Kävi siten niin, että Focukseni (ghia -02') lämmitettävään tuulilasiin tuli ilmeisesti irtonastasta niin kova osuma, että lasiin ilmaantui äärivasemmalta (siis kuskupukilta katsottaessa) keskelle kulkeva 10 cm pitkä halkeama. Nyt on hieman sormi suussa että mitä tehdä.
Selvää on että lasin vaihto on kallista kun se on spesiaalilasi, mutta miten kallista se lienee? Onko väliä, tekeekö sen Fordilla vai jossakin lasiliikkeessä?
Ja toisekseen, mistä pk-seudulta mahtaisi löytyä tuulilasiliike, joka ehkä osaisi korjata Focukseni tuulilasin (halkeama ei ole edennyt yhtään sen syntymisen jälkeen)?
Asiallisista kommenteista etukäteen kiittäen!
Selvää on että lasin vaihto on kallista kun se on spesiaalilasi, mutta miten kallista se lienee? Onko väliä, tekeekö sen Fordilla vai jossakin lasiliikkeessä?
Ja toisekseen, mistä pk-seudulta mahtaisi löytyä tuulilasiliike, joka ehkä osaisi korjata Focukseni tuulilasin (halkeama ei ole edennyt yhtään sen syntymisen jälkeen)?
Asiallisista kommenteista etukäteen kiittäen!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moi, kysy tarjouksia eri paikoista. Yleensä merkkiliikkeet ovat kalleimpia, sillä ne saattavat käyttää auton korjauksessa tuulilasiliikkeessä ja vetävät välistä reilusti. Omaan fortiini merkkiliikkeen hinta oli kaksinkertainen verrattuna tuulilaseihin erikoistuneessa liikkeessä.
Uusi lasi on jokusen sata euroa , laitatti sen missä vaan. Kun ovat vielä liimattu runkoon auton jäykkäämiseksi, pitää olla jonkin aikaa kuivumassa ennen ajoa. Tuollaista korjaus sarjaa myyvät, en ole itse kokeillut, mutta sillä voisi ehkä saada siirrettyä isompaa remonttia, jos vaikka talven mittaan sataa lisää nastoja...
http://www.elekma.com/product_info.php?products_id=866&gclid=CLjrnZrH0pACFQpZMAodo15bQQ
Läpinäkyvää teippiä ensihätään halkeaman päälle (ei mene likaa...)
Sitten tuulilasin paikkuuseen eli poraavat puoliväliinlasia reiät halkeaman päihin ja puristavat hartsia halkeamaan, joskus ei tempun jälkeen erota halkeamaa, jos ei osaa hakea.
Meikäläisellä pariin kertaan harsattu lasi ja toisella kertaa onnistui erinomaisesti, mutta syksyllä ensi kerran sähköä tarjotessa tuli halkeama uudelleen näkyviin, mutta itse halkeama ei ole jatkunut (ei aina jatku, vaikka ei porauttaisi). Hartsaus lienee n. 60€, reilu tunnin homma.
Tuulilasin vaihto lienee 500-600€ ja auto pajalla toista vuorokautta (mahd. tilapäisauton kulut).
Mulla oli lasin vaihto noin kaksi vuotta sitten Tip-Top liikkeessä hintaan 420 euroa. Itse olen kerran vaihtanut lasin (eli kaksi vuotta sitten) ja uusi lasi on korjattu kaksi kertaa a'60 euroa/kerta. Toisen kerran korjattiin (n. 2 viikkoa sitten) tähtikuvio ja toinen kerta (n. vuosi sitten) pysäytettiin samanlainen halkeama kuin manitsemasi halkeama.
Tässä puhelinnumero luotettavalle korjaajalle joka liikkuu pääkaupunkiseudulla: 044-0668789. Muista suojata halkeama vedeltä.
Suuret kiitokset aikaansa uhranneille ja asiallisia vastauksia laittaneille! Tämä valaisi ja selkeytti kummasti mitä tehdä. On hienoa, että kaikesta huolimatta näistä keskustelusaiteista on oikeasti apua eri pulmatilanteissa!
Jos on lasivakuutus niin kuin minulla. Maksaa 20 €/vuosi eli 5,5 senttiä päivässä.
omavastuu 150e ja kiven iskemä korjaukset ilmaisia. Kantsii ottaa vakuutus jos on lämpölasi.