Älä rakastu hometaloon!

avarakatseinen

Sodanjälkeinen hosuminen jatkui rakentamisessa ja kaavoituksessa vielä 50-luvulla, vaikka tilanne oli jo aivan toinen; ei ollut enää materiaalipulaa, ei ollut enää niin kiirettä.
Yritystä korkeatasoisempaan ja hienompaan rakentamiseen kuitenkin jo oli; katso vaikka surullisen kuuluisa kuvaus Kalle Päätalon omakotitalon sokkelinpinnoituksesta pesubetonilla.

Syntyneet, hätäisesti suunnitellut RI-talojen taajamat ovat surullinen luku suomalaisen yhteiskunnan rakentamisen historiassa.
(aika kultaa muistot)

Nykyisin on paljon kansalaisia, jotka yrittävät saada noista homehtuvista ja lahoavista kolmitasoisista hökkeleistä asumiskelpoisia konstilla millä tahansa. Jotkut talot ovat rakennetut sentään ihan oikeitten suunnitelmien mukaan, ja oikean rakennusmestarin ohjauksessa, mutta suurin osa on näitä Klubiaskin kanteen piirustettuja, joissa tärkeimmät asiat on rahvaan toimesta "paranneltu"!

Http://www.rintamamiestalo.fi

Aloitetussa nettisivustossa amatöörit keskustelevat ja yrittävät auttaa naapureitaan; tulee mieleen Raamatussa mainittu dilemma!
Miten sokea voi ohjata näkevää? (ja parku kuuluu rakennusvalvontaan saakka...)

Useimmat rintamamiestalot ovat jo typerin laajennuksin ja väärin korjattuina poispilattu. Lahoaminen ynnä homekasvusto myrkyllisine sienineen aiheuttaa asumiseen hengenvaarallisia uhkia.

Jos suinkin voit valita, aloita rakennushankkeesi uudisrakentamalla.

Tämä kirjoitus ei ole provo, vaan ohje nuorelleparille, tai muuten vaan pientalo-asumista harkitsevalle.

1

1331

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi Toyota ja

      Bavaria. Käytetyistä ei ole mihinkään, varsinkin jos ovat eri merkkiä kuin em. Kastelli:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe