terve

ajattelin sellaista kysyä kun mun meses pitää hydrauli nostimet ääntä,jos otan vanhat öljyt pois ja kaadan koneen läpi naftaa niin auttaisiko se asiaa,
3260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

aja naftalla 100km niin loppuu ääni ja jos ei ole auttanut aja 200km niin pitäs moottorin olla hiljanen.

Äänestä

Hei
Minulla on -93 250 D mersu ja toisinaan venttiilin nostimet naputtaa. Minusta ei kannata tehdä asialle mitään. Ajossa korkealla öljyn paineella ne ei naputa.
Muistan kun auto oli uusi ja nostimet hieman naputtivat niin veholla ehdottivat, että laske öljynpintaa puoleenväliin, jolloin öljy ei vaahtoudu. Öljyn seassa olevat ilmakuplat aiheuttavat naputusta.
Ehdottamasti ei kannata puuttua nostimiin, ne naputtaa joskus eikä siitä ole haittaa.

Äänestä

tai irrota tukkeentuneet kupit ja pesetä ultraäänipesurissa. Kai sellainen joltain tutulta löytyy? Voit kokeilla myös ennen öljynvaihtoa koneen sisäpuolista pesua mutta ei löpölla vaan siihen löytyy aineita joilla kone ei hajoa. Sitten vaan hyvä öljy sisään koneeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


200d -93 kirjoitti:

ajattelin sellaista kysyä kun mun meses pitää hydrauli nostimet ääntä,jos otan vanhat öljyt pois ja kaadan koneen läpi naftaa niin auttaisiko se asiaa,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu