Sodanjälkeinen hosuminen jatkui rakentamisessa ja kaavoituksessa vielä 50-luvulla, vaikka tilanne oli jo aivan toinen; ei ollut enää materiaalipulaa, ei ollut enää niin kiirettä.
Yritystä korkeatasoisempaan ja hienompaan rakentamiseen kuitenkin jo oli; katso vaikka surullisen kuuluisa kuvaus Kalle Päätalon omakotitalon sokkelinpinnoituksesta pesubetonilla.
Syntyneet, hätäisesti suunnitellut RI-talojen taajamat ovat surullinen luku suomalaisen yhteiskunnan rakentamisen historiassa.
(aika kultaa muistot)
Nykyisin on paljon kansalaisia, jotka yrittävät saada noista homehtuvista ja lahoavista kolmitasoisista hökkeleistä asumiskelpoisia konstilla millä tahansa. Jotkut talot ovat rakennetut sentään ihan oikeitten suunnitelmien mukaan, ja oikean rakennusmestarin ohjauksessa, mutta suurin osa on näitä Klubiaskin kanteen piirustettuja, joissa tärkeimmät asiat on rahvaan toimesta "paranneltu"!
Http://www.rintamamiestalo.fi
Aloitetussa nettisivustossa amatöörit keskustelevat ja yrittävät auttaa naapureitaan; tulee mieleen Raamatussa mainittu dilemma!
Miten sokea voi ohjata näkevää? (ja parku kuuluu rakennusvalvontaan saakka...)
Useimmat rintamamiestalot ovat jo typerin laajennuksin ja väärin korjattuina poispilattu. Lahoaminen ynnä homekasvusto myrkyllisine sienineen aiheuttaa asumiseen hengenvaarallisia uhkia.
Jos suinkin voit valita, aloita rakennushankkeesi uudisrakentamalla.
Tämä kirjoitus ei ole provo, vaan ohje nuorelleparille, tai muuten vaan pientalo-asumista harkitsevalle.
Älä rakastu hometaloon!
avarakatseinen
1
1274
Vastaukset
- uusi Toyota ja
Bavaria. Käytetyistä ei ole mihinkään, varsinkin jos ovat eri merkkiä kuin em. Kastelli:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14062- 454003
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai803281Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303075En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142877Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632821- 252379
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42230Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141808Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231727