Olen nyt tässä miettinyt että rakenettaisiko yläkertaamme 5v ja 6v pojille yhteinen huone?? Vai olisiko vain parempi että olisi aikuisten makuuhuone yläkerrassa jossa tuleva vauva myös nukkuisi?? Melkein silti kalistun siihen makuuhuoneeseen,,,mutta mitä mieltä on muut??
5v ja 6v yläkertaan oma huone
3
965
Vastaukset
- kannalta on hyvä,
jos jokaisella on oma huone. Pikkuvauva on kätevä hoitaa vanhempien makkarissa, mutta meillä nuorin 2-vuotiaana sai jo oman huoneen uudesta talosta. Nyt nelivuotiaana hän osaa jo siivota huoneensa ja auttaa muuallakin.
Siivoamista kannattaa delegoida lapsille useampilapsisessa perheessä mahdollisiman paljon ja pitää tiukkaa jöötä siisteyden suhteen yhteisissä tiloissa.- äitiliinix3
nyt on vain kyse siitä että piäisikö se huone rakentaa yläkertaan kun siellä olisi tyhjää tilaa yhdelle huoneelle rakentaa tai kahdelle?? meillä kun alhaalla 2makkaria mutta se jossa vanhemat nukkuu on aikas pieni että tekisi tiukkaa laitaa vielä pinansänky ja kaappi vauvan vaateita varten.
- 5v ja 6v hepuilla on
äitiliinix3 kirjoitti:
nyt on vain kyse siitä että piäisikö se huone rakentaa yläkertaan kun siellä olisi tyhjää tilaa yhdelle huoneelle rakentaa tai kahdelle?? meillä kun alhaalla 2makkaria mutta se jossa vanhemat nukkuu on aikas pieni että tekisi tiukkaa laitaa vielä pinansänky ja kaappi vauvan vaateita varten.
omat huoneet, vauva tulossa ja vanhempien makari pieni.
Avainkysymyksiä mielestäni nyt ovat vauvan helppo hoito syntymästä vuoden ajan ja sitten sen jälkeen jokaisella lapsella olisi omat huoneet. Kannattaa huonejärjestystä itse pohtia näillä lähtöehdoilla, koska osannet itse parhaiten suunnitella talosi huonejaon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944620
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2251885- 761460
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401160Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221095Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051070- 501069
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471027- 1111009
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85964