miten voin

kieltäytyä

kummiudesta ilman että välit menevät kokonaan? minua ei ole vielä pyydetty kummiksi mutta olen siihen tehtävään varteenotettavin vaihtoehto.

syy miksi en halua kummiksi on että en juurikaan pidä lapsista. minulla ei ole mitään vauvoja vastaan, suhtaudun niihin täysin neutraalisti, mutta ne eivät kiinnosta minua lainkaan.

toinen syy ovat hermoni, minulla ei lasten keskuudessa meinaa pitää pinna, en tietenkään näytä tätä ulkospäin mutta sisälläni raivoan. en kestä lasten tempauksia tai lasten epämääräistä jokeltelua (anteeksi tämä suoruus).

asun myös kaukana tästä potentiaalisesta kummilapsesta, eikä minulla ole kiinnostusta pelkästään tuon lapsen tähden matkustaa lapsen kotipaikkakunnalle.

olen harkinnut eroa kirkosta, sehän olisi este kummiudelle, mutta kaikki tietävät minun haaveilevan suuremmoisista kirkkohäistä, joten eroaminen kirkosta olisi outoa.

ideoita?

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvät syyt

      kieltäytyä kummiudesta eikä missään nimessä kannata suostua vain miellyttääkseen toista tai ollakseen varma ystävyyden jatkumisesta.

      Jos sanot suoraan, ettet pidä lapsista, saattaa vanhempi loukkaantua, vaikka se inho ei suoranaisesti koskekkaan vain hänen lastaan. Meillä vanhemmilla on nääs taipumus ottaa kaikki hyvin henkilökohtaisesti, mitä lapsistamme sanotaan. Ja kaikkeen tietenkin reagoidaan tunteella, ei järjellä.

      Entä jos sanoisit ettet usko kummiuteen yleensäkään. Sano vain suoraan, ettet halua kenenkään lapsen kummiksi, koska mielestäsi se on katoavaa perinnettä tms. Tuosta ei kukaan voi ottaa nokkiinsa eikä ketään voi pakottaa toimimaan vastoin omaa arvomaailmaansa. Mielestäni tälläisessa tilanteessa valkoiset valheet ovat sallittuja.Näin ollen et joudu kasvojasi säästääksesi eromaan kirkosta ja menetä kirkkohäitä.

      Toinen vaihtoehto on tietenkin kieltäytyä kummiudesta siitä syystä, ettet pysty hoitamaan "tehtävää" kunnolla. Vetoa etäisyyteen, tietämättömyyteesi lapsista jne. Siinä vaiheessa sinua herkällä korvalla kuuntelevan pitäisi ymmärtää peruuttaa pois tilanteesta.

      Meidän vanhempien todellakin pitäisi myös tajuta se, ettei nämä meidän ainutlaatuiset vauvat/lapset ole yhtä rakkaita ja tärkeitä kaikille läheisille. En minäkään ole mitenkään erityisen lapsirakas vaikka omaa lastani rakastankin yli kaiken. Osaa lapsista vain hädin tuskin siedän.

    • lootus

      Entä jos tyynesti lupautuisit kummiksi?
      Lapselle aivan varmasti pyydetään muitakin kummeja, jotka toivottavasti asennoituvat lapsiin positiivisemmin.
      Näin ei välit mene mikäli kuitenkin haluat varmistaa lapsen vanhempien kanssa ystävyyden jatkuvan.
      Tulevaisuudessa voit vedota pitkkään välimatkaanne miksis et ole paljon lapsen kanssa tekemisissä, sillä varmasti aikuisena ihmisenä kykenet hillitsemään itsesi sen pari kertaa vuodessa kun on pakkovierailulla käytävä merkkipäivinä.
      Itselläni on 4 kummilasta joiden kanssa olosta nautin suunnattomasti ja uskon että kaltaisiani on useampia, joten jos laspella on monta kummia, niin ei se katastrofi ole jos yksi niistä ei ole alvariinsa lapsen arjessa mukana.
      Toki tämä vaihtoehto sotii moraalia ja kummeuden perimmäisiä kysymyksiä vastaan, mutta kuten kultaisen käytöksen kirjassa sanotaan, niin ei ole asiallista kieltäytyä kummeudesta muulla syyllä kuin sillä että kummilapsia on entuudestaan jo monta.

      • ka>F

        "niin ei ole asiallista kieltäytyä kummeudesta muulla syyllä kuin sillä että kummilapsia on entuudestaan jo monta."
        Mitä enemmän luen tämän palstan viestejä, sitä varmempi olen siitä, että kummiudesta todellakin KANNATTAA KIELTÄYTYÄ jos ei kiinnosta/halua sitä. Samoin kannattaa miettiä monta kertaa keitä tahtoo oman lapsensa kummiksi. Kummeja ei todellakaan kannata haalia paljoa esim. vain kaiken varalta.

        Ei kaikkia voi pakottaa tai suostutella kiinnostumaan lapsesta. Toiset eivät vain yksinkertaisesti pidä lapsista tai sitten nykyiseen elämäntilanteeseen ei mahdu lapsi-kuviot millään lailla. Turha siitä on ketään syyttää tai syyllistää. Jokainen meistä tekee omat ratkaisut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1268
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      674
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      592
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      540
    Aihe