Haluaisin vähän tietoa että mistä tiedän koirani olevan tyytyväinen elämäänsä.. ja mitä voisin muuttaa.. ja kaikki rakentava kritiikki on tervetullutta!!
Omistan 7v lapinporokoirauroksen.Tämä Bablokoira on ollut mulla pennusta asti,tosin on ollut aikoja jolloin se on ollut äitilläni hoidossa.
Asun kerrostaloyksiössä,keskellä kaupunkia.Lähellä kuitenkin on hyvät metsämaastot,ja melkein päivittäin vien Babloa sinne metsään juoksemaan vapaasti.. Siitä tulee hyvä mieli varmasti kummallekkin.=) Ja aina kun mahdollista,vien sen leikkimään toisen koiran kanssa.
Siskoni asuu kahden alle 2vuotiaan lapsen kanssa samalla paikkakunnalla,ja olen huomannut että Bablo viihtyy kovasti heidän seurassaan..saa vähän käyttää paimennusviettiään.
En ole töissä tällä hetkellä lainkaan,joten koira kulkee mukanani koko ajan (jopa päiväryhmissä jossa käyn pari kertaa viikossa),jos vain mahdollista.(yksin ei siis joudu olemaan kovinkaan paljon.)
MUTTA! Kun olen kotona koirani kanssa,se näyttää jotenkin apaattiselta,tai tylsistyneeltä.
Kun olen käymässä jossain se seuraa minua koko ajan,tulee jopa nukkumaan kanssani.(ei se varmaan ihan kamalana ihmisenä pidä minua?).
Olen kuullut että jos koira kallistelee päätään sille juteltaessa,se on mieleltään virkeä.. Onkohan näin?? Bablo seuraa kyllä kiinnostuneesti kun juttelen sille.. koitan mahdollisimman paljon huomioida sitä.
En käy Bablon kanssa agilityssä tms. eli se on täysin seurakoira.
Bablo EI turhan päiten hauku sisällä (ovisummeri ja ovikello saavat kyllä kuulla kunniansa Bablolta=),eikä myöskään ole pentuvaiheen jälkeen syönyt huonekaluja tai mitään muutakaan.. Eli siis ihan ihannekäyttäytymistä.
Eli..mistä tiedän jos koirani ei ole tyytyväinen elämäänsä?? Tai pitäisikö sille järjestää koko ajan tekemistä..?? Kaikka kommentit tervetulleita!!!!
KIITOS!
neuvoa ja mielipiteitä kaipaava
4
475
Vastaukset
- Tepa ja Tessu
Olen melkeinpä täysin samassa tilanteessa koirani kanssa. Kaksin asustellaan ja välillä tuntuu, että koiralla on TYLSÄÄ! Koira joutuu olemaan n. 6 tuntia päivässä itsekseen ja ihan rauhassa se sen ajan onkin. Päivittäin koitan ulkoilla niin paljon kun kerkeän ja jaksan, vähintään 2? tuntia. Muuten yhteiselo on lähinnä rapsuttelua, kun ei vanharouva oikein leluista jaksa innostua. Yhdyn siis edelliseen, mistä sen tietää milloin koira on tyytyväisyyttään rauhallinen ja milloin tylsistynyt? Eli toisin sanoen, onko joku jo onnistunut murtamaan koodin ja lukemaan koirien ajatuksia? :)
Sellaista konstia muuten käytän, että koitan peräkkäisinä päivinä tarjota vähän erilaista viihdykettä: yhtenä päivänä koirapuistoon, toisena metsään vapaana kirmaamaan, kolmantena pitkä narulenkki kaupunkimaastossa jne.- maaemo...
Hyvin teillä on pullat uunissa. Liikuntaa ja seuraa on riittävästi. Koira lepää ja seuraa sinua. Jos se olisi sille keljua, tekisi koira pahuutta rikkomalla, pissimällä tms.
Muista kuitenkin olla laumasi johtaja. Eläin ei ole ihminen. - lapinporokoirauros,7w.
Kyllä ottaa päähän kun täällä Vammalassa ei ole koirapuistoa! Eikä kukaan ole varmaan edes sellasta suunnitellu..
Oon tässä paljon miettiny et en taida enää bablon jälkeen hankkia lapinporokoiraa,varsinkaan jos asun kerrostalossa.Itselläni on niin kurja olo kun katson tota babloa (sen silmiä!!)... parhaani yritän sen kanssa,mutta tuntuu että sekään ei auta.Ehkä se ei vaan oo kerrostalokoira..?!
Tai sitten mun päässäni on vikaa,kun koko ajan luulen että sillä on kurja olo,vaikka kaikki ois sillä hyvin...!!!=)
- lappalaiset<3
minustakin teillä menee hyvin.
Mutta kannattaa varoa ettei koirasi tule täysin riippuvaiseksi sinusta kun olet aina se kanssa.
Esim. koiraa voi ahdistaa se jos lähdetkin vaikka kauppaan ja jätät sen yksin ja muuten se on aina kanssasi.
En usko että koirallasi on tylsää, jokainen koira tarvitsee joskus lepoa ja se ilmeisesti haluaa olla aina lähelläsi! ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665511Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1334233Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.861797- 631415
- 2611117
- 471112
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126959Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45782Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31723Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38672