Pihtaa töitä

Taas tuli radiosta juttua työvoimapulasta ja olikohan niin että jossain oli metalliammattilaisista pulaa, että piti ihan Puolasta hommat tekijät.
On ruvennut ärsyttämään todella paljon tämä TYÖVOIMAPULA!!!
Samaan aikaan kun on pitkä rivi työttömiä, niin eihän täällä mitään työvoimapulaa voi olla.

Kyseessä on pahanlaatuinen työnantajien propaganda.
Oikeastihan kyse on vain siitä että ei haluta maksaa kilpailukykyisiä palkkoja! Kyllä tekijöitä löytyy jos on palkka kohdallaan, eikä varmasti ole työvoimapulaa.
Sama asia on nykyinen puupula. Valitetaan että puuta ei tule sahalle kun siitä ei haluta maksaa kunnon hintaa. Taas kyllä puuta löytyy kun maksaja löytyy!
Modernissa kielessä siis sanasta pula on tullut synonyymi pihtaamiselle!
6466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitää paikkansa. Työlle olisi tekijöitä, mutta kuka helvetti viitsii tehhdä ilmaiseksi.

Äänestä

Puolalaiset ja virolaiset arvostavat työntekoa. Pitävät sitä etuoikeutena , että saa olla työssä.
Ovat säntillisiä ja pitävät kiinni työpaikoistaan kun sellaisen Suomesta saavat. Ovat ammattitaitoisia ja haluavat osallistua työnantajan järjestämään perehdyttämis/eteenpäin opiskeluun mielellään. Suomalaisista työttömistä aika suuri osa on työtävieroksuvia. Ei haluta mennä pienellä palkalla työhön ollenkaan. Mieluummin ollaan kortistossa janautitaan sossun etuisuuksista. Sitten on paljon näitä sairasloma-pinnareita. Niitä on vähemmän puolalaisissa ja virolaisissa. Katsopa vaikka pääkaupunkiseudun liikennelaitoksen linja-auton kuljettajia, yhä useamman ratin takana ahkeroi Afrikan tienoilta Suomeen töihin tullut tummahipiäinen mies. Myös virolaiset on vahvasti kuljettajakaartissa mukana.
Siivoavat kuulemma vuoronsa jälkeen bussinsa ilman mitään ylimääräistä korvausta. Suomalainen yrittää rahastaa kaikesta ylimääräisestä ja tekee vain sen pakollisen ja minimin työmäärän.
Sodan jälkeen Suomessakin oli työmoraalia ja tahtoa tehdä työtä pienelläkin palkalla, kun kurjuuden ajat olivat niin lähellä. Nyt ollaan oltu liaan hyvillä olosuhteilla pitkään ja syöty lämpimiä liha-aterioita ja vehnä pullaa...

Äänestä

Puolalaiset ja virolaiset omaavat hyvän työmoraalin. He arvostavat työtään ja haluavat pitää kiinni työpaikastaan , minkä Suomesta ovat saaneet. Osallistuvat mielellään työnantajan järjestään koulutukseen. Ovat säntillisiä ja haluavat kehittyä ammatissaan.
Suomalaisista työttömistä on aika suuri osa työtävieroksuvia. Ei haluta töihin jos ei saada heti huippupalkkaa ja täysiä vuosiloma-etuja. Ollaan mieluummin kortistossa ja nukutaan pitkään nauttien sossun etuisuuksista.
Sodan jälkeen Suomessakin oli työmoraalia, Työtä Tehden-Eteenpäin -mentaliteettia. Niukat ja kurjat ajat olivat niin lähellä. Nykyään suomalaisilla on mennyt pitkään liian hyvin, liha-aterioit kahdesti päivässä ja vehnä pullaa jälkiruoaksi. Ei tarvitse siis ihmetellä miksi työnantajat tekevät valintansa niinkuin tekevät...

Äänestä
  • Itämaan miehet pitää -lehden mukaan kouluttaa ensin jopa vessan ja ruokailuvälineiden käyttöön. Meillä perheen elättämiseen ei muutaman euron tuntipalkka oikein riitä, toisin on esim. Puolassa.
    Koska halutaan ns. "päteviä", niin johtajille maksetaan melkein mitä vain, esimerkkeinä miljarditappioita tehneet paperiyhtiöt. Mutta hyvälle työntekijälle - siis ammattimiehelle, ei kannata maksaa enempää kuin on pakko. Pikkulinnut laulavat myös, että vierastyöläisten työt telakoilla menevät usein uusiksi, kun ei osatakaan lukea piirustuksia.

    Äänestä

Jos konepajalla on tarve osaavasta CNC-koneistajasta tms. ammattimiehestä, niin ei kai siihen palkata työtöntä monialaosaamatonta?
Palkkaa maksetaan tes:n mukaan, ei siitä ole kysymys. Huomaa myös, että työntekijän käteen saama rahapalkka on vain pieni osa työnteettämisen kustannuksista.
Kyse on yksinkertaisesti siitä, että osaavia ammattilaisia ei ole saatavana.

Suuri osa työttömistä on työhaluttomia, mielenterveysongelmaisia, ammattitaidottomia, alkoholisoituneita, liian vanhoja palkattavaksi. Osa ottaa työmaalla olemisen helvetin pakkona, jossa ei ole mitään väliä siitä miten työt tekee ja millaista jälkeä tulee. Tiedän useita tapauksia, joissa työntekijä ei ole saapunut edes töihin, vaikka asia on sovittu oikein kirjallisella työsopimuksella.
Siis toisin sanoen he ovat kykenemättömiä suoriutumaan vaadituista työtehtävistä.

Saha voi maksaa ihan mitä vain kunnon tukkipuusta, jos se hinta saadaan myytävästä tuotteesta. Asiakas vain ei maksa mitä vain.
Koko ajatuskuvio on kummallinen: Halutaan, että MINUN palkkani on suuri, mutta MINUN tarvitsemat tavarat on oltava halpoja. Ts. putkimies haluaa 20€ tunnilta, mutta ei halua maksaa maalarille 8€ enempää.

Kerropas, minkä alan huippuosaaja Sinä olet ja oletko työttömänä? Jos olet rautainen ammattilainen, niin miksi olet työtön?
Meilläkin kävi yksi sellainen - omasta mielestään - rautainen ammattikoneistaja. No, ei oikein osannut nykyaikaista sorvia käynnistää...

Äänestä

Aika monipuolinen osaaminen sulla. Oletkin varmaan aina halunnut pomoksi. Jo hiekkalaatikolla. Isommat pojat vaan tuppas tönimään sua ja näistä kokemuksistasi kimpoaa nyt tämä kokemamme "monitoimiosaaminen " tällä palstalla. Eikä me työttämät laiskoja olla, lainsäädäntö on vain tehty niin , että menee karenssit sun muut. Kannattaa ennemmin olla kotona kun tehdä pieniä pätkätöitä. Justiinsa kun olet ystävystyny työkavereitten kanssa lopppuu duunit. Että järjestelmässä vika, ei meissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kale Keklu kirjoitti:

Taas tuli radiosta juttua työvoimapulasta ja olikohan niin että jossain oli metalliammattilaisista pulaa, että piti ihan Puolasta hommat tekijät.
On ruvennut ärsyttämään todella paljon tämä TYÖVOIMAPULA!!!
Samaan aikaan kun on pitkä rivi työttömiä, niin eihän täällä mitään työvoimapulaa voi olla.

Kyseessä on pahanlaatuinen työnantajien propaganda.
Oikeastihan kyse on vain siitä että ei haluta maksaa kilpailukykyisiä palkkoja! Kyllä tekijöitä löytyy jos on palkka kohdallaan, eikä varmasti ole työvoimapulaa.
Sama asia on nykyinen puupula. Valitetaan että puuta ei tule sahalle kun siitä ei haluta maksaa kunnon hintaa. Taas kyllä puuta löytyy kun maksaja löytyy!
Modernissa kielessä siis sanasta pula on tullut synonyymi pihtaamiselle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu