hätäkeskukset ovat paikoin ruuhkautuneet ilmoituksista, joiden mukaan pikkupojat ovat paukutelleet uudenvuoden pommeja etuajassa. Ei voi kun ihmetellä näiden soittajien tarkoitusperiä. Kynnys hätäkeskukseen soittamiselle tuntuu olevan joillekin kovin matalalla, eikä ymmärretä että siellä olisi tarkeämpääkin tekemistä. Turhia soittajia tulisikin ojentaa sakolla.
uusavuttomuutta??
5
465
Vastaukset
Syitä hätäkeskuksien ruuhkautumiseen on monia. Yksi on se ettei Poliisilla ole enää omaa hälytyskeskusta vaan kaikki (sair.kuljetus, tulipalot, ym) menee saman keskuksen kautta. Laissa on määritelty ettei raketteja ym ilotulitteita saa käyttää kuin Uuden Vuoden aattona kello 18-06 (korjatkaa kelloajat jos väärät). Joten jokainen, joka paukuttelee ennen tai jälkeen rikkoo Lakia (järjestysrikkomus tai räjähdesäännösten rikkominen). Silloin voi asiasta ilmoittaa Poliisille. Eikä tämmöinen soitto voi olla rangaistava. Se onko kyseinen soitto järkevä tehdä on sitten ihan toinen asia.
Mielestäni jos tämmöisiä soittoja ruvettaisiin jollain tavalla sanktioimaan se nostaisi kynnystä soittaa hätäkeskukseen. Eikä tämäkään olisi hyvä asia. Enemmän varmasti hätäkeskuksien työtä häiritsevät nämä selkeästi häiriösoitot. Jossa kysellään taksin numeroa tai kellonaikaa.- 123Suomalainen
Valitettavasti vanhemmat ostavat näitä nuorille ja luovuttavat näille käyttöön näitä jo ennen kuin on luvallista näitä käyttää.
Uusavuttomuus löytyy siis käyttäjästä ja ostajista.
Soittajat tekevät oikein ilmoittaessaan säädetyn asetuksen rikkoisesta poliisille, aivan kuten vieranomaiset ovat neuvoneetkin.
Osan soitoista varmasti ehkä olisi voinut jättää tekemättä, en sitä kiistä tätä mahdollisuutta.
Toisaalta näyttää siltä että myyntiajan ja -paikkojenkin tulisi olla rajoitetumpaa. Valvonnan puutteethan ovatkin jo pitkään olleet tiedossa, vaikka mitään ei ole tehty sitten tapaus CometBomin.
Ajattelemattomuus ja taitamattomuus lienevät kaikkien vikoja toisinaan...- vuodenvaihtaja
Jep, olen samaa mieltä 123Suomalaisen kanssa.
Ei kyse ole tosin ainoastaan " uusavuttomuudesta ", vaan siitä, etteivät ihmiset ymmärrä, että ilotulitteita yms koskevat pykälät koskevat todella kaikkia. Kuten muutkin lait ja asetukset, ja pykälät jne jne jne...
Hätäkeskuksiin e i oman käsitykseni mukaan soiteta turhan päiten. Ei myös sen perusteella, mitä olen kuullut ja tiedän itse tapahtuneen - eli ; alaikäiset ovat ns paukutelleet mm. niin, että ennen uudenvuodenaattoa ainakin 2 loukkaantui, ja 1 pääsi vuosi sitten putkaan asti posauttaessaan naapurin ikkunanlaseja rikki yms.
Usein näille alaikäisille kaikki jutut ostetaan vanhempien toimesta. Mutta vastuu jää lapsille - alaikäisillekin; vahingontuottamukset pysyvät niin poliisin kuin muidenkin tahojen tiedossa, mm. vakuutusyhtiöiden. Siinä iso syy mielestäni olla ainakin alaikäisenä pois jaloista kun raketteja sun muita myös "omatekoisia tulitteita" ilmoille painetaan.
Valvontaa on tiukennettu, koska liikaa niinsanotusti turhia onnettomuuksia on jo sattunut. Samoin lakia.
Tosin, kun vanhemmat vahtisivat ja valvoisivat enemmän jälkeläistensä tekemisiä, ei tällaisia onnettomuuksia ja tuhotöitäkin tapahtuisi.
Eli, vastuu vanhemmille myös. Ja logiikan ymmärrykselle tietä kaikille vuodenvaihteeen juhlijoille; järki käteen ja turvalasit silmille ja naapuritkin rauhaan.
- mokke..
aivan sama kuin että autoilijat alkaisivat soitella hätäkeskukseen lievääkin ylinopeutta ajavista muista autoilijoista. Tulee myös mieleen tapaus kun Venäjän metsäpalojen aikaan ihmiset soittelivat urakalla hätäkeskukseen, vaikka tiedotusvälineissä oli jo päiväkausia kerrottu mistä savu johtuu. Näin siinä käy kuin ei lainkaan seurata uutisia. Avuttomuutta sekin.
- jacke.
aiheettomia eilisen uutisen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat277244Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."333519Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks263096Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k202760Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3331785- 951195
Tikkunenällä on kovat luulot itsestään
Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani131033- 881012
- 941003
Hei sinä (m)
Meidän välinen tunnepyörremysky alkoi viime syksynä eikä ainakaan mun taholta ota laantuakseen. Tulet mun mieleen päivit3981