Osaako joku kertoa kuinka kauan mulla voi näitä vaihtarioireita vielä tulla, kun FSH-arvoni oli 126? Edelliset kuukautiset tulivat heinäkuussa sitä ennen oli noin puolenvuoden paussi.
Kuka tietää FSH-arvoista?
Epätietoinen vaihtareissaan
41130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miulla FSH 170, ja ei tähän mennessä ole ollut kunnollisia vaihdevuosioireita, sellaisia lieviä vain. Menkat olleet poissa 1v4kk, ja seksihalutkin vielä jäljellä, eikä ole tarvinnut voiteita, eli en ole *vielä* kuivakaan. Sitä olenkin pelännyt, milloin se tapahtuu.
Eli näin nyt, miten huomenna, sen tietää vasta silloin.
taitaa olla ihan kaikkia mahdollisia! Ensimmäiset oireet alkoi jo 39 vuotiaana ja nyt 45 lasissa.Hikoilua on niin paljon että suorastaan valuu pitkin ja myös näkyy! Otsalla leveä hikipanta ja naama punanen kuin ravulla kiehumassa.
Sitä mietin et kuinka suuri vaara on tulla vielä raskaaksi noilla FSH arvoilla?
Mulla on FSH 116 ja samaa mietin, että voiko sitä vielä tulla raskaaksi tolla arvolla? En käytä mitään hormoonihoitoa.
Minun käsittääkseni raskaaksi voi tulla niin kauan kuin on kuukautiset. Kovin todennäköistä se ei enää vaihdevuosia lähestyttäessä ole, mutta mahdollista. Suomessa syntyy joka vuosi muutama lapsi yli 50-vuotiaalle äidille. Muistaakseni suositus on käyttää ehkäisyä niin kauan, että viimeisistä kuukautisista on kulunut vuosi.