Punaisia läiskiä iholla

Mikähän mulla vois olla kun iholleni tulee usein punaisia n. pikkusormenpään kokoisia läiskiä, joskus hieman isompiakin. Ne kutiaa ja hilseilee. Ja kun paranee, jää niistä kuitenkin himmeä punertava jälki iholle. Eniten niitä on käsivarsien ja reisien sisäsivuilla, ja pakaroissa joskus. Tätä on ollut jo monta vuotta.

2

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Olet melkovarmasti (tai epävarma ehkä) allerginen jollekkin mitä syöt tai juot.

      Itse sain ihan hillitömän ihottuman viikon antibioottokuurista, kävi ilmi että olin allerginen juuri sille lääkkeelle. Pahin ihottuma hävisi reilussa viikossa mutta pieniä läikkiä on vielä siellä täällä.

      Mutta sinuna menisin lääkäriin ja kysyisin että mikä avuksi, luultavasti osaavat kyllä auttaa ja sitten sulla on taas yksi murhe vähemmän :)

      • sillon joskus varmaan 10 vuotta sitten kun niitä läiskiä alkoi ilmestymään. Lääkäri ei tehnyt mitään muuta kun käski laittaa kortisonivoidetta ja sillä selvä...

        Olen nyt perjantaina menossa lääkäriin kamalien vatsavaivojen takia, joita on myöskin ollut aika kauan, nyt pahentuneet. Ajattelin vaan että josko tämä ihottuma jotenkin olisi yhteydessä niihin vatsavaivoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3211
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2718
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2558
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      68
      2336
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      25
      1171
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1157
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      92
      1101
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      336
      1033
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      936
    Aihe