kummiudesta ilman että välit menevät kokonaan? minua ei ole vielä pyydetty kummiksi mutta olen siihen tehtävään varteenotettavin vaihtoehto.
syy miksi en halua kummiksi on että en juurikaan pidä lapsista. minulla ei ole mitään vauvoja vastaan, suhtaudun niihin täysin neutraalisti, mutta ne eivät kiinnosta minua lainkaan.
toinen syy ovat hermoni, minulla ei lasten keskuudessa meinaa pitää pinna, en tietenkään näytä tätä ulkospäin mutta sisälläni raivoan. en kestä lasten tempauksia tai lasten epämääräistä jokeltelua (anteeksi tämä suoruus).
asun myös kaukana tästä potentiaalisesta kummilapsesta, eikä minulla ole kiinnostusta pelkästään tuon lapsen tähden matkustaa lapsen kotipaikkakunnalle.
olen harkinnut eroa kirkosta, sehän olisi este kummiudelle, mutta kaikki tietävät minun haaveilevan suuremmoisista kirkkohäistä, joten eroaminen kirkosta olisi outoa.
ideoita?
miten voin
3
376
Vastaukset
- hyvät syyt
kieltäytyä kummiudesta eikä missään nimessä kannata suostua vain miellyttääkseen toista tai ollakseen varma ystävyyden jatkumisesta.
Jos sanot suoraan, ettet pidä lapsista, saattaa vanhempi loukkaantua, vaikka se inho ei suoranaisesti koskekkaan vain hänen lastaan. Meillä vanhemmilla on nääs taipumus ottaa kaikki hyvin henkilökohtaisesti, mitä lapsistamme sanotaan. Ja kaikkeen tietenkin reagoidaan tunteella, ei järjellä.
Entä jos sanoisit ettet usko kummiuteen yleensäkään. Sano vain suoraan, ettet halua kenenkään lapsen kummiksi, koska mielestäsi se on katoavaa perinnettä tms. Tuosta ei kukaan voi ottaa nokkiinsa eikä ketään voi pakottaa toimimaan vastoin omaa arvomaailmaansa. Mielestäni tälläisessa tilanteessa valkoiset valheet ovat sallittuja.Näin ollen et joudu kasvojasi säästääksesi eromaan kirkosta ja menetä kirkkohäitä.
Toinen vaihtoehto on tietenkin kieltäytyä kummiudesta siitä syystä, ettet pysty hoitamaan "tehtävää" kunnolla. Vetoa etäisyyteen, tietämättömyyteesi lapsista jne. Siinä vaiheessa sinua herkällä korvalla kuuntelevan pitäisi ymmärtää peruuttaa pois tilanteesta.
Meidän vanhempien todellakin pitäisi myös tajuta se, ettei nämä meidän ainutlaatuiset vauvat/lapset ole yhtä rakkaita ja tärkeitä kaikille läheisille. En minäkään ole mitenkään erityisen lapsirakas vaikka omaa lastani rakastankin yli kaiken. Osaa lapsista vain hädin tuskin siedän. - lootus
Entä jos tyynesti lupautuisit kummiksi?
Lapselle aivan varmasti pyydetään muitakin kummeja, jotka toivottavasti asennoituvat lapsiin positiivisemmin.
Näin ei välit mene mikäli kuitenkin haluat varmistaa lapsen vanhempien kanssa ystävyyden jatkuvan.
Tulevaisuudessa voit vedota pitkkään välimatkaanne miksis et ole paljon lapsen kanssa tekemisissä, sillä varmasti aikuisena ihmisenä kykenet hillitsemään itsesi sen pari kertaa vuodessa kun on pakkovierailulla käytävä merkkipäivinä.
Itselläni on 4 kummilasta joiden kanssa olosta nautin suunnattomasti ja uskon että kaltaisiani on useampia, joten jos laspella on monta kummia, niin ei se katastrofi ole jos yksi niistä ei ole alvariinsa lapsen arjessa mukana.
Toki tämä vaihtoehto sotii moraalia ja kummeuden perimmäisiä kysymyksiä vastaan, mutta kuten kultaisen käytöksen kirjassa sanotaan, niin ei ole asiallista kieltäytyä kummeudesta muulla syyllä kuin sillä että kummilapsia on entuudestaan jo monta.- ka>F
"niin ei ole asiallista kieltäytyä kummeudesta muulla syyllä kuin sillä että kummilapsia on entuudestaan jo monta."
Mitä enemmän luen tämän palstan viestejä, sitä varmempi olen siitä, että kummiudesta todellakin KANNATTAA KIELTÄYTYÄ jos ei kiinnosta/halua sitä. Samoin kannattaa miettiä monta kertaa keitä tahtoo oman lapsensa kummiksi. Kummeja ei todellakaan kannata haalia paljoa esim. vain kaiken varalta.
Ei kaikkia voi pakottaa tai suostutella kiinnostumaan lapsesta. Toiset eivät vain yksinkertaisesti pidä lapsista tai sitten nykyiseen elämäntilanteeseen ei mahdu lapsi-kuviot millään lailla. Turha siitä on ketään syyttää tai syyllistää. Jokainen meistä tekee omat ratkaisut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262534
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772326Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv662313Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m202012- 841759
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71539Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä161261- 41103
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32947