Olen tässä pohtinut, että pitäsikö käydä lääkärissä vai ei.
Joskus heinä-elokuussa minulla alkoi oikeaa jalkaa (nilkasta alaspäin) pistelemään, vähän niinkuin se olisi puutunut.. Mutta pistelyä ei ollut yhtä paljon ja jalka ei ollut puutunut. Pistelyä tuntui hieman myös vasemaassa. Ajattelin, että se johtuu jumissa olevista lihaksista, koska yhtäaikaa oli oikean jalan sisäreisi kipeä. Pistelyä on ollut nyt sen n. puoli vuotta. Ja pistelyä on aina hieman enemmän. Tämän lisäksi pistelyä on tullut käteen (ranteesta alaspäin). Kädestä löytyy kyynerpään ja ranteen välistä kipeä kohta, ja kun sitä kädellä kovasti hieroo, käteen sattuu entistä enemmän.
Pistelyä on muutaman päivän ajan ja välissä voi olla pitkiäkin taukoja, jolloin en tunne pistelyä. Usein pistelyä tulee silloin, kun ei ole kiirettä ja voi rentoutua kotona. Kun on tekemistä ja istun koulussa, olen töissä tai harjoituksissa, en huomaa pistelyä ollenkaan. En tiedä onko sitä silloin, vai enkö vaan huomaa sitä.
Haluaisin kommentteja, että kannattaako mennä lääkäriin vai ei. Kuulin juttua, että joillakin on aivokasvaimen oireena on ollut pistelyä. Siitä heräsin ja alkoi hieman pelottamaan, että onkohan minun oireeni sittenkään lihaksista johtuvaa. Itsellä on niska-hartiaseudun lihakset aina jumissa. Joten ajattelin, että käsien pistely voi johtua siitäkin. Eli onkohan vaivat lihaksista johtuvaa vai voisiko olla jotakin muutakin?
hmmm...
MeitsiVaan...
2
296
Vastaukset
ehdottoamsti hierojaa:)
Veikkaisinpa, että nuo johtuvat, että hermot on lihasten välillä jumissa ja aiheuttavat puutumista/pistelyä.
Ei nuo näin äkkiseltään oikein Syövän oireilta vaikuta.
Älä huoli turhia, mutta mene hierojalle, käytä lämpöpakkauksia lihasten rentouttamiseen yms.
Mutta jos oireet pahenee niin mene tietenkin näyttämään lekurille.- MeitsiVaan...
Kiitos vastauksesta.. Ja menossa olen, kunhan nämä pyhät tästä kuluvat. Hyvää uutta vuotta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2221510- 961306
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle191238Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61177Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9968Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66905- 32880
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43861Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii58822