Kertoisitteko kokemuksistanne millä rengaspaineilla (etu/taka) kannattaisi ajaa Passat Variantilla silloin kun ollaan normaalilla kuormalla liikkeellä. Minun autoni polttoaineen täyttöaukon kannessa lukee: etu 2,2 ja taka 1,9, mutta tällä painetasolla häviää renkaista syrjät ennen keskustaa.
Millä paineilla te arvon kollegat ajelette ja mikä rengas on alla. Kohdistus mielellään vm. 00-02 malleille, mutta kokeneemmat kommentit ovat ilolla tervetulleita.
Kiitos etukäteen neuvokkaasta avusta.
Millä paineilla te arvon kollegat ajelette ja mikä rengas on alla. Kohdistus mielellään vm. 00-02 malleille, mutta kokeneemmat kommentit ovat ilolla tervetulleita.
Kiitos etukäteen neuvokkaasta avusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paras on kokeilla sitä suositeltua ja sitten pitää silmoset raollaan ja seurata miten on asian laita. Eihän sun tarvi ajaa 100000km tarkistuksen välillä.
Tuntuu aika alhaisilta nuo mainitsemasi paineet,
varsinkin jos on kuormaa autossa ? Auton ohjekirjasta löytyy tehtaan suositukset jotka ovat yleensä alarajoja.
Mulla on 225/45/17 paineita etu/taka 2.8 bar. 205/55/16 renkaat kannattaa pitää suositusrajan ylärajalla mielellään hieman yli.
kannattaa muistaa myös se, että ilmanlämpötilan laskiessa myös renkaan ilmanpaine laskee.
näytti lukevan kesärenkaille 2,2 ja niillä olen ajellut.
Mulla painetta 2,7bar passat 2003 Tdi 4motion variant, ja hyvin pelittää ja kuluu tasaisesti, ja renkaat oli 205/55 16 nokian NRH2