maksa- ja haimavauriot

Miten helposti voi tulla hoitamattoman sappitaudin seurauksena maksa- tai haimavaurio ? Kellään tietoa / kokemusta ? Itselläni sappivauvoja ollut jo vuosia, mutta koska ultrassa ei näy sappikiviä, lääkärit ovat sitä mieltä ettei vatsakipuni liity sappeen mitenkään. Huolettaa vaan jo yhden maksatulehduksen kokeneena mahdollisesti kehittyvät maksa- ja haimavauriot ? Niitä ymmärrykseni mukaan saattaa tulla jos sappivaivoja ei hoideta ?
3948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eli onko tarkastettu mahdolliset sappitiehyissä olevat kivet? Itse sairastin rajujakin sappikohtauksia lähes 20 vuotta (!) ja sitten sappitiehytkivi veikin sairaalaan. Rakossa oli ultran perusteella paljon pieniä kiviä, mutta sappirakon poistossa niitä ei sieltä sitten juuri löytynytkään. Joten ei kai se ultrakaan niin satavarma sitten ole...

Äänestä

Ultran tuloksia eivät kaikki tulkitse yhtä hyvin, kuten lääkärini sanoi, ja laittoin jatkuvien vaivojen jälkeen uudestaan ultraan ja kertoi kenelle pitää mennä.. ja hiekkaahan siellä sapessa oli, leikattiin ja johan helpotti. Suomessa saisi olla käytössä amerikan systeemi, automaattisesti pyydetään toinen mielipide, eikä se loukkaa ketään, vaan varmistaa.
Voihan tosin olla, että vaiva suolistoperäistä, siihen en osaa sanoa mitään.

Äänestä
  • Ei ole tehty ERCP:tä, ultrattu on kahdestikin. Ekalla ultrakerralla lääkäri oli jo näkevinään mulla sappikiviä, mutta joutui sitten lopulta toteamaan ettei niitä nyt sitten näyttäis olevankaan. Tokalla kerralla sappi näytti hieman pingottuneelta, mutta totesivat senkin sitten normaaliksi. Todella luotettavaa.
    Onko tuohon ERCP:hen vaikea saada lähetettä ? Tällä hetkellä vatsakivun lisäksi oireena "vaan" korkea maksan GT-arvo (~120).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaapi kirjoitti:

Miten helposti voi tulla hoitamattoman sappitaudin seurauksena maksa- tai haimavaurio ? Kellään tietoa / kokemusta ? Itselläni sappivauvoja ollut jo vuosia, mutta koska ultrassa ei näy sappikiviä, lääkärit ovat sitä mieltä ettei vatsakipuni liity sappeen mitenkään. Huolettaa vaan jo yhden maksatulehduksen kokeneena mahdollisesti kehittyvät maksa- ja haimavauriot ? Niitä ymmärrykseni mukaan saattaa tulla jos sappivaivoja ei hoideta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu