Vaimon elättäminen

naisten sauma

Tarvitseeko muslimimiehen elättää vaimonsa Koraanin mukaan?
Saako vaimo ollenkaan taskurahaa?
Mitä vaimo ei saa ostaa miehen antamilla rahoilla?
Kuinka paljon vaimon elättäminen Suomessa maksaa keskimäärin?
Saako Koraanin mukaan vaimo elättää muslimi miestä?

6

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Kyllä miehen pitää elättää perhe.
      Vaimon rahat ovat hänen kokonaan, käyttää mihin haluaa ja tietysti voi pyytää miestä ostamaan mitä kotiin tarvitaan.
      Keskimäärää ei ole, jokainenhan asuu miten ja missä asuu.

      Vaimon kohtelusta video
      http://video.google.com/videoplay?docid=-974915612958558493

      Miehen pitää tehdä myös kotitöitä Profeetan esimerkin mukaan jne.

    • Ennen lauantaita tulee perj...

      Miehen velvollisuus on antaa vaimolle litra viljaa paivassa (tai jo ei ole varakas sitten vahintaan puoli litraa). Miehen tulee myos kustantaa viljan jauhaminen jauhoksi ja paistaminen leivaksi. Lisaksi miehen tulee hankkia muut valttamattomat elintarvikkeet jotka asuinpaikan mukaan ovat tavanomaisia lisukkeita leivan kanssa. Jos mies ja vaimo keskenaan sopivat, voi mies antaa naiden elintarvikkeiden sijasta vastaavan muun kompensaation.

      Miehen tulee myos hankkia valttamattomat pesuaineet. Tama ei kuitenkaan koske kosmetiikkaa tai muita kauneudenhoitotarpeita.

      Jokaista vuodenaikaa varten vuodenajan alussa miehen tulee jarjestaa vaimolle vaatetus. Jos vaatteet kuitenkin kuluvat tuon vuodenajan kuluessa, ei miehella ole velvollisuutta hankkia uusia.

      Lisaksi miehen tulle tarjota vaimolle asumus.

      Asumisen taso maaraytyy vaimon mukaan ja tulee vastata vaimon taustaa, kun taas vaatetuksen taso maaraytyy miehen taustan mukaan.

      Kaikki nama velvollisuudet ovat voimassa vain ja ainoastaan silloin kun vaimo antaa itsensa kokonaan miehelleen, joka tarkoittaa etta mies voi nauttia vaimostaan ja etta vaimo ei kieltaydy seksista minaan aikana paivalla tai yolla.

      Tama vapaasti kaannettyna sharia laista.

      • tarjolla..

        Mistä tuommoinen?


      • Ennen lauantaita tulee perj...
        tarjolla.. kirjoitti:

        Mistä tuommoinen?

        Nama ovat Ahmad ibn Naqib al-Misri:n klassisesta Sharia lain oppaasta. Alkuperaisteos on arabiaksi, mutta siita on olemassa versio jossa on rinnakkain arabiankieliset ja englanninkieliset selitykset. Katso ISBN-10: 0915957728 / ISBN-13: 978-0915957729


    • seurannut

      Kyllä, muslimimiehen pitää elättää vaimonsa ja perheensä. Vaimon työhön takaisin meno on itse asiassa miehelle "huono juttu". Itse asiassa kuultuna: Miehen tulee taata perheelle sellainen tulotaso, ettei Äidin tarvitse palata töihin. Perheessämme on 2 kpl käännynnäisiä Muslimeita, joten asia on hyvinkin selvillä. Onneksi emme asu Suomessa.. ja itse yritämme selvitä siitä, miten saamme lapsenlapset täysjärkisinä läpi muslimi vai kristitty rumban. Aika näyttää. Meillä ainakaan ei ole mitään painetta meidän uskonnon suuntaan, toivon vaan, etteivat he sulje meita ulos jossain vaiheessa?

    • saudi vaimo

      olen saudin kanssa naimisissa ja meillä mies elättää minut, vaikka itse tylskentelee saudeissa suurimman osan vuodesta.

      itse olen täällä koska edellisestä liitosta minulla on 2lasta, enkä heitä halua viedä vieraaseen maahan..lomilla käydään siellä toki.

      mieheni maksaa suomen asunnon vuokrani( riyadhissa omaa taloamme) sekä ruokamenoni. Käyn työssä ja oman palkkani saan pitää itse ja käyttää mihin haluan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      152
      2954
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      368
      2050
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1805
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1772
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1421
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      975
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      948
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      792
    Aihe