Miten selvisitte joulusta?

turvokkina

Joulu on tosi pahaa aikaa meille ahmijoille. Kuinka selvisitte joulusta? Itsellä on aika itsarifiilis. Tuli lähes viikon verran tankattua sekä herkkuja että jouluruokia.

Nyt on hyvä aika tehdä lupauksia uudesta paremmasta vuodesta, mutta samaan aikaan pelottaa, että laihis tai elämäntapamuutos taas jostain syystä epäonnistuu.

7

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täälläkin

      No, sukulaisvierailulla oli kohteliaisuuden nimissä pakko syödä ruokaa ja torttukahvit, ja kun sen kerran aloittaa niin vaikea lopettaa.
      Olen tässä pari kolme päivää mässännyt kunnolla, mutta olo alkaa olla niin huono henkisesti ja fyysisesti, että tänään syön kevyesti ja palaan ruotuun.
      En edes tee mitään lupauksia ensivuodelle, olen huomannut että itsensäkiduttaminen ei vaan auta pitemmän päälle ja täsmäsyöminen toimii. Kun vaan ei olisi sitä kauheaa lihomisen pelkoa täsmäsyömisestäkin, sitten se menee paastoamiseks ja lopult ahminnaksi. Tuttuaki tutumpi kuvio.

    • ahmija

      Mä oon ahminu nytten viime torstaista asti ihan sairaasti.. Joka ikinen päivä pullaa torttuja keksejäyms..Ja suklaata vähintään 2oog päivässä. ja lisäksi tavallista ruokaa..Mä vaan vedän kaikkea vaikka ois ihan vitun ähkynä syön ja syön ja lopulta oon ihan repeämäisillään mun maha ei oo enää ähky vaan vieläenemmän se on niin turvonnu pallo! oon lihonu viikossa 5kiloa. On aika itsetuhosia ajatuksia ei oo enää elämän iloa
      syöminen hallitsee liikaa elämää. Oon sairastanut anoreksiaa ja nyt oon koti lomalla osastolta..

      • Zerotwo

        Et ole voinut lihoa viikossa 5 kiloa, älä pelkää! Se on nesteitä ym. jota on kertynyt vartaloosi, kaikki ei ole rasvaa ( = ts. lihomista)! Ota rauhallisesti, syö pari päivää terveellisesti, käy vaikka kävelyllä jos on liian ähky olo rankempaan liikuntaan ja JUO PALJON VETTÄ!
        Kyllä se elämänilo sieltä pikkuhiljaa löytyy. Tsemppiä!


    • :( :(

      Jouluaatosta asti olen ahminut, ahminut, ahminut... Yksi päivä taisi olla ihan ok, mutta eipä se paljoa lohduta. Mutta kun vuosi vaihtuu, saan painoa pudotettua. En kestä enää tätä turvonnutta oloa ja ulkonäköä.

    • mallut

      Mä selvisin joulun ihan kivasti söin vapaasti, osasin lopettaa jos tuntu siltä???
      En vain ole osannut lopettaa, siihen vaan tullu joka päiväiseksi.
      Uutena vuotena mä sit retkahdin kunnolla mä söin,söin,söin,söin jne..
      Sit sitten päätti, että vähemmä herkkuja täs alku vuonna.Sitten otin synttärikakkuu, ihan kohtuudella(?)
      Ei siinä vielä mitään, mut sitten iski Sukla vimma!
      Lääkäri sanonnu, etten saa lahduttaa, kun ollu syömishäiriöitä (bulimia & BED) Alettiin punnita, etten lähtisienää ainakaan lihoamaan (muuten luullaan, että syömishäiriöiset ois sairaaloisen laihoja, jotkut;niin kuin mä ollaan sairaloisen lihavia!) Vähentänyt karkin syöntiä, lisänny liikuntaa, kirjoitan ruokapäiväkirjaa. Niin en ole lahduttanut, on ihan extraa, että on paino tippunut melkein 20kg (vielä ois ihannepainoon ainakin 30kg.

      Hyvää, Terveellisenpää Vuotta 2008 =D

    • Ednos~~

      Itsellani ei oo BEDia, vaan EDNOS, eli sellanen sekasyomishairio.. Joulua ennen oli ihanaa syomattomyytta (500-700kcal/pva) ja laihduin ihan ok vauhtia.. mut ai kun joulu tuli, ni sieltahan se ahmimishairio nosti paataan...huh.. 2 viikkoa ja soin lahes kokoajan. oikeesti.. huh.. nyt oon taas onneks saanu itteeni niskasta kiinni :)

      • yks vaan__

        No kun on kitudieetillä ennen joulua niin ihme olisi, ellei jouluna "repsahtaisi". En tiedä miksi me sh:ta sairastavat luullaan olevinamme jotain yli-ihmisiä.
        Itse paastosin ennen joulua koska tiesin ahmivani joulun aikaan. Päätin ikään kuin pudottaa pari kiloa ennen sitä ahmintaa. Vähän kuin suunnittelua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe