Crocsien hinta Phuketissa?

Onko kukaan ostanut Phuketista Crocseja? Paljonko maksoivat ja mistä ostit?
62741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos ne "piraattikengät" kelpaa, niin niitä sai tingittyä neljään euroon. Aitojakin siellä kyllä myytiin Patongilla jossain urheiluliikkeessä, mutta ne oli jo hurjasti kalliiimpia.

Äänestä
  • No eivätpä ole kyllä siellä kalliita, mulle kelpaavat ne "piraatti" kengät vallan mainiosti. Nyt pitää vain malttaa odottaa sitä helmikuuta että pääsee ne kengät ostamaan. =)

    Äänestä

Tässä muutamia hintoja joita me kadulla maksettiin......

Crocksit laste 130 ja aikuisten 150 bahtia - jossain oli hinnat - eikä meiltä edes enempää yritetty tälläkertaa pyytää.

Ratamekko 200 bahtia, lasten rantamekko 150 bahtia. Paidoista ei maksettu yhdestäkään yli 200 bahtia, toppi 150 bahtia. Billabong shortsit 250 bahtia, diesel varvastossut 250 bahtia, joka oli kyllä liikaa...... perinteiset lomakorut yms muut jäi thaimaassa ostamatta, hinnat oli mun mielestä vaan yksinkertaisesti liian kovat katukaupassa.

Lasten farkut jäi ostamatta, kun en maksanut yli 400 bahtia, ei tullut kauppoja, samat ostin sitten kaupasta 199 Bahtia. Laukkujen hintoja en edes jaksanut kysyä....... jos siellä olisi enemmin järkeviä hintoja näkyvillä olis varmasti tullut ostettua paljon paljon enemmin, mutta kun ei hitoja katukaupasta Karonilla löytynyt kuin kahdesta paikasta, ja niitä sitten suosimmekin.

Jos en väärin muista Patongilla urheiluliikkeessä Crocksit maksoivat ehkä noin 1500 bahtia ? korjatkoon joku jos olen väärässä !

Patongilta ilmeisesti löytyy jotain ilmaista kuljetusta Central Festivaliin ? Karonilta ei, ja taksi yhteen suuntaan oli 500 bahtia, takaisin yleensä 400. Paikallisbussi menee aika läheltä ja sillä hinta on 25 bahtia suuntaansa. No eihän noihin taksihintoihin kuole, mutta kun se melkein ainoa mahdollisuus on se minusta aika kallis kuitenkin, kun koko päivän ostoksien / täysien ostoskärryjen maksamiseen ei saanut menemään edes 90 Euroa.

Ruoka on kuitenkin melkein jokapaikassa hyvää ja mukavan edullista, joten onhan sitä siinäkin :-)

Äänestä

crocsien hintaa en tiedä, arvioisin kopioille n. 120-140b
kenkiä, vaatteita ym, kannattaa lähteä ostelemaan Phuket citystä tai ohitustien ostareilta(central festival; merkkivaatteita...tesco lotus ja big c edullisempaa vaatetta ym)
kenkiä löytyy hyvin Phuket citystä.
siirtyviltä markkinoilta saa t-paitoja, shortseja ym. sopurahalla, siis niiltä markkinoilta joita on kylien ja kaupunkien liepeillä. alkuvuodesta laadukkaat t-paidat esim. 120-130b....todella hyvin ovat kestäneet urheiluvaatteina eli pesukertoja paljon.
kohta itsellänikin lähtö noihin maisemiin....tj10:-)

Äänestä

Itselle ostin kahdet ja tuliaisiksi yhdet.
Siis piraattejahan noi mutta ei paljon alkuperäisestä erota.
hinta oli yhelle parille n. 4e.

Olihan siellä niitä aitojakin esim Phuket Townin urheiluliikkeissä, hinta oli n.25e kun suomessa maksaa (ainakin Oulussa) n.50e.

Mutta vaikka Crockseista haaveilin, ostin vaan piraatteja. Niillä kävelin 2 viikkoa joka päivä ja todella hyvät jalassa...
suosittelen...

Äänestä

Kopioiden "alin hinta", mihin me törmäsimme, oli 150 Bahtia - Karonilla. Katalla niistä pyydettiin yleensä 350,- mut kun jaksoi tingata, niin siihen 150:een ne sai sieltäkin. Siis mistä tahansa kadunvarsikaupasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sandaalit hukassa kirjoitti:

Onko kukaan ostanut Phuketista Crocseja? Paljonko maksoivat ja mistä ostit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu