydä kurkistelemassa muiden masukuvia, joista huomaa hyvin kuinka masujen koot voivat vaihdella samalla raskausviikolla:
    http://www.vauvapalsta.net/keskustelupalsta/index.php?showtopic=21464

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysely kirjoitti:

Tässä sitte jouluna plussa tuli! =) vihdoin! IHANAA!=)
Nyt ajattelin kysyä teiltä muilta odottelijoilta että missä vaiheessa teillä alkoi masu näkymään? mikä rv oli kun alkoi "pömpöttämään"?? =) haluaa äkkiä ihanan vauva masun! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu