lakia http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Norja kieltää ilotulitteet 2009/1135232918676?ref=rss
Toivottavasti Suomeen ei tuu
tämmöistä
5499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilotulitteiden roiskiminen tullaan lähivuosina kieltämään koko Euroopassa ja myöhemmin koko maapallolla. Mitään muita vaihtoehtoja ei ole.
viinan ja väestönlisäyksen myös. Vain homo ja lesbobarit saa lapsia. Raketit ois ihan kivoja jos kaikki käyttäs suojalaseja ja lukis niitä ohjeita.
Kysehän ei ole ollenkaan siitä, onko ne kivoja vai ei. Kylmä totuus on se, että raketit saastuttavat ilmaa ja maata. Ne levittävät raskasmetalleja ja muita myrkkyjä luontoon, ilmakehään ja edistävät kasvihuoneilmiötä. Ei tätä vastaan paljon suojalasit auta.
Minusta kyllä tuntuu että kylmä totuus on se ettet sinä tiedä paskaakaan.
"Turvatekniikan keskuksen antaman selvityksen mukaan Suomessa hyväksytyissä ilotulitteissa ei pitäisi olla ympäristön kannalta hankalimpia raskasmetalleja. Pääosa ilotulitteiden pyroteknistä massaa on mustaa ruutia (kaliumnitraatti, rikki, hiili).Ilotulitteiden efektiosiin, käytetään useimmiten strontium-, barium-, natrium-, kalium-, kupari- ja alumiiniyhdisteitä."
Aivan toisenluokan saastuttamista, josta kukaan ei kuitenkaan ole huolissaan on esim. savikiekkoammunta. Siinä jokaisella paukahduksella luontoon leviää 24grammaa lyijyä ja 105 grammaa kivihiilipikeä.
Mitä sanoisitte jos joka raketinkin mukana ympäristöön leviäisi 24 grammaa lyijyä ja 105 grammaa kivihiilipikeä.