hei kertokaa ihmeessä miten homma hoituu??? Ristiäiset tytöllemme olisi tammikuun lopulla. pitääkö sitä ennen vielä maistraattiin/väestörekisteriin erikseen ilmoittaa likan henkilötiedot ja tuleva nimi?? Vai riittääkö papille annettava kaavake??
Henkilötietojen ilmoitus??
3
601
Vastaukset
- ......
Ei tarvi ilmottaa eteenpäin. Seurakunta hoitaa!
- nimenrekisteröimiskaavake,
jonka täytätte kastetilaisuudessa tai olette täyttäneet jo ennen sitä väestörekisteriin. Teidän ei siis tarvitse itse huolehtia nimen rekisteröinnistä niin kuin kirkkoon kuulumattomien vanhempien.
- rekisteröintiin
Jokainen Suomen kansalainen jolle syntyy vauva saa kotiinsa kuoren jonka lomakkeessa kysytään lapsen tulevaa nimeä.
Kuori tulee kaikille riippumatta kuuluuko johonkin kirkkoon vai ei.
Ei-kirkon-jäsenet täyttävät tähän paperiin vauvan koko nimen ja postittavat takaisin. Joidenkin viikkojen kuluessa postissa saapuu vauvan kelakortti jossa pysyvä henkilötunnus (synnytyslaitokselta saatava on vain väliaikainen) vahvistuksena siitä että vauva on rekisteröity omalla nimellään Suomen väestörekisterikeskukseen.
Kirkon jäsenien vauvojen rekisteröinnin hoitaa, josain minulle vieraasta syystä, ko. uskonnollinen organisaatio. Tällöin postissa tullut lomake annetaan kai papille joka hoitaa asian. Vanhemmat eivät sitä itse hoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.18010553- 572873
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822618- 872476
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1492182Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2532035- 451451
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211250Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35902