Minulla olisi ongelma.. En osaa tehdä villasukkaan kantapäätä, Voisiko joku neuvoa kuinka tämä tehdään? Vai löytyykö netistä ohjetta??
Vastausta odotellen !
Vastausta odotellen !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/asusteita_vaatteita/sukat-tossut/sukkaohje.html
tai hieman suppeampi:
http://www.novita.fi/public/File/sukkaohje.pdf
sukkalankojen vyötteen sisältä löytyy yleensä myös ohje, eli se auttaa myös silmukkamäärien kanssa.
http://www.tkukoulu.fi/~mimasofi/sukkaohj.html
Jaa kantalapun silmukat merkkilangalla kolmeen ryhmään. Jos jako ei mene tasan, sijoita jakojäännös keskimmäiseen ryhmään.
Aloita kantapohjan neulominen nurjalla kerroksella. (Nosta 1. silmukka neulomatta.) Neulo sivusilmukat (=1. ryhmä) ja keskiryhmän silmukat viimeistä lukuunottamatta.
* Kavenna keskiryhmän viimeinen ja ensimmäinen sivusilmukka nurin yhteen.
Käännä työ.
Nosta kavennussilmukka oikein neulomatta.
Neulo keskiryhmän silmukat viimeistä lukuunottamatta oikein.
Neulo viimeinen keskiryhmän silmukka ja ensimmäinen sivusilmukka ylivetämiskavennuksella yhteen. (Ylivetämiskavennus: nosta 1 silmukka, neulo seuraava silmukka ja vedä nostettu neulotun yli.)
Käännä työ.
Nosta kavennussilmukka nurin neulomatta.
neulo keskiryhmän silmukat viimeistä lukuunottamatta nurin.*
Toista *__*, kunnes kaikki sivusilmukat on kavennettu pois. Viimeinen kavennuskerros on oikea.
Miten kaventaminen käytännössä onnistuu?
Olen prkanut jo kolme kertaa.
Voisiko joku neuvoa vahvistetun kantapään teon selvällä suomen kielellä? En ole ammattineuloja...
Tuohan on nimenomaan selvällä suomella neuvottu.. Ota rauhallisesti je keskity. Kantapään oppiakseen ei tarvitse olla "ammattineuloja". :o) Ei vain pidä hermostua heti.
Kavennus tapahtuu neulomalla kaksi silmukkaa yhteen. Sen tekemiseen on eri tapoja. Eri tavoista valitaan sen mukaan, miltä lopputuloksen halutaan näyttävän eli lähinnä mihin suuntaan halutaan kavennuksen kallistuvan.
Ylivetokavennushan on selitetty auki tuossa ohjeessa suluissa. Nurin yhteen (eli tuossa ensimmäisen tähden kohdalla) menee siten, että neulot kaksi silmukkaa yhtä aikaa nurin. Eli neulot nurjan silmukan ihan kuin normaalistikin, mutta työnnätkin oikean käden puikon yhtä aikaa kahdesta vasemmalla puikolla olevasta silmukasta läpi. Näin kahdesta silmukasta tuleekin yksi nurja silmukka eli neule kaventuu yhdellä silmukalla.
Kantapään vahvistus taas tapahtuu ylempänä kantalapussa, ennen kantapohjan kavennuksia. Harva käyttää vahvistavia silmukannostoja enää kantapohjassa ja aloittelijaa se ainakin vain sekoittaa.
Googlaa Käspaikka. Siellä on hyviä _kuvallisia_ ohjeita, jotka selventävät monta asiaa.
Ei tuosta ohjeesta ymmärrä mitää, tarvittaisiin tässä helppo kanta pään ohje!
Osta 7-veljestä lankaa. Sen vyötteessä on todella hyvä sukkaohje ja kantapää joka on vahvistettu. Päätin ruveta kutomaan sukkia 45 vuoden tauon jälkeen. En ole koskaan pitänyt kutomisesta. Luin tuon lankakerän vyötteen ohjeen pariin kertaan läpi, rupesin kutomaan ja ohjetta seuraten sain aikaan sukan ja sen jälkeen jo yli 30 paria. Kantapään ohje on todella niin helppo kuin se lukemalla on ja kantapäästä tulee todella tukeva, pysyy jalassa minkälaisen saappaan sisällä tahansa.
sama ongelma :(. netistä löytyy ohjeita mut ne on nii sekavia!
jooo Ois kiva tietää miten se villasukan kanta pää tehhänn tässä tehhää niiinku ihan eka kertaa villasukkaa eikä kukkaa ossaa neuvoo eikä sannoo !..
Sama juttu se on ollu meillä kaikilla, itekkin purin ja tein. Laitoinpa kaverille vielä sukat josta puuttui tuo kantalapun silmukoiden kavennus, ihmettelin vain kutoessa että miksi on niin hitosti terässä silmukoita.
Kantalappu on siis neulottu neliöksi, jaat sen silmukat kolmeen osaan, joskus jako ei mene tasan, hälläväliä. Eli jos silmukoita on esim. 24/3=8 per osio. Keskimmäisen osion kummaltakin puolelta kavennetaan pois ne 8 silmukkaa.
Eli kudot 16 silmukkaa, kudot 17 ja 18 silmukat yhteen,
loppuja ei kudota, käännyt takaisin ja kudot 8 silmukkaa, 7 ja 6 silmukka yhteen. (silmukat luetaan oikealta eli sileältä puolelta). Loput silmukat kutomatta, käännyt ja kudot taas 8 ja seuraat 2 yhteen, loput kutomatta, käännyt, kudot 8, 2 yhteen, loput kutomatta, käännyt. Näin niin kauan että kaikki silmukat keskiosan sivuilta on kavennettu pois ja puikolla on 10 silmukkaa.
Toivottavasti oli apua ja tää oli kantalapun kavennus.
Sen jälkeen poimitaan kantalapun sivuilta silmukat.
Kokeilkaapa muuten joka-koon-sukkaa, johon ei tehdä ollenkaan kantapäätä!
Luodaan kuudella jaollinen luku silmukoita, kudotaan 3 oikein,3 nurin joustinta
3 kerrosta.Sitten siirrytään 1 silmukka oikealle, taas kolme kerrosta joustinta,
taas siirytään 1 s oikealle jne. eli joustin kiertää ympäri.Kudotaan 35 cm ja sitten
kavennetaan kärki normaalisti.Tarkkuutta vain, että siirtyy oikeassa kohdassa oikealle.Toimii. Sukka mukautuu jalkaan hyvin.
http://www.kaspaikka.fi/koti/mimasofi/sukkaohj.html
http://www.savonsanomat.fi/vapaalla/itse-tehty/kasityot/opi-neulomaaan-v...
http://jujukerho.fi/juju/content/article/15065
sitä vois harjoitella ihan omalla langalla ja sitten ommella sen toisen päälle.