Sodanjälkeinen hosuminen jatkui rakentamisessa ja kaavoituksessa vielä 50-luvulla, vaikka tilanne oli jo aivan toinen; ei ollut enää materiaalipulaa, ei ollut enää niin kiirettä.
Yritystä korkeatasoisempaan ja hienompaan rakentamiseen kuitenkin jo oli; katso vaikka surullisen kuuluisa kuvaus Kalle Päätalon omakotitalon sokkelinpinnoituksesta pesubetonilla.
Syntyneet, hätäisesti suunnitellut RI-talojen taajamat ovat surullinen luku suomalaisen yhteiskunnan rakentamisen historiassa.
(aika kultaa muistot)
Nykyisin on paljon kansalaisia, jotka yrittävät saada noista homehtuvista ja lahoavista kolmitasoisista hökkeleistä asumiskelpoisia konstilla millä tahansa. Jotkut talot ovat rakennetut sentään ihan oikeitten suunnitelmien mukaan, ja oikean rakennusmestarin ohjauksessa, mutta suurin osa on näitä Klubiaskin kanteen piirustettuja, joissa tärkeimmät asiat on rahvaan toimesta "paranneltu"!
Http://www.rintamamiestalo.fi
Aloitetussa nettisivustossa amatöörit keskustelevat ja yrittävät auttaa naapureitaan; tulee mieleen Raamatussa mainittu dilemma!
Miten sokea voi ohjata näkevää? (ja parku kuuluu rakennusvalvontaan saakka...)
Useimmat rintamamiestalot ovat jo typerin laajennuksin ja väärin korjattuina poispilattu. Lahoaminen ynnä homekasvusto myrkyllisine sienineen aiheuttaa asumiseen hengenvaarallisia uhkia.
Jos suinkin voit valita, aloita rakennushankkeesi uudisrakentamalla.
Tämä kirjoitus ei ole provo, vaan ohje nuorelleparille, tai muuten vaan pientalo-asumista harkitsevalle.
Älä rakastu hometaloon!
avarakatseinen
1
1331
Vastaukset 1
- uusi Toyota ja
Bavaria. Käytetyistä ei ole mihinkään, varsinkin jos ovat eri merkkiä kuin em. Kastelli:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän50967Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46727
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487