onko muita touko-kesämammoja??

kaipaisin pikku rinkiä meille keskiraskauden mammoille..?

löytyykö muita??

t mamma 2008
241361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Täällä toista odottava rv 18 6 menossa.
La 24.05.08.

Äänestä

täällä LA 13.6.....

Äänestä

Täällä neljättä odottava ja la aika 13.5.2008

Äänestä
  • Esikoista odotan, 16.6. laskettu aika

    Äänestä

LA 12.5. Vatsa on jo kivasti pyöristynyt ja painoakin tullut 5kg. Miten teillä muilla?
Vauva herättää aamuisin melkoisella pyörimisellä vai mitä hän sitten siellä jumppaakaan :)Voisiko ihanammin päivä alkaa.
Jokos on hankittu vauvalle tavaroita? Itse en vielä ole ostanut mitään, mutta kovasti jo tekisi mieli hypistellä kaupoissa pieniä vaatteita.

Äänestä

löytyy, eli mulla on tänään rv 22 0 ja la 3.5.2008 :) esikoista odotellaan :)

Äänestä
  • La on 1.5. Miten sinun odotusaika on sujunut? Liikkuuko vauva kovasti?
    Meillä kans esikoista iloisina odotellaan. Liikkeet tuntuu ja näkyykin välillä. Virkeimmillään pikkuinen on aamuisin ja iltaisin. Päivisin tuntuu vain pieniä tärähtelyjä, että täällä ollaan :). Mammahousut pitäisi seuraavaksi hankkia, vaikka vielä oon omilla pärjännyt.

    Äänestä

mulla rv 17 6. vointi on ollu ihan hyvä, lukuunottamatta palannutta pahoinvointia ja päänsärkyä. oon jo pari viikkoa miettiny tunnenko liikkeitä vai en :) la 4.6.

Äänestä

Ensimmäistä kanniskelen, 9.5. on laskettu aika ja tulokas on pitänyt melkoista vauhtia jo pari viikkoa. Kaikki on mennyt hyvin, onnellisina tässä odottelemme...

Äänestä

mammaa keskusteluun yms.

milloin hankitte ekat mammahousut? onko massu jo iso, sf mitta?

oletteko ostaneet vauvanvaatteita jo? entä muita vauvan tavaroita?

entä millasia oireita teillä on?

mulla kohtukipuja/kasvukipuja ja tyynyä tarttee tueksi yöllä, massu on jo aika iso.

la on 6-10.6.2008 tienoolla joskus..

mies on tohkeissaan, todella kun ei ole lapsukaisia kummallakaan vielä eikä sukuun muita tulekaan enää kun tekijöitä ei ole kun me kaksi.. joten haluaisin siis ainakin 2-3 lasta.. jos vaan tulee.

montako lasta teillä on ja montako olette ajatelleet hankkia?

kiva kun ilmestyitte sieltä kaikki vauhdilla, on niin kiva jakaa kkokemuksia!!!

t. mamma2008

Äänestä
  • pelottaa koko ajan että mitä jos kaikki ei ookaan hyvin vauvalla. vaikka eipä tässä mitään siihen viittaavaa oo ollu. :)

    viime viikolla ostin ekat vähän isommat tavalliset housut, kun noi mammahousut on kaikki niin julmeton isoja kuitenkin.. sf-mittaa ei vielä oo mittailtu, maha ei oo mikään iso vielä. kuitenkin vähän jo pyöristyny. :)

    mulla nukkuminen on vähän hankalaa, kun koko ajan saa juosta pissalla ja en oikein löydä hyvää asentoa. sitten välillä tulee semmosia ilkeitä vihlasuja..

    ekaa tosiaan ootellaan niin kaikki jänskättää. kyllä varmaan ainakin yks vielä tämän jälkeen hankitaan, kunhan joskus vaan valmistun. :P

    jokos sulla on sf-mittaa muuten mittailtu?

    Äänestä

  • stressaaja.. kirjoitti:

    pelottaa koko ajan että mitä jos kaikki ei ookaan hyvin vauvalla. vaikka eipä tässä mitään siihen viittaavaa oo ollu. :)

    viime viikolla ostin ekat vähän isommat tavalliset housut, kun noi mammahousut on kaikki niin julmeton isoja kuitenkin.. sf-mittaa ei vielä oo mittailtu, maha ei oo mikään iso vielä. kuitenkin vähän jo pyöristyny. :)

    mulla nukkuminen on vähän hankalaa, kun koko ajan saa juosta pissalla ja en oikein löydä hyvää asentoa. sitten välillä tulee semmosia ilkeitä vihlasuja..

    ekaa tosiaan ootellaan niin kaikki jänskättää. kyllä varmaan ainakin yks vielä tämän jälkeen hankitaan, kunhan joskus vaan valmistun. :P

    jokos sulla on sf-mittaa muuten mittailtu?

    ei ole mittailtu sf mittaa vielä, seuraavan kerran neuvolassa sitte.

    oon kyl jo aika paksu!! painoa onneks vaan 5 kg lisää.

    me kans hankitaan viel yks tai kaksi tämän jälkeen jos vaan tulee.. vaikkakin tää lähti nopeesi alulle. oon tosi onnellinen miehestäni ja vauvasta!! mies on ihana..

    ootko ostanu semmosen nukkumatyynyn? sehän tukee kivasti massua ja ehkä etääkin niitä vihlasuja.

    tsemppiä ja haleja, yhdessä jaksetaan loppuun saakka!!

    t. mamma2008

    Äänestä

  • mamma2008 kirjoitti:

    ei ole mittailtu sf mittaa vielä, seuraavan kerran neuvolassa sitte.

    oon kyl jo aika paksu!! painoa onneks vaan 5 kg lisää.

    me kans hankitaan viel yks tai kaksi tämän jälkeen jos vaan tulee.. vaikkakin tää lähti nopeesi alulle. oon tosi onnellinen miehestäni ja vauvasta!! mies on ihana..

    ootko ostanu semmosen nukkumatyynyn? sehän tukee kivasti massua ja ehkä etääkin niitä vihlasuja.

    tsemppiä ja haleja, yhdessä jaksetaan loppuun saakka!!

    t. mamma2008

    Moi,
    meillä la 2.5. Maha on kasvanut jo jumalattomasti =) viikolla 20 painoa oli tullut 5 kg ja nyt 22 1 niitä on varmasti ainakin 6... joulu teki tepposensa, no seuraavan kerran punnitaan 2 viikn päästä (kauhulla odottelen)
    Tuo kaikki paino on tulut muuten mahaan, koska viikolla 20 sf-mitta oli 19 eli suoraan aloitettiin viivojen yläpuolelta.

    Äänestä

  • Ekat housut ostin melkein heti,mutta eipä niillä vielä käyttöä ole ollut..

    sf-mittaa ei ole otettu..mutta eipä tuo vatsa iso ole,samoissa vanhoissa vaatteissa voi vielä kulkea...
    Ei olla vielä mitään ostettu,ens vuoden puolella sit..
    Oireina ollut todella pahaa oksentelua ja mikään ruoka tai juoma ei ole kelvannut,nyt vähän helpottaa jo..

    nyt siis rv 15 jotain..

    Ja ensimmäinen tulossa kesäkuun puolessa välissä..Myöhemmistä tulokkaista ei tietoa,katsellaan nyt miten tämä ekakin menee ensin..:)

    Äänestä

  • Mulla on ollut mamma housut jo rv 8 lähtien,en niistä luopuisikaan millään hinnalla.Mulla on maha TOSIII iso jo,esikoisen kanssa oli tällänen masu vasta rv30 .Sf mitta oli viikoilla 17 5 niin 20-21cm,eli reippaasti yli käyrien.Olen ostanut jo melkein kaikki vauvan vaatteet mitä tarvitsee.Leluja yms yms muitakin on tullut hankittua läjä päin.Mulla ei muita oireita ole kun koko ajan pissa hätä ja ainainen nälkä.Tämä on meidän toinen lapsi ja luultavati viimeinen kun kohtuni ei kestä kolmatta sektiota.Tänään mennään 9 1,6 päivää puoli väliin....

    Äänestä

  • Mammutti.... kirjoitti:

    Mulla on ollut mamma housut jo rv 8 lähtien,en niistä luopuisikaan millään hinnalla.Mulla on maha TOSIII iso jo,esikoisen kanssa oli tällänen masu vasta rv30 .Sf mitta oli viikoilla 17 5 niin 20-21cm,eli reippaasti yli käyrien.Olen ostanut jo melkein kaikki vauvan vaatteet mitä tarvitsee.Leluja yms yms muitakin on tullut hankittua läjä päin.Mulla ei muita oireita ole kun koko ajan pissa hätä ja ainainen nälkä.Tämä on meidän toinen lapsi ja luultavati viimeinen kun kohtuni ei kestä kolmatta sektiota.Tänään mennään 9 1,6 päivää puoli väliin....

    Tänään siis 19 1,6 päivää puoli väliin :)

    Äänestä

  • Minun ei ole tarvinnut mammmahousuja vielä hankkia. Ihan hyvin pystyy lannemallisia farkkuja pitämään. Maha ei vielä näytä yhtään isolta ja luulenpa sen pysyvän aika kauan piilossa, niin ainakin äidillä pysyi esikoistaan odottaessa.
    Itse en ole ostellut mitään, mutta sukulaiset kyllä jotain pientä...

    Pahoinvointia on vieläkin. En ole yhtään kertaa oksentanut kylläkään, mutta autossa istumisen jälkeen yököttää. Mikään kunnon ruoka ei vieläkään oikein maistu hyvältä, mutta hedelmät, leivät ja jugurtit ym. sen sijaan kyllä.

    Cathy

    Äänestä

On tosiaan kiva lukea muiden jotakuinkin samassa vaiheessa olevien kokemuksia! Minulla la 25.5.2008 (nyt siis 18 6). Vatsa ei ole vielä kovasti kasvanut, mutta ekat liikkeet tunsin 3 päivää sitten :-) 2.1 mennään rakenneultraan ja kyllähän se vähän jännittää, että onko kaikki kunnossa, mutta yritän olla stressaamatta, ettei vaan tartu pikkuiseen. Ekaa siis odotan, mutta miehelläni on kaksi lasta edellisestä liitosta. He ovat kyllä jo isoja eivätkä asu meillä. Minulla ikää on jo 38v., minkä ikäisiä te muut olette? Entä missä päin Suomea asutte? Onko kukaan tulossa synnyttämään Naisten klinille?

Ajatuksena oli, ettei hankittaisi tavaraa vielä paljoa etukäteen (lähinnä tilanpuutteen vuoksi), mutta löydettiin aika hyviä tarjouksia, joten ollaan nyt sitten hankittu jo vaunut, turvakaukalo ja matkarattaat (kaksi viimeistä juuri tänään). Muutamat potkuhousut on ollut ihan pakko ostaa ja koska kirpparilta löytyi hyvä rintareppu, en viitsinyt sitäkään jättää ostamatta.

Olo on ollut tosi hyvä alkuraskauden uskomatonta väsymystä lukuunottamatta. Vessassa juoksen edelleen koko ajan, ja liitoskipuja tuntuu melkein päivittäin, mutta ne eivät ole onneksi kovin pahoja.

Äänestä
  • Kiva kuulla voinnistasi. Onko sulla mitattu sf mittaa?
    Mulla on siinä kesäkuun alkuvkolla la ja oon tulossa naistenklinikalle synnyttämään. oon 36 v.

    Esikoinen tulossa ja kummallakaan ei ennestään lapsia. Meillä on poika tulossa.

    Äänestä

  • Minä olen 20.v. toista odottava,esikoinen on jo 2v ja 3kk.Me asutaan jyväskylässä.

    Äänestä

  • Mammutti... kirjoitti:

    Minä olen 20.v. toista odottava,esikoinen on jo 2v ja 3kk.Me asutaan jyväskylässä.

    Elikkäs minä pian 21 ja asutaan täällä Jyväskylässä myöskin.

    Äänestä

Itse 32 v, la muistaakseni 23.5 ja ekaa odotan Pirkanmaalla.
Vointi ollut mainio, paitsi selkäkipu on alkanut, eikä loppua näy. Alaselkä on käytännössä ihan jääkankea, mitä minulla ei ole koskaan aikaisemmin tapahtunut! Nukkuminen alkaa olla "haasteellista", mutta puoliksi vatsallaan vielä mennään. Mammahousut kiskoin jalkaan jo n. 14 viikolla, painoa kertynyt 2,5kg.
Kaverit lahjoittaneet muutamia tavaroita/vaatteita, muuten ajattelin keväällä hankkia vasta vaunut ja muut.
Ultraa odotan kovasti, niin saa tuleva isukkikin nähdä pienokaisen. Itse olen jo tuntenut kummallisia möngerryksiä ja töyssähtelyjä masussa. Kauhean haasteellista on jatkaa terveellistä ruokavaliota, sekä liikuntaa. Ruokahommeli repesi käsistä jo jouluna ja selkäkipu rajoittaa liikuntaa. Mieli on kuitenkin enimmäkseen iloinen!!

Äänestä

Toista odotellaan, La 8.5.08

Äänestä

Moi!
Täällä yksi odottaja lisää Pirkanmaalta. La 29.5. Ekaa odotan, ikää 25 v.
Olo on ollut ihan hyvä. Etovaa oloakaan ei enää kauheesti ole. Nukkuessa kyljelläni tarvitsen tyynyä polvien välissä, muuten lonkat särkevät.
Hankintoja ei ole vielä kauheesti tullut tehtyä, muutamat vaatekappaleet vain...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma2008 kirjoitti:

kaipaisin pikku rinkiä meille keskiraskauden mammoille..?

löytyykö muita??

t mamma 2008

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu