Olisi muutamia suomalaisia proof-laatuisia käyttöeurokolikoita eri vuosilta. Millaisissa hinnoissa lienevät kappalekaupalla myytynä?Huuto.net:istäkään ei apua löytynyt.
Proof-laatuiset
irtokolikot
3707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lyöty ainoatakaan euromääräistä käyttökolikkoa, vaan kaikki ovat tavallista (huonompaa) BU-laatua. Kiiltolyöntinä on lyöty ainoastaan joitain euromääräisiä "juhla" rahakkeita.
Joka vuodelta löytyy käyttöeurosarjat myös proof-laatuisena, lyöntimäärät muutamia tuhansia, myydään numeroituina sarjoina.
Mutta en ole nähnyt proof-laatuisia "käyttökolikoita" yksitellen myynnissä. Mitä esim. maksaisi 2005 vuoden 2 euronen proofina?
Lyöntimäärät:
http://www.coin.fi/images/year_eur_fin.pdf
viestistäni mainitsematta, niitä kun ei ole tarkoitettukaan normaaliin käyttöön vaan ainoastaan keräilytarkoitukseen. Tuskin löytyy niin hölmöä joka purkaisi pitkälle toistasataa euroa maksavan kiiltolyöntisarjan ja koittaisi kaupitella kolikoita erikseen.
Saattaisi olla hieman vaikeaa todistaa ostajille että kyseessä on todellakin proof-lyönti eikä ainoastaan nimellisarvoinen hyvälaatuinen bu-lantti.
Eli tuohon 2:n euron prooffin hintaan tuskin löytyy vastausta.